Home > Blog Başarısı > Ziyaretçilerinizin Gönlünü Kazanmak için 10 İpucu

Ziyaretçilerinizin Gönlünü Kazanmak için 10 İpucu

web sitesi ziyaretçileri

web sitesi ziyaretçileri

Ziyaretçilerinizin Gönlünü Kazanmak

İnternette ziyaretçilerinizin gönlünü kazanmak ve satışlarda başarılı olmak için sadece bir web siteniz olması yetersizdir. Bir site açıp ücretli birkaç ürün ya da hizmet sunarak para kazanmayı garantilediğinizi söyleyemeyiz. Teklifiniz çok iyi olsa bile, hala bir gelir akışı oluşturabileceğinizin garantisi yoktur. İnanılmaz hızla artan sayıdaki web sitelerini göz önüne aldığınızda, rakipleriniz olacağı bir gerçek. Ziyaretçilerinize bir nevi ‘kur yapmak’ ve onları kazanmak adına kendinizi kalabalıklardan ayırmanız gerekiyor. İşte size ziyaretçilerinizin gönlünü kazanmak için 10 pazarlama ipucu:

Bir Blog ile Ziyaretçilerinizin Gönlünü Kazanmak Nasıl Mümkün Olabilir

Bildiğiniz gibi içerik pazarlaması işe yarıyor. Bana inanmak için içerik pazarlaması ile yüzbinleri çeken web sitelerine bakmanız yeterli. Fakat işinize, işletmenizin web sitesine bir blog eklemeniz yeterli değil. Eğer bunu doğru sebeplerle yapmazsanız, blogunuz ziyaretçilerinizin gönlünü kazanmak konusunda başarılı olamaz.

1. Yardım etmek için blog yazın, satmak için değil

Birçok insan trafik elde etmek, web sitesi ziyaretçilerinin gönlünü kazanmak ve onları müşterilere dönüştürmek için blog yazar. İnsanlar saf değil, aksine akıllıdır, merak etmeyin, bunu görebiliyorlar. Ziyaretçilerinizi bilgilendirmek, eğitmek üzere blog yazın. Sonunda siz onlardan istemeden onlar size para vermek isteyeceklerdir.

Bugün aldığım şu e-postaya bir baksanıza: “Selam, Ben Aylin, bir sanat ve kültür sitesi ve blogu [___com] ‘un kurucusuyum. İste ve Yap ile harika bir iş çıkarmışsınız ve yolumuzun başında bize müthiş yardımcı oldunuz. Değerli tavsiyeleriniz ve bize sağladığınız ilhamlar için size çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki adımlarımız için de yeni bir projemiz var ve eğer sizin için de uygunsa bu projede sizinle birlikte çalışmak isteriz.”

2. Ziyaretçilerinizin Gönlünü Kazanmak için Kılavuzlar verin

İnternette pazarlama adına kullandığım en güzel ve güçlü araçlardan birisi de ücretsiz kılavuzlardır. Yaklaşık üç ila beş bin kelimeden oluşurlar; çekicidirler, güzel gözükürler ve “bedavadırlar”. Bu yüzden de çok popülerdirler. Bunu siz de kullanmayı denemelisiniz. Faydalarını göreceğinizden emin olabilirsiniz. İnsanlar tatlı havuçları daima severler. Hangimiz sevmeyiz ki?

3. Okurlarınızı önemseyin

Tüm yorumları ve mesajları mutlaka cevapladığımıza dikkat ettiniz mi? Çünkü insanları ve fikirlerini önemsiyoruz. Gerçekten de öyle! İlk blog yazmaya başladığımda, tüm yorumlara derhal cevap vermenin öneminin farkına varamamıştım. Şu anda ise biliyorum ki bu bana okurlarımla güçlü ilişkiler kurma imkânı veriyor. Ve onları sadık birer ziyaretçiye, hatta müşteriye dönüştürüyor.

4. İzleyici kitlenizi iyi tanıyın

Birçok bloggerların yaptığını gördüğüm büyük hatalardan birisi de izleyici kitlelerini gerçekten tanımamaları. Örneğin, İste ve Yap’ın okur kitlesi çoğunlukla girişimcilik hayatlarına ve kariyerlerine yeni başlayanlardır. Trafiklerini ve gelirlerini inşa etmeye çalışıyorlar. Bu sebepten dolayı ben makalelerimi yazarken, onlara büyük marka ve şirketlere karşı faydalanabilecekleri bilgiler sunmaya odaklanıyorum. Hedef kitlenizi tanımanın basit yollarından birisi de onlara anket sunmaktır.

5. Blog yazmak konusunda tutkulu olun

Eğer hakkında yazdığınız şeylere aşık değilseniz, okurlarınız bunu kısa zaman sonra anlayabilecekler. İçeriğiniz harika olmaz ve çok az insan onları okumayı ister. Bu yüzden bunu altın harflerle bir yere yazın lütfen: Blog yazmaya başlamadan önce “tutkunuzu keşfedin” ve onunla ilgili yazın.

6. Başlıklara odaklanın

Blog yazılarınızın ne kadar iyi ya da kötü olduğunun bir önemi yok, inanın; eğer başlıklarınız kötüyse emin olun kimse onları okumaz! İlgi çekici başlıklar üretmeye odaklanın. Ziyaretçilerinizin gönlünü kazanmak için başlıkların cazibesi çok önemlidir.

7. Verdiğiniz bilgileri verilerle destekleyin

İnsanlar ne düşündüğünüzü duymak isterler, bu da blogunuzu okuyor olmalarının bir sebebi zaten öyle değil mi? Fikirlerinizi istatistiklerle desteklemek daha fazla trafik oluşturmak için harika bir yoldur. Ne zaman istatistikler ve verilerle bir makale yazsam bu mutlaka daha çok ilgi çekiyor ve geri bildirim alıyor.

8. Tutarlı ve istikrarlı olmaya özen göstermelisiniz

Örneğin blogundan ayda 40.000 dolardan fazla gelir elde eden John Chow, blog yazmanın en önemli unsurlarından birinin tutarlılık olduğunu açıklıyor. Çok haklı! Topu elinizden bıraktığınız anda, trafiğiniz de aşağıya doğru meyledecektir. Blogunuzu olabildiğince güncel tutmalı ve kendinize has tarzınıza hakim olarak yeni yazılar yayınlamaya özen göstermelisiniz.

9. Akıllı ‘görünmeye’ çalışmayın

Teknik jargon kullanmak kulağa “cool” gelebilir, ama bu birçok insan için mesajınızı anlamayı zorlaştırır. Ve eğer SİZİ ANLAMIYORLARSA, OKUMAYI DA BIRAKIRLAR. Bu kadar basit!.. Bırakın yazı diliniz olabildiğince sade kalsın. Yazdıklarınızı herkes anlasın. Kimsenin kafası karşmasın. Bu şekilde hayran kitleniz daha hızlı ve faazla yayılacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

10. Kendiniz olun

Blog yazmanın çekici taraflarından birisi de yazılarınızda kişiliğinizin parlayabilecek olmasıdır. Kendiniz olun, kendinizle barışık olun. Mesela tartışmalı yazılar yazdığımda bundan genelde hoşlanmıyorsunuz, neden? Çünkü bu ben değilim. Ben yumuşak mizaçlı, insanlara yardım etmeyi seven bir adam olarak biliniyorum. Ve buna aykırı bir şeyler yaptığımda kendi tarzıma alışkın olan takipçilerim ister istemez biraz tedirgin olabiliyorlar ve bundan da pek fazla haz ettikleri söylenemez.

Evet ziyaretçilerinizin gönlünü kazanmak önemlidir. Onları sitenize tekrar getirmek ve sadakat elde etmek için, satışları artırmak ve bunu sürekli kılmak için önemlidir. Burada anlattığım stratejileri uygularsanız bu konuda başarılı olmamak için ortada bir neden kalmayacak.

Leave a Reply