Home > Online İşler > Freelance Çalışmak > Yeni Bir Online Gelir Kapısı: WebEditoryal Yayın Hayatına Başladı

Yeni Bir Online Gelir Kapısı: WebEditoryal Yayın Hayatına Başladı

webeditoryal

Merhaba arkadaşlar. Bir süredir isteveyap’ı sakin sessiz bıraktık. Çünkü önemli bir projenin hazırlıkları içerisindeydim.

WebEditoryal.com’u sizlere sunmak istiyorum. Sanırım bunu seveceksiniz.

Hani hep sizlere online kazançlardan, bir yerlere bağlı olmadan çalışmak ve gelir elde etmekten, ve ‘freelancer’lıktan bahsediyorum ya.. İşte burada, sonunda bir de somut adım atmış oluyoruz. WebEditoryal.com bir içerik editörlüğü ve metin yazarlığı hizmeti. Blogu olsun olmasın herkesin direk gelir elde edeceği bir web sitesi inşa etmeye karar verdim. Freelance yazarlık kavramının içini biraz daha dolduracak bir proje doğdu.

Evet, yazmayı seven ve birazcık araştırma ile hayal gücünü kullanmaya hazır olan herkesin para kazanacağı bir site…

Yazma Tutkunuzu Paraya Dönüştürmek

Yazı yazmak bloggerlar için zaten günlük yaşamın bir parçası. Onların haricinde yine yazmayı seven, çeşitli mecmualara, web sitelerine, gazetelerin bloglarına yazı gönderen, farklı platformlarda hikayelerini, şiirlerini paylaşan…kısacası kelimeleri yan yana getirmeye meraklı ve bunu severek yapabilen herkesin bundan gelir elde etmesini istedim. Nasıl, iyi etmiş miyiz? 🙂

Böyle bir platformu kurarak, aylardır kendi blogumda anlattıklarımın içini biraz daha doldurmayı, hızla artan hayran ve abone kitleme elle tutulur bir online kazanç örneğini sunmayı ve aynı zamanda bir gelir kapısı oluşturmayı kendime bir nevi görev bildim. Bunu yapmam gerektiğini hissettim.

Böylece biraz fikir jimnastiği ve çeşitli istişareler sonucunda kafamda WebEditoryal’in ilk ışıkları belirdi. Bunu çok seveceğinizi düşünüyorum. WebEditoryal henüz “beta” aşamasında; yani bir test sürecinde. Sizin ilginiz ve katılımlarınızla şekillenecek bir proje. Çok samimi ve çok yardımcı bir site olacak inşallah. Ona sahip çıkacağınıza ve böylece hem para kazanacağınıza hem de sitemizin büyümesini sağlayacağınıza inanıyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan WebEditoryal ile ne yapacağınıza geçeyim.

Yeni Bir Online Gelir Kapısı

Aslında çok basit: Siz yazacaksınız, biz de yazdıklarınızı satacağız.

WebEditoryal blog yazıları, makaleler, ürün tanıtım yazıları, hikâyeler, reklam metinleri, kompozisyonlar, tezler ve her tür ödevlere varıncaya kadar çok çeşitli metinlere ihtiyacı olan kişi ve kurumlarla, onlara bu istedikleri metinleri yazmaya hazır ve istekli olanları bir araya getiren bir platform.

Şimdiye dek hayatınızda zaten hep severek yaptığınız bu yazma işini bundan sonra paraya çevirebileceğiniz bir pazar yeri adeta.

Evet, internette yazı alışverişleri yapılan çeşitli forumlar ve web siteleri var elbette. Ama biz burada bambaşka bir profesyonellik sunuyor olacağız. O sitelerdeki gibi onlarca çeşit hizmetin yanında bir yandan da yazı işlerini sunmaya çalışmıyoruz. Bizim işimiz yazmak. Ve sadece buna odaklanacağız.

O ortamlarda sürekli değişken arz ve taleplerin olduğunu gözlemliyorum uzun zamandır. Örneğin bir yazıya ihtiyacı olan, forumdan foruma dolaşıyor veya bu tip hizmetleri sunan sitelerden farklı kişilere yazılarını yazdırmaya çalışıyorlar.

Piyasada Gerçek Bir İhtiyaç ve Talep Üzerine Kurulan Bir Site

Şundan emin olmalısınız ki, ben bu siteyi açma noktasına gelinceye kadar editörlük işinin ülkemizde kesinlikle çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu konuda gerçekten önemli bir talep olduğunu gördüm. Aksi takdirde bunca hazırlığı yapamazdım.

İste ve Yap’ta bir süredir zaten makale ve metin taleplerini karşılamaya çalışıyordum. Fakat hızla artan talebi görünce bunu daha farklı bir ortama taşımaya ve insanların bu konuda bir uzmanlaşmaya gidebileceği bir alan oluşturmaya çalıştım.

Her geçen gün yeni siteler kuruluyor, kimileri e-ticarete girişiyor, kimileri kendi kişisel sitelerini açıyor. Yüz binlerce esnaf, mağaza ve marka internette de var olmak için her gün yeni bir web sitesi açılmasına vesile oluyor. Özel doktorlar, ressamlar, müzisyenler, danışmanlar, pazarlama uzmanları, yaşam koçları ve daha birçok farklı alandan freelance yani serbest çalışanlar, kişisel tanıtımlarını yapmak ve mevcut ya da yeni müşterileriyle buluşmak üzere web sitesi kuruyorlar.

Buralarda oluşan içerik ihtiyacını düşünün. Türkiye’de her yeni hafta açılmakta olan binlerce web sitesi var ve tüm bunların da yeni yazılara, makalelere, öykülere ihtiyaçları var. Yani muazzam bir içerik ihtiyacı var. Bunların bir kısmı kendi ajanslarına bu içerikleri yazdırıyor, bir kısmı da kendi kendilerine bu işi halletmeye çalışıyorlar.

Ancak büyük çoğunluğu ise içerik temin etmek için forumlara ve çeşitli hizmetler sağlayan, daha doğrusu o hizmetlere ulaşmak için aracılık yapan sitelere giderek buralardan çeşitli makale yazarları bulmaya çalışıyorlar. Bu site sahipleri için hem yorucu, hem takip etmesi zor ve kafa karıştırıcı, hem de uzun vadeli çalışmalar için ekonomik olmayan bir yöntem.

Peki Biz Ne Yapacağız?

Biz burada, web sitemizde, bu içerikleri tek elden, toplu bir halde ve düzenli olarak sağlayacağız. İçerik talep edenler WebEditoryal’e gelecek, istedikleri içeriği belirtecekler ve bizim yazarlarımız yani sizler kendinize yazılacak iş seçerek bu talepleri karşılayacak ve paranızı alacaksınız.

Örnek verelim:

Bir online giyim mağazasının, blogu için ‘2016 yaz giyim trendleri’ başlığı altında çeşitli blog yazılarına ihtiyacı var. WebEditoryal’e gelip, blog yazıları kategorisinden bir mesaj bırakarak yazı talebini bildiriyor. Anahtar kelimelerini ve – dilerse kelime sayısına kadar- istediği yazı uzunluğunu, kaç yazı istediğini, varsa değinilmesini istediği konuları belirtiyor. Sonra bu talep panomuzda yayınlanıyor [güncelleme: veya yazarlara özel olarak ulaştırılıyor].   Panodaki yazı işlerini sürekli takip eden yazarlarımızdan dileyenler bu makaleyi yazmaya talip oluyor. İsterse konuyla ilgili 3 cümlelik bir giriş yazarak bu konudaki hâkimiyetini de bize göstererek şansını artırıyor. Sonunda yazarlardan biri işi alıyor. Ve işi teslim etme süresi başlıyor. [güncelleme: Facebook kapalı grup, özel e-posta ve/veya farklı bir yazılım ile yazarlarımıza ulaşıyoruz.)

Diyelim ki markamız 3 makale istedi ve 5 gün süre verdi. Yazarımız 5 gün içinde bu 3 yazıyı yazıp WebEditoryal’e teslim ediyor.

Markamız yazıyı alıp onaylıyor. Ve yazarımızın hesabına parası aktarılıyor. İşte bu kadar basit.   Çok sayıda yazı isteyen markalara farklı yazarlar da yazı göndererek ücretlerini alabiliyorlar. Bir kişi tüm yazıları yazmak ya da yetiştirmek zorunda değil.

Yazar Puanları ve Derecelendirme

Markamız eğer dilerse yazılardan memnuniyetine göre yazıya puan da verebiliyor. Bu değerlendirme puanları yazarlarımızın yazar ligindeki sıralamasını belirliyor. Puanlama sistemini kaldırdık. Artık sadece belli bir seviyenin üzerindeki yazarları kabul edebiliyoruz; haliyle hepsine 10 puan! 😉

Belli puanları toplayan yazarlarımız Standart Yazar ve Uzman Yazar kategorilerine ayrılıyorlar. Bu da yeni işler alma konusunda yazarlar için bir avantaj olmakla birlikte, daha da güzeli, yazdıklarından daha fazla ücretler alabilmelerini sağlıyor.

Tamamen basit ve objektif bir sistem kurmayı amaçladım. Değerlendirmeler direk yazı satın alanlar tarafından yapıldığı için hem doğal, hem de adil oluyor.

Düzenleme Talebi

Markalar yazıların ilk teslimi aşamasında değişiklik yapılmasını istediği yerler varsa bunu belirtiyor ve biz de yazarımızdan bu düzenlemeleri yapmasını rica ediyoruz. İş teslim süresine bir gün de bu düzenleme için ekleniyor ve nihayet yazı sahibine son haliyle yeniden teslim ediliyor.

Gelelim en can alıcı konuya:

Yazar Ücretleri

WebEditoryal aslında Türkiye standartlarına göre ne fazla ne az, tam da hak ettiklerini almalarını sağlamaya çalışıyor. Zaten yazar derecelendirmesi sistemini bu yüzden tasarladık. Herkese emeğini karşılayacak ücretler verilmesi için.

İlk birkaç yazınızda 2-3 TL gibi ücretler aldıktan sonra iş talep etme oranınız, yazı teslim etme hızınız ve yazı kalitenizi dikkate alarak bu ücreti 5 TL’ye çıkarıyoruz (artık yazarlarımız doğrudan 5 TL alarak çalışmaya başlıyorlar). Standart işlerde yazı ücretinizin 5 TL olması demek, sizinle çalışmaktan memnun olduğumuz ve kısa süre içerisinde daha fazla yazı işleri bekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Daha fazla yazı işi almanız ise bir süre sonra aynı standart yazı işlerine 5 TL’den de yüksek (6 – 7 – 10 – 15 TL gibi) ücretler almaya başlayacağınızın habercisi demektir.

WebEditoryal ile ilgili her geçen gün daha fazla bilgi bulacaksınız. Bu arada sizlerin soruları ve fikirleri ile de yeni sitemizi şekillendirip geliştirmeye çalışacağız. Beta aşamasından tam hizmete geçireceğiz. Türkiye’de serbest yazarlık, freelance makale ve metin yazarlığı WebEditoryal.com ile anlam kazanıyor ve hem keyifli hem kazançlı bir hale geliyor.

Tüm soru, fikir ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden ve mail adresimden bana yöneltebilirsiniz. Bekliyorum..

ilk yayınlanma: 25.08.2014 – son güncelleme: 18.08.2016

WebEditoryal ilerleyen yıllarda Beta aşamasından çıkıp güncel haline bürünmüş, sizlerin ilgi ve destekleriyle büyük bir ilerleme katederek bugünkü profesyonel haline ulaşmıştır. Yazıda yer alan bilgilendirmelerin çoğu o günün şartlarında kaldıysa da genel bilgilendirme barındırması amacıyla silinmemiştir. Bazıları güncellense de tüm yazı üzerinde düzeltmeler yaparak bu sayfanın bir nevi karalama defterine dönüşmesini istemedik. Haliyle en gerçekçi ve aydınlatıcı bilgiyi edinmenin yolu siteyi ziyaret etmektir. Sizleri aşağıdaki bağlantıdan siteyi ziyaret etmeye davet ediyoruz.

WebEditoryal’i şimdi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2 Responses

  1. Kıvanç Eker

    Başvuru yaptım Yahya bey. Umuyorum çalışma fırsatı bulacağım. Başarılarınızın devamını dilerim.

Leave a Reply