Home > Online İşler > Dijital Pazarlama > Neden Satışları Artırmak için Video Pazarlama Yapmalısınız

Neden Satışları Artırmak için Video Pazarlama Yapmalısınız

video pazarlama nedir ne işe yarar

Bir e-ticaret mağazanız varsa veya bir e-ticaret markası için çalışıyorsanız, aklınızda tutmanız gereken apaçık üç hedef bulunuyor:

1. Daha fazla trafik çekmek

2. Müşterilerinizin daha fazla ürün satın almasına yardımcı olmak

3. Müşterilerin daha sık satın almalarına yardımcı olmak Peki size bu üç hedefin ikisine ulaşabilmenizi sağlayacak basit bir pazarlama taktiği söyleyeyim mi? Hayır, bu ne bir “sihirli taktik”, ne de “siyah şapka” (black hat) nevinden etik olmayan bir taktik…

Bu dediğim gibi basit bir taktik: Video Pazarlama.

Evet, basit ama sonuç almak için iyi bir uygulama gerektiren ve inanılmaz iyi sonuçlar veren bir taktiktir video pazarlaması.

İnsanların %55’i HERGÜN mutlaka online videolar izliyorlar ve izledikleri bir videodan aldıkları mesajı %95 oranında akıllarında tutarlarken, okudukları bir metinden aldıkları mesajda bu rakam %10’a düşüyor (kaynak: http://www.insivia.com/27-video-stats-2017/).

Videoya gereken önemi vermemiz için bu bile tek başına harika bir sebep değil mi? Ama başlığımız bir soru soruyor ve biz de bunun cevabını vereceğimiz için konuyu derinlemesine inceleyelim. Neden video pazarlaması online mağazanızı büyütmek ve daha fazla satış yapmak için kullanabileceğiniz en güçlü taktiklerden birisidir? İşte size beş temel neden:

  1. İnsanlar video içeriklerini tüketmeyi seviyorlar
  2. Videolar daha fazla organik trafik kazandırıyorlar
  3. İnsanlar ürünleriniz hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak için videolardan faydalanıyorlar
  4. Videolar daha fazla dönüşüm sağlıyorlar
  5. Pazarlamacılar videoyu çok etkili buluyorlar

Müşterileriniz videoyu neden çok seviyor? Videolar neden bu kadar popüler?

Facebook ve YouTube’da her gün 7 milyardan fazla video izlendiğini biliyor muydunuz? Tamam, bu rakamı bilmiyorduysanız bile böyle bir gerçeğin elbette artık farkındasınız. Bugün çok açık olan bir şey varsa o da şudur: Müşterileriniz videoya açlar.

Birçok araştırma şirketi ve ajansın bulguları* bugün video kullanan işletmelerin ayakta kalmalarını daha kolay olduğu yönünde. (*hyperfinemedia, animoto, bigcommerce) İnsanların video izlemek için bu kadar fazla zaman harcamalarını artık çok da hayretle karşılamıyoruz herhalde.

Her ay online etkinliklerinin yüzde 30’dan fazlası video izlemek olan insanların video izlemeyi neden bu kadar sevdiklerini uzun uzun düşünmeye gerek de yok aslında. Video izlemek eğlencelidir ve tüketmesi kolaydır. Tekrar ediyorum; lütfen dikkat ediniz: Eğlenceli ve Kolay!

Daha ilginç bir gerçek; insanlar video tüketmenin kolaylığını fark etti edeli, yani ilk izledikleri videodan beri içeriğinde hiç video olmayan web sitelerine olan ilgilerini kaybetmeye başladılar. Üstelik araştırmalara göre insanlar video kullanan firmaların daha ilgili ve ilginç olduğunu, müşterilerini daha iyi anladığını da düşünüyorlar.

İnsanların video izlemeye olan merakı ve ilgisi, iş e-ticarete geldiğinde de değişmez elbette. Online alışveriş yapan kullanıcıların %30’unun e-ticaret sitelerinden daha fazla video talep etiğini gösteren çalışmalar var. Bu yüzden müşterilerin video olmayan sitelere göre video olan sitelerdeki alışveriş masrafları 2,5 kattan daha fazla olarak kaydediliyor.

“Peki arkadaş video kullanalım, çok güzel anlatıyorsun da ne kullanacağız, nasıl videolar çekeceğiz ve bu videolarda ne anlatabiliriz?” diye aklınızdan geçen celalli ve heyecanlı sorularınızı işitir gibiyim. Sakin olun, cevaplar bende:

Ürün açıklamaları, eğitim videoları ve müşteri referansları. Evet, bu kadar kolay.

İnsanların bir videoyu izlemelerini sağlamak istiyorsanız tek odaklanmanız gereken şey etkileşimdir. Yani ilginç, eğlenceli ve anlaşılması kolay videolar hazırlayın. Böylece videonun başından sonuna kadar izlenmesini sağlayabilir ve insanları videonuzun amacı olan eylem çağrısına cevap vermeleri için motive edebilirsiniz.

Bu arada videolarınız ne kadar etkileyici olursa olsun, uzunluk konusuna da dikkat etmeniz gerekir. Videolarınız ne çok uzun ne de fazla kısa olmalıdır. İnsanların dikkat süresi kısadır. İnternet dediğimiz günümüzün en dikkat dağıtıcı unsuru sebebiyle bugün herhangi bir şeye uzun süre odaklanmak gerçekten zordur. İnsanların 2 dakikaya kadar uzunluktaki videolara en büyük etkileşimi gösterdikleri tespit edilmiş.

Video pazarlama ile mağazanıza deli gibi organik trafik çekin.

Her tür e-ticaret sitesinin en büyük ziyaretçi kaynaklarının başında organik trafik gelir. İşletmeler kaliteli sitelerden link alabilmek için çok fazla zaman ve para harcıyorlar. Çünkü bu kaliteli ‘backlink’ler sayesinde farkındalıkları ve otoriteleri artıyor, arama sonuçlarındaki konumları yükseliyor ve tüm bunların sonucu olarak da daha fazla organik trafik elde ediyorlar.

Bir web sitesi Google gözünde ne kadar yüksek kaliteye sahip olursa o kadar çok organik trafik çekebilecek demektir. Google’ın bir web sitesinin kalitesini analiz ederken baktığı şeylerden birisi de “hemen çıkma oranı”dır. Bir web sitesine giren ziyaretçiler hızlı bir şekilde siteden uzaklaşıyorlarsa, ne yazık ki Google bu siteyi kalitesiz olarak değerlendiriyor.

Bu ne anlama geliyor?

Google arama sonucu sıralamalarında kalitesiz olarak değerlendirdiği siteleri üst sıralarda göstermek istemediğinden, ziyaretçilerinizi olabildiğince uzun süreler web sitenizde tutmaya çalışmanız gerekiyor. Haliyle özellikle de bir e-ticaret sitesinin “hemen çıkma oranı”nın düşük olması oldukça önemli. Bu oranı düşürebilirseniz, daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

Tersine mühendisliğe devam ediyoruz: Hemen çıkma oranını düşürmenizin yolu nedir?

Ziyaretçilerinizin mağazanızdaki etkileşimini artırmak!

Bu etkileşimi nasıl artırabilirsiniz?

Keyifli videolarla mesela!

Eh, gördüğünüz gibi, en başta anlattığımız noktaya geri dönüyoruz; ne demiştik? Video gayet yüksek etkileşim gücüne ve oranlarına sahip. Videoları kullanarak organik trafik çektiğiniz sitenizde insanların da ilgisini yakalayacak ve onları sitenizde daha uzun süreler misafir edebileceksiniz.

Ne tür videoları hangi sırayla kullanmalıyız?

Video pazarlamasını kullanırken 2 tür videoyu birbirinden ayırt edebilmeli ve bunları doğru zamanlama ile konumlandırmalıyız:

Etkileşim videoları ve satış odaklı videolar.

Etkileşim videolarını ziyaretçilerinizle bir iletişim ve ilişki kurmak, bültenlerinize vs. kaydetmek gibi amaçlarla hazırlanmış videolar olarak tanımlayabilirim. Sevimli, dikkat çekici ya da herhangi bir konuda müthiş faydalı ve pratik bilgiler sağlayan bir içeriğe sahip olmaları gerekir. Ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürmenizi sağlarlar. İnsanlar bültenlerinize, YouTube kanallarınıza vb. abone olduktan, sosyal hesaplarınızı takibe aldıktan sonra artık dikkatlerini yavaş yavaş web sitenize, ürünlerinize ve kampanyalarınıza doğru yöneltebileceğiniz video çalışmalarınız devreye girebilir.

Bu noktada satış odaklı videolar tanımım ortaya çıkıyor. Bunlar müşteri referansları, ürün demoları ve tanıtım videolarından oluşurlar.

Örneğin bir oyuncak firması oyuncaklarıyla oynayan çocuklar ile çektiği neşeli ve etkili videolar sayesinde web sitesine çektiği organik trafiği %90’lara, dönüşüm (yani bu ziyaretçi trafiğinin satışa dönüşmesi) oranlarını da %150’lere varan rakamlarda artırabilir (denenmiş ve kanıtlanmış vakadır).

Tüm bunlara karşın video sadece doğrudan satışlara etki etmek zorunda da değil. Think with Google’dan aldığım şu bilgiye göre internet kullanıcılarının yaklaşık %50’si yani her 2 kişiden birisi, bir online mağazayı ziyaret etmeden önce istediği bir ürün veya hizmetle ilgili videoları arıyor.

Online Pazarlamacıların Video Pazarlamaya yaklaşımı nedir?

İnsanlar videoları sever dedik, videolar sitenize daha fazla organik trafik çeker ve dönüşüm oranlarınızı artırabilir dedik… Peki online pazarlamacılar video pazarlama hakkında neler düşünüyor?

Ascend2.com sitesinin yaptığı önemli anketlerden anlaşıldığı kadarıyla online pazarlamacıların %88’i videonun ‘pazarlama stratejisinin önemli bir parçası’ olduğunu düşünüyorlar. Ve işlerini büyütmek için video içeriğini etkin bir şekilde kullanıyorlar. Bunun yanında videonun oluşturulması en zor içerik türü olduğunu da vurguluyorlar.

Video Pazarlamaya dair ilginç notlar ve tavsiyeler:

“Canlı video” çok revaçta, dikkate alın. Pazarlamacıların %50 gibi önemli bir kısmı bugün Facebook Live, Periscope gibi canlı video servislerini kullanmayı veya bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi planlıyorlar.

Facebook ve YouTube’u gelecek planlarınıza dahil edin. Bugünün akıllı markaları ve pazarlamacıları yarının önemli -ve çok satan- markaları olmak adına Facebook ve YouTube video kanallarını pazarlama planlarına eklemiş durumdalar bile.

Sadece ürünleri göstermeyin, hikaye anlatın. Ürün açıklamaları önemlidir evet, insanlara onları bir an önce satmak istemenizi anlıyorum. Ancak bu kadar acele edince onları kaybediyor olduğunuzu da unutmayın. Videolarınızda insan yüzünü gösterin, hikayeleri, ilginç deneyimleri ve başarı öykülerini de anlatın.

Kısa tutun. Dilerseniz bunu bir film yapımcısına sorabilirsiniz; düzenleme (edit) bir yapımın en zor adımlarından biridir. Elbette işletmenizin yaptığı her iş harika; onların tamamını 2 dakikaya sığdıramazsınız. Ama ne yazık ki izleyicilerin de kısa bir dikkat süresi var. Bu yüzden özellikle de yeni başlarken videolarınızı kısa tutmalısınız. Kısa ve çarpıcı!.. Zamanla video içeriğinizi artırdıkça izleyici tepkilerini ölçebilir, daha uzun ve derinlemesine videolara için talebin en yoğun olduğu noktalara odaklanabilirsiniz.

Evet, video pazarlama çalışmaları konu seçimlerinden içerik belirlemeye, hikaye anlatımından çekimlere ve düzenlemeden promosyonuna kadar zor ve zahmetli bir süreç olabilir. Ancak yatırımın geri dönüşünü ve kazanımlarınızı değerlendirdiğinizde bu zahmete fazlasıyla değdiğini göreceksiniz.

Leave a Reply