Home > Online İşler > Girişimcilik > Mutlu Bir Girişimci Olmak için 7 Fikir

Mutlu Bir Girişimci Olmak için 7 Fikir

isteveyap girişimcilik ve mutluluk

Girişimci Olmak, Mutlu Olmak

Şu an olduğundan daha iyi olmayı kim istemez? Yaşam kalitesini artırmak sizi olduğunuzdan daha iyi yapabilir. Olduğunuzdan daha iyi de hissettirebilir. Girişimci ruhlu biriyseniz yaşam kalitesini artırmanın yolu da yaşamınızı değiştirecek girişimlerden geçer.

Peki, ekonomik girişimlerinizde ne kadar başarılı oluyorsunuz?  Adım atığınız bu girişim yolunda çabuk mu pes ediyorsunuz? Başarılı olmak için hevesle başlayıp çabuk bıkanlardan mısınız? Cevabınız evet ise bazı şeyleri size uygun şekilde yapmıyorsunuz demektir.

Girişimcilik, zor ve sabır isteyen bir iştir. Bu yüzden daha zor hale getirilmeden yapılmalıdır. Aksi takdirde aklınızın kenarında hep yapmanız gereken ama bir türlü yapamadığınız şeyler olarak kalır. Yapmaya başlasanız bile bu sizi mutsuz eden bir eyleme dönüşür. Bu yüzden yaptığınız işi keyifli bir hale getirmelisiniz. Bunun nasıl olacağı hakkında fikriniz yoksa bizim bazı fikirlerimiz var.

1. Girişimcilik Yolunda Yeteneklerinizle Adım Atın

mutlu bir girişimci olmak

Yeteneğiniz olmayan bir alanda kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Fakat bu durum sizin için olumsuz bir başlangıç olabilir. Yeteneğiniz olmayan bir alanda başarısız olma ve çabuk pes etme ihtimaliniz yüksektir. Yeteneğiniz olan bir alanda ise başarılı olma, keyif alma, süreklilik sağlama ve özgüvenli olma ihtimaliniz yüksektir.

Yeteneklerinize ağırlık vermek belki alanınızda en iyisi olmanızı bile sağlayabilir. Yeter ki inanın, kendinize güvenin ve keyif alın.

2. Girişimci Olmak için “Herkes Gibi” Yapmayın

grişimci olmak için herkes gibi yapmayın

Herkesin gittiği yoldan gitmek zorunda değilsiniz. Yaratıcılığınızı veya keyif aldığınız aktiviteleri kullanarak da yaptığınız işe bir şeyler katabilirsiniz.

Örneğin bir kafe açmak istiyorsanız, mekanınızı diğer kafelere benzetmeye çalışarak kendinizi zorlamanız şart değil. Elinizdeki imkanları kullanarak farklı bir konsept oluşturabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ve sevdiğiniz şeyleri bu konseptte kullanabilirsiniz. Üstelik belki de daha akılda kalıcı olacaksınız.

3. Hedefleriniz Eğlenceniz Olsun

girişimcilik hedefleri

Bir plan dâhilinde ilerlemek size artı katacaktır. Fakat bunu katı kurallar haline dönüştürmemeniz gerekir. Aşağıdaki örneklerde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız:

Yaptığınız işle ilgili düzenlemeleri belli bir günde bitirmek zorunda değilsiniz. Bazen yavaş ilerlemek hata yapma riskinizi azaltabilir. Kontrol ederek ilerlemek doğru karar vermenizde etkilidir.

Yapacağınız işle ilgili piyasa araştırması yapıyorsanız, anlamadığınız terimler kullanan ekonomi makaleleri okumak, anlamadığınız istatistikleri incelemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine piyasada bu işi yapan çevrelerden bilgi almanız daha iyi olabilir.

Girişim düşündüğünüz bir alanda pazar araştırması yapmak istiyorsanız, kendinizi belli bölgelerle sınırlamayın.  Hedef kitlenizi genişletin. Yurt dışına ihraç ve sanal dünyadaki e-ticaret sisteminin de seçenekleriniz arasında olabileceğini düşünün.

Yapacağınız bir işte kendinizi geliştirmek istiyorsanız o işte ustalaşarak tecrübe kazanan kimselerle sohbet edebilirsiniz. Birinin deneyimlerinden faydalanmak size yol gösterir. Tecrübeli insanların size başarılarını anlatarak mutlu olmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

Girişimcilik ile ilgili seminerlere katılmak planlarınızın arasındaysa bunu başarılarını anlatan kimseleri dinlemek olarak görmemelisiniz. Anlatılanları empati kurarak, kendinizde işe yarayacak fikirleri alarak ve ders alarak dinlemelisiniz. Bir gün kendiniz orada başarılarınızı anlattığınızı bile hayal edebilirsiniz. Üstelik böyle seminerlere katılmanın çevrenizi genişletmenize, yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: İş Fikirleriniz Neden Başarıya Ulaşmıyor? İşte Nedenleri ve Çözümleri

4. Girişimci Ruhunuzla Sınırları Zorlayın

girişimci ruhunuzla sınırları zorlayın

Herkesin kendine göre sorunlara yaklaşma biçimi farklıdır. Bazı insanlar bilindik yolları deneyip olmadığında çabuk pes eder. Bazı insanlar ise sorunlar karşısında yaratıcılığını kullanıp sınırları zorlar. Başarılı olanlar sınırları zorlayanlardır.

Siz de moralinizi bozmadan ve motivasyonunuzu düşürmeden sorunlara yaklaşmalısınız. Yaratıcılığınızı ve yüksek motivasyonunuzu kullanarak başarının sınırlarını zorlayın.

5. Hedefleriniz Size Yakın Olsun

girişimci olmak hedeflerini doğru belirlemektir

Yıldızları hedeflemek güzeldir. Ama önce uçmayı öğrenmelisiniz. Girişimcilik hedefleriniz, çok uzun vadeli olduğunda şu anda yaşadığınız zamana bir katkısı olmayabilir. Hedeflerinizi size bugün de katkısı olacak şekilde belirlemelisiniz. Çok uzun zaman emek verdiğiniz hedefleriniz olabilir. Eğer böyle hedefleriniz varsa bile yaşadığınız zamanda kullanabileceğiniz hale getirmelisiniz. Verdiğiniz emekleri kullanarak hedefe ilerlemeniz sizi daha çok motive edecektir.

6. Girişimcilik ile Gelen Başarıyı Paylaşın

girişimci her başarısını paylaşır

İş hayatınızda elde ettiğiniz başarıları paylaşmaktan çekinmeyin. Başarılarınızı paylaşmak size de mutluluk verir. Dahası sevdiklerinizin desteğiyle hedeflerinizi gerçekleştirmek için daha güçlü ve istekli olursunuz. Çevrenizdekilerin başarılarınızdan bahsetmesi bir nevi reklamınız, yaptığınız işlere de bir nevi referansınız olabilir.

7. Olumsuzlukları Hayatınızdan Çıkarın

girişimcilikte pozitif düşünmek

Hayatta olduğu gibi girişim için çabalarken de olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Bunu çözmek için elinizden geleni yaptıysanız olumsuzluklara takılıp kalmayın. Farklı yollardan hedeflerinize ulaşmayı deneyin. Elinizden gelen her şeyi yapmanıza rağmen olmuyorsa girişim için birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

Hedeflerimiz bazı insanlara ulaşılmaz gelebilir. Girişiminizi desteklemiyor olabilirler. Yapmak istedikleriniz çevrenizdeki bazı insanlara yanlış gelebilir. Fakat siz başaracağınıza inanıyorsanız bunun hiçbir önemi yoktur.

Önemli olan sizin düşünceleriniz ve kendinize inanmanız. Girişimlerinizde mutlu olmak için hayatınızdan olumsuzlukları elemelisiniz. Bırakın geriye sadece başarınız ve keyif aldığınız anlarınız kalsın.

Bonus: Ortamınıza Kendinizden Parçalar Katın

kendinizi rahat hissedin

İnsanlar bulunduğu ortamda kendinden parçalar görürse, kendini o ortamda daha rahat hisseder. Rahat olduğu yerde ise daha verimli işler çıkarabilir. Kendinize ait şeyleri bulunduğunuz ortama yansıtmaktan çekinmeyin.

Örneğin çalıştığınız ortamda sevdiğiniz şeyleri bulundurabilirsiniz. Çalıştığınız ortam olarak sevdiğiniz bir yeri tercih edebilirsiniz. Ortamınızın farklı tasarımda olması ve sıkıcı olmaması yaptığınız işten keyif almanızı sağlayabilir. Eğlenceli ve gülünç notlar tutmak bile havanızı değiştirebilir. Unutmayın, kişi işini mutlu yaparsa işi de güzelleşir.

Girişimcilik ruhuyla başarıya koşarken huzuru ve mutluluğu bir kenara atmamak gerek. Bu yolda keyif alarak mutlu şekilde ilerleyebilirsiniz. Sıkılarak mutsuz halde de ilerleyebilirsiniz. Seçim sizin. Her şeyden önce zamanın, hayatınızın ve kendinizin değerini bilin.

Yazar: Ceren Akkurt

Leave a Reply