Home > Hafta Sonu Yazıları > Coronavirüs Karantina Günlerinde Evde Vakit Geçirmek için 7 Tavsiye

Coronavirüs Karantina Günlerinde Evde Vakit Geçirmek için 7 Tavsiye

coronavirüs için evde yapılabilecekler

Karantina Günlerinde Evde Vakit Geçirmek

Dünyamız zor günlerden geçiyor. Çin’den ABD’ye, Afrika’dan Avrupa’ya insanlar coronavirüs tehdidi ile evlerinde kalmayı tercih ediyor. Biliyoruz, bu günler de geçecek. Uzmanların belirttiği önlemleri almak, bizim ve sevdiklerimizin sağlığı için büyük bir önem taşıyor. Bu kriz dönemini daha verimli, aktif ve yaratıcı bir biçimde geçirmek ise bizlerin elinde.

İşte karantina günlerinde evde vakit geçirmek için basit ve bir o kadar da keyifli 7 pratik yol. Buyurun başlıyoruz…

Coronavirüs’e Karşı Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığımızı ve psikolojimizi olumlu yönde etkilediği bir gerçek. Bu zor günlerde coronavirüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz, hastalığa yakalanmamamız, yakalansak da atlatabilmemiz için oldukça önemli. Yaşınıza, boyunuza ve kilonuza uygun egzersizleri seçip, kendiniz için günlük program oluşturabilirsiniz. Buradaki püf nokta egzersizi düzenli hale getirmektir.

Düzenli spor, fiziksel bağışıklığımızın yanı sıra psikolojik bağışıklığımız için de büyük önem taşıyor. Bu zor dönemde psikolojik sağlığımızı koruyabilmemiz oldukça önemli. Depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için düzenli egzersiz yaparak aklınızı olumsuz düşüncelerden arındırabilirsiniz. Psikolojinizi korumak, coronavirüse karşı alacağınız en etkili önlemdir.

Günümüzde bizler için egzersiz programları düzenleyen pek çok mobil uygulama mevcut. Bu programlardan dilediğinizi seçip, kendi bedensel özelliklerinize göre bir program belirleyebilir, her gün 1 saat kadar egzersiz yapabilirsiniz.

Bol Bol Kitap Okuyun

Kitap okumak kimilerimiz için bir çile. Etrafımızdan sık sık “sıkılıyorum, uykum geliyor, vaktim yok” gibi şikayetler duyarız. Şu günlerde kitap okumak için bolca vaktiniz var. Bahanelerden birisini eledik. Peki sıkılmamak için ne yapmalı?

Kitap seçimi bu noktada büyük önem taşıyor. En çok keyif aldığınız, merak ettiğiniz, ilginizi çeken konularda kitapları seçin. Böylece hem beyninizi merak ile harekete geçirmiş olursunuz hem de zaman hızla akıp gider. Ancak size tavsiyem, coronavirüsü çağrıştıracak distopik eserleri bu zamanda pek okumayın. Umutsuzluğa kapılmanızı istemeyiz. Alın kahvenizi, dik bir koltukta oturun, sessiz bir ortam seçin ve anın keyfini çıkarın.

Edebi eserlerin yanı sıra coronavirüs ile başa çıkma konulu bilimsel makaleleri okumak da oldukça önemli. Böylece zorunlu olarak dışarı çıktığınızda almanız gereken önlemler hakkında yeterli bilg birikimine sahip olabilirsiniz.

Kaçırdığınız Dizileri Seyretme Fırsatı

Çoğumuz yoğun iş temposu yüzünden evde vakit geçirmeye hasret kalmıştık. İşte karşınızda kaçırdığınız ve tekrar izlemek istediğiniz dizileri izleyebilmek için büyük bir fırsat… Günümüzde farklı ve bir o kadar da ilgi çekici pek çok dizi var. Netflix, Blu Tv, Puhu Tv gibi online platformlar aracılığı ile internet üzerinden arzuladığınız içeriğe ulaşmak oldukça kolaylaştı. Coronavirüs nedeniyle eve sığdırdığımız hayatı renklendirmek için daha önce izleme fırsatı bulamadığınız dizileri şimdi izleyebilirsiniz. Vaktimiz bol olduğu için uzun soluklu dizileri seçmeye gayret gösterin. Ne kadar farklı içerik izlerseniz ufkunuz o kadar genişleyecek, aldığınız keyif artacaktır.

Tabi dizi seçerken de dikkat etmeniz gerekenler var. Coronavirüs günlerinde gülmek iyi gelir. Komedi, romantik komedi, macera, aksiyon türünde dizileri izlemeniz size iyi gelecektir.

Sevdiklerinizi Arayın

Kendimizi odamızda gönüllü olarak izole ettiğimiz şu günlerde yalnızlık hissi oldukça yoğun. Üzerimize gelen bu yalnızlık hissini savuşturmak için sevdiklerimizle bol bol telefonda konuşmak iyi gelecektir. Eski günleri hatırlamak, yeni bir yemek tarifi edinmek, dertleşmek kaygıyı azaltır. Coronavirüse odaklanmanızı engeller. Arkadaşlarla ve akrabalarla kurulan bağları güçlendirir. Özellikle 60 yaş üzeri tanıdıklarınızı ihmal etmeyin. Onlara bu zorlu günlerinde destek olun. Hatırlandığını hissetmek herkese iyi gelecektir. Konuşmak her zaman rahatlatır.

Ayrıca Whatsapp, Messenger gibi uygulamalar üzerinde arkadaşlarınızla görüntülü olarak konuşabilirsiniz. Üçüncü dalga kahvecilere gidemiyoruz belki ama bu birlikte kahve içemeyeceğimiz anlamına gelmez ne de olsa, öyle değil mi?

Ailenizle Oyunlar Oynayın

Tek başınıza yaşamıyorsanız ailenizle birlikte okey, batak, Monopoly, Jenga, Tabu gibi oyunlar oynayarak hem vakit geçirir, hem zihninizi uyanık tutar, hem de aile içindeki bağları kuvvetlendirirsiniz. Hareket etmenizi sağlayabilecek oyunları da listenize ekleyin. Eğer evde boş alanızın varsa ufak bir tenis topunu birbirinize atarak bile vakit geçirebilirsiniz. Maksat hareket… Ama dikkat edin. Rekabetin dozunu iyi ayarlayın. Yoksa kırılmadık vazo kalmaz…

Şayet coronavirüs sebebiyle tek başınıza ailenizden uzak yaşamak zorundaysanız, internet tabanlı uygulamalar üzerinden de oyun oynayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kulaklık ve mikrofon. Böylece sevdiklerinizle hem konuşur hem de dilediğiniz oyunu oynayabilirsiniz.

Karantina Günlüğü Tutun

“Evde kapalı kaldık, neyin günlüğünü tutayım…” diye düşünmeyin. Araştırmalar, her gün yazı yazmanın beyinde büyük değişikliklere neden olduğunu gösteriyor. Beyin hücrelerimiz biz yazdıkça farklı bağlantılar kurmaya başlar. Yaratıcılığımız günden güne gelişir. Zihnimiz uyanık kalır. Unutmayın ki işleyen demir ışıldar.

Gün içinde aklınıza gelen bir anıyı, duyduğunuz bir şakayı, bir düşünceyi ya da en basiti, coronavirüsün hayatınızda neleri değiştirdiğini bile kaleme alabilirsiniz. Gelecekteki güzel günlerin nasıl olacağını, her şey yoluna girdiğinde yapacaklarınızın bir listesini tutabilirsiniz.

Asla Pes Etmeyin

Karantina günlerinde evde vakit geçirmek için yapılacaklar listemizin belki de en önemli maddesine geldik. Asla pes etmeyin. Bu günler de geçecek. Beyninizi ve bedeninizi ne kadar uyanık tutarsanız coronavirüse karşı en iyi önlemi almış olursunuz. Unutmayın; coronavirüs aldığımız önlemlerden daha etkili ve güçlü değildir.

Yazar: Özer Önder

Leave a Reply