Home > Kişisel Gelişim > Yabancı Dil Öğrenme > Yabancı Dil Öğrenmeyi Hızlandıran 6 Yöntem

Yabancı Dil Öğrenmeyi Hızlandıran 6 Yöntem

yabancı dil öğrenmek için yöntemler

Hızlı yabancı dil öğrenme yolları

Dünya genelinde tek dil bilen insan neredeyse kalmadı denebilir. Ne var ki ülkemizde yabancı dil öğrenme ile ilgili durum ne yazık ki hala yetersiz.İnsanımız yabancı dil öğrenmede ve konuşmada büyük zorluklar yaşıyor. Okullarda, küçük yaştan itibaren yabancı dil eğitimi veriliyor olsa da, bu eğitim genel olarak yeterli gelmiyor. Bunun yanında artık dil öğrenmek eskisinden çok daha kolay bir hal aldı. Dil eğitimi için mutlaka bir eğitim kurumuna gitmek zorunda değilsiniz.. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık istediğiniz dili istediğiniz zaman öğrenmeye başlayabiliyorsunuz. Bunun için denenmiş ve başarısı kanıtlanmış bir takım yöntemler mevcut. Kendinize uyan yöntemi bulun ve harekete geçin. İşte size daha hızlı yabancı dil öğrenmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler.

1. Yabancı dil öğrenme uygulamaları

Herkesin kolaylıkla telefonuna veya tabletine indirebildiği uygulamalar sayesinde; alfabe, gramer gibi bir dilin temel unsurlarını istediğiniz an öğrenebilme fırsatınız oluyor. Üstelik bu uygulamalara alarm koyarak da kendinize gün içinde belirli zamanlarda hatırlatabiliyorsunuz. Uygulama içinde telaffuz, gramer, dinleme gibi bölümler de mevcut. İşe, okula giderken boş vakitlerinizi eğlenceli ve bir yandan da geliştirici bir aktiviteyle doldurabilirsiniz. Busuu, Udemy, Duolingo en çok bilinen uygulamalardan sadece birkaçı.

2. Yabancı dizi ve filmleri alt yazılı izlemek

Kulak aşinalığı denen şey gerçekten de var. Kelime ve cümle yapısını anlamanın, günlük yaşantıyı görmenin en kolay yollarından biri, o dilde dizi veya film izlemektir. Önemli olan sadece dil yapısını değil, dile ait kültürü de öğrenmek. Ama tabi ki izlediğiniz dizideki cümle kullanımının düzgün olduğuna da dikkat etmek gerekir. Örneğin animelerde genellikle halk ağzı kullanılır. Bu yüzden bazı kelimelerin telaffuzları veya anlamları değişebilir. Bu nedenle o dili öğrenmiş başka insanların tavsiyelerine kulak verin.

3. Yazarak Pekiştirmek

Bir dili öğrenmek, sadece okumak ve anlayabilmekten çok daha fazlasıdır. Onu kullanabilmeyi de öğrenmek gerekir. Bunun için en iyi yöntemlerden biri de kendinize mektup arkadaşı edinmektir. Tabi ki artık teknolojinin gelişmesi ile bu durum çok daha kolaylaştı. Artık dünyanın her yerindeki insanlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Penpal, interpals gibi siteler aracılığı ile tıpkı sizin gibi dil öğrenmeye çalışan insanlara erişmeniz mümkün. Genellikle profil hesapları üzerinden hangi dile hakim olduklarını görerek kendinize birlikte öğrenebileceğiniz bir arkadaş bulabilir veya anadili o dil olan birini seçerek sizin hatalarınızı düzeltmesine izin verebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hızlı İngilizce Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Pratik Cevaplar

4. Dili ülkesinde öğrenmek

Elbette bu çok da kolay uygulanabilecek bir seçenek değil ancak hala kollayabileceğiniz bazı fırsatları olabilir. Öğrenmek istediğiniz dili konuşan bir ülkede birkaç ay kalarak muhtemelen 1 yıl gideceğiniz kendi ülkenizdeki bir kurstan çok daha fazla o dili öğrenirsiniz. Markette, alışverişte kendinizi zorlayarak o dili kullanmanız, sizi beklediğinizden çok daha hızlı geliştirecektir. Önemli olan olabildiğince avantajlarından yararlanmak ve her fırsatta konuşmak.

5. Kitap okumak

Eğer kitap okumayı seviyorsanız kesinlikle 1-0 öndesiniz. Eğer bulabiliyorsanız, seviyelere ayrılan okuma kitapları ile başlayın. Ne yazık ki İngilizce, Almanca gibi çok öğretilen diller dışında kalan yabancı dillerin seviye kitaplarını bulmak pek de kolay olmuyor. Bunun yerine sevdiğiniz ve çoktan okumuş olduğunuz kitapların, öğrenmek istediğiniz dile çevrilmiş hallerini bulun. Artık e-kitaplar sayesinde her dilden kitap bulmak oldukça kolaylaştı. Üstelik ekonomik açıdan da normal baskılı kitaplardan çok daha uyguna denk geliyorlar. Zaten hazırda okumuş olduğunuz ve konusunu bildiğiniz bir kitap olduğundan, okurken gerçekten de o kadar fazla zorlanmadığınızı fark edeceksiniz ve bu sizi heveslendirecektir.

6. Karaoke yapmak

Karaoke yapın. Evde kendinize küçük çaplı bir karaoke sistemi kurabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz dildeki şarkıları ezberleyerek hem telaffuz çalışabilir hem de eğlenebilirsiniz. Daha düzgün bir düzeyde kontrollü yapmak isterseniz, internette karaoke siteleri de mevcut. Birçoğuna ücret ödemeden kaydolarak ne kadar doğru telaffuz ettiğinize bakarak ve kendinizi diğer insanlarla kıyaslayarak, işi daha eğlenceli bir seviyeye çıkarmak da mümkün. Önemli olan kendinizi olabildiğince rahatlatmak ve bu durumdan keyif almaktır.

Yabancı dil öğrenme işi ancak severek ve isteyerek yapılacak bir iştir.

Dili öğrenirken mutlaka zorluklarla karşılaşacaksınız. Sonuçta bir yabancı dili öğrenmek önemli bir başarıdır ve hiçbir başarı kolay elde edilmez. Dili doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız huzurlu ortamınızı terk edin ve kararlı olun. Pes etmeyin.

Önceliğiniz bu dili öğrenmeye kendi isteğinizle karar vermek olmalı, bir başkasının zoru ile değil. En önemlisi de hata yapmaktan korkmamak. Bırakın hatalarınız olsun! Hata yaparak öğrenmek akılda kalıcılığı arttırır. İnsanların sizi yargılayacağını düşünerek çekinmeyin. Öğrenmekte olduğunuz dili ne kadar çok kullanırsanız, onu o kadar hızlı geliştirirsiniz.

Bir de öğrenirken eğlenmenin yollarını bulun. İş, zorunluluk olarak değil de keyif alacağınız bir aktivite haline getirirseniz yabancı dil öğrenme işini hızlandırmanız mümkün olacaktır.

Son olarak da başarınızı görün ve gayretinizden dolayı kendinizi takdir edin. İnsanlar kazandıkları başarıları gördükçe bu durumdan daha da keyif almaya başlarlar ve daha fazla gayret gösterirler.

Yabancı dil öğrenmeyi kafanıza koyduysanız ve bunu hızlandırmak istiyorsanız yukarıda paylaştığım yöntemleri elinizden geldiğince uygulamanız size oldukça katkı sağlayacaktır. Herkese yabancı dil öğrenme maceralarında başarılar diliyorum.

Yazar: Sedef Tire

Leave a Reply