Home > Kişisel Gelişim > Yabancı Dil Öğrenme > Beyninizi Geliştirecek En Kârlı Yöntemle Tanışın: Yabancı Dil Öğrenmek

Beyninizi Geliştirecek En Kârlı Yöntemle Tanışın: Yabancı Dil Öğrenmek

yabancı dil öğrenmek için neler yapmak lazım

Yabancı Dil Öğrenimi ve Zeka Gelişimi Arasındaki İlişki

İskoçya Edinburgh Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı “yabancı dil öğrenmek insan beynini ve zeka gelişimini nasıl etkiler?” sorusuna cevap bulabilmek için birtakım çalışmalar yapmış. Bu araştırmaların sonucuna göre iki veya daha fazla yabancı dil bilen insanların beyin fonksiyonları olumlu etkileniyor.

Beyin yaşları daima genç kalıyor; ki bu da halk arasında erken bunama olarak bildiğimiz Alzheimer hastalığının önüne geçmemizi sağlıyor. Alzheimer hastalığı tıpta nöron adı verilen beyin hücrelerinin birçok farklı sebepten dolayı zarar görmesiyle ortaya çıkıyor.

İşte burada mucizevi şifa kaynağımız yabancı dil öğrenimi ortaya çıkıyor. Yapılan birçok araştırmaya göre yeni bir bilginin öğrenilmesi beynimizdeki nöronlar arasında ilişki artışına sebep oluyor.

Yabancı dil öğreniminin de bu ilişki artışında önemli bir yeri bulunuyor. Nöronlar arasındaki bu ilişki artışı hasar görmelerin önüne geçiyor. Böylece nöronların aktif kalmaları sağlanmış olunuyor.

Yukarıda bahsettiğimiz Thomas H. Bak’ın yürüttüğü bu çalışmalardan elde edilen bir veri de şöyle; yabancı dil ister küçük yaşlarda öğrenilmiş olsun ister ileri yaşlarda öğrenilsin bahsettiğimiz faydaları sağlamaya devam ediyor. Yani yeni bir yabancı dil öğrenmek için asla geç kalmış değilsiniz!

Peki yabancı dil öğrenimini nasıl daha kolay ve eğlenceli hâle getirebilirsiniz? İşte cevaplar…

Yabancı Dil Öğrenimi için İşinize Yarayacak Tüyolar

Elbette yabancı dil öğreniminde dilin kullanıldığı ülkeye gitmenin, orada bir süre bulunmanın önemi yadsınamaz. Herhangi bir maddi ya da manevi kısıtlamanız yoksa en kısa sürede seyahat çantanızı hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Seyahatinizde dikkat etmeniz gereken altın kural ise mümkün olduğu kadar anadilinizde konuşan insanlardan uzak durmanız ve yerli halka karışarak iletişim içerisinde olmanız. Tabii gitmeden önce temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kadar dile hâkim olmanız işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

“Öğrenmek istediğim yabancı dil için o ülkeye gitme imkânım yok” diyorsanız endişelenmeyin. Elbette seyahat etmeden yabancı dil öğrenen insanlar var. Bunu daha kolay ve sevilebilir bir hâle getirmek sizin elinizde. Yabancı dil öğrenimini eğlenceli hâle getirmek, o dilin toplumunu ve kültürünü öğrenmekten geçiyor.

İnternet çağı olarak da adlandırılan yaşadığımız çağda bilgiye ulaşmak daha önce hiç olmadığı kadar kolay. Toplum ve kültür hakkında dönem dönem yapacağınız araştırmaların size faydası olacaktır.

Aynı şekilde internetten faydalanabileceğiniz bir başka yöntem ise, uluslararası dil öğrenmek amaçlı kullanılan sosyal platformlar. Bu platformlar da dil değişimi ile birbirine yardım eden pek çok insan var. Kim bilir belki siz yabancı dil öğrenirken birisinin de sizin anadilinizi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yaşadığınız yerde anadili öğrenmek istediğiniz yabancı dil olan insanlarla tanışarak arkadaşlıklar kurabilir ve dil öğreniminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmeyi Hızlandıran 6 Yöntem

Yabancı Dil Öğrenmek Bol Bol Hata Yapmaktır, Tadını Çıkarın

Yabancı dil öğrenmeye en büyük engellerden birisi şüphesiz ki hata yapma korkusudur. Size tavsiyemiz konuşurken ya da mesajlaşırken hata yapmaktan çekinmemeniz. Özellikle dilbilgisi hatalarını gözünüzde büyütmemeniz.

Yabancı dil öğrenmek bir bebeğin konuşmayı öğrenmeye başlamasıyla çok benzer. Bebekler öğrenme serüvenlerine “anne, baba, su, mama” gibi en ihtiyaç duyduğu kelimelerle başlarlar. Bilmedikleri şeyleri belki yüzlerce defa tekrar tekrar sorarlar.

Bir sonraki aşamada ise kelimeleri bir araya getirdikleri çoğu zaman dilbilgisine uymayan cümleleriyle öğrenme serüvenlerini sürdürürler. Hiçbir zaman konuşurken hata yapma korkuları yoktur. Siz de karşınızdaki kişiden sizin hatalarınızı fark ettiğinde bunu size zaman zaman belirtmesini talep edebilirsiniz.

Böylece hatalarınız, yabancı dil öğreniminizde size fayda sağlamış olur. Temin ederiz ki bu yöntem pratikte öğrendiğiniz bilgilerden daha fazla kalıcılığı sağlayacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmek için Daha Fazla Kelime

Kelime bilgisi yabancı dil öğreniminde en önemli noktalardan birisidir. Kelime bilginizi geliştirmek için bunun için hazırlanmış küçük dil kartlarından edinerek her yerde yanınızda taşıyabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarında,  yaptığınız yemeğin pişmesine beklerken, iş veya ders aralarınızda vs. birçok durumda bu dil kartlarından kelimeler ezberleyebilirsiniz. Bununla beraber öğrenmek istediğiniz kelimelerle yeni cümleler kurup yazmanız size faydalı olacaktır.

Günlük tutmayı sever misiniz? Gün sonunda gün içerisinde yaptığınız şeyleri öğrenmeyi hedeflediğiniz yabancı dil ile yazmak ve anlatmaya çalışmak yabancı dil öğrenirken hem dilbilgisinin hem de kelime bilgisinin pratikte uygulanmasını mümkün kılacaktır.

Müzik dinlemek ve film izlemekten zevk alıyorsanız, bunu yeni bir yabancı dil öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri hâline getirebilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde müzikleri dinleyebilir, çevirilerine bakabilirsiniz.

Aynı şekilde altyazılı veya altyazısız filimler izleyebilirsiniz. İlk aşamada çizgi film tarzı yapıtlar daha anlaşılır olacaktır. Bu yöntemi uygulayarak da işitsel olarak yabancı dil birikiminize katkı sağlamış olursunuz.

Yukarı da bahsettiğimiz yöntemlerin yanında elbette en önemli olan şey kendinize güveninizdir. Kendinize güvenin ve öğrenmek istediğiniz yabancı dil seçiminizi yaptıktan sonra kararlı davranın. Bu yolda kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yapın. Yabancı dil siz onu öğrenmek için ne kadar istekliyseniz, ne kadar çok çaba harcıyorsanız o oranda kendisini size açacaktır.

Unutmayın ki “bir lisan bir insan” denmiştir. Bir insanı bilmek ve öğrenmek ise yeni bir dünyayı öğrenmektir. Yabancı dil öğrenmeye karşı sahip olduğunuz tüm önyargıları bir kenara bırakırken kendinizi de yabancı dil öğrenme serüvenine bırakın ve lezzet almaya bakın. Umuyoruz ki yabancı dil öğrenimi hakkındaki yazımız size yardımcı olur. İyi çalışmalar dileriz.

Yazar: Şüheda Büşra

Leave a Reply