Home > Blog Başarısı > Blogunuzun Okunmasını Garantilemek İçin Öneriler

Blogunuzun Okunmasını Garantilemek İçin Öneriler

Bir blog makalesinin işe yaraması için birçok unsurun doğru olması gerekir.   Başlığınız ilgi uyandırıcı olmalı ve açık bir fayda sağlamalı ki insanlar onu tıklasın.   Konu izleyici kitlenize uygun olmalı. Bazen kendi işinizle tam olarak uyuşmayan bir şeyleri gizlice aralara serpiştirebilirsiniz fakat genel olarak konunuza bağlı kalmalısınız.   Makalenin kendisi zaten ilginç olmalı, yeni bir şeyler sunmalı veya yeni bir bakış açısı vermeli.   Ve nihayet makalenizin belirli bir eylem çağrısı (call to action) olmalı. Okurlarınızın ne yapmasını istiyorsunuz? Bir yorum bırakmalarını ya da bir soruya cevap vermelerini mi? Arkadaşlarıyla paylaşmalarını veya listenize dahil olmalarını mı? Birini seçin.   Yukarıdakilerin hepsi, başlık, konu seçimi, sunum ve eylem çağrısı şüphesiz ki önemli, fakat gözden kaçırmamanız gereken bir şey daha var.   Açılış.   Başlıktan sonra, açılış cümleniz makalenizin en önemli yeridir. Eğer onunla okurlarınızı yakalayamazsanız, okurunuz bu makaleyi kolayca es geçecektir… ve sonuçta araştırmaya, yazmaya ve düzenlemeye harcadığınız saatleriniz boşa gitmiş olacaktır.

“Herhangi bir makalede en önemli cümle ilk cümledir. Eğer o okuru ikinci cümleye devam etmeye teşvik etmiyorsa makaleniz öldü demektir. Ve ikinci cümleniz de üçüncü cümleye geçmeye teşvik etmiyorsa, yine aynı şekilde makaleniz ölmüştür. Okur bu şekilde birbirine bağlanmış cümleler arasında sürüklenir…ta ki konuya sıkıca bağlanana kadar. Bir yazar o can alıcı öğeyi inşa eder: sürüklemek.” William Zinsser ˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜ “Bir kitabın ilk cümlesi benim için önemlidir. Çok düşünürüm. İlk cümle kitabın bütün ruhunu, gideceği yolu, okura vereceği ruh hallerini sezdirmelidir. Kitabın adını, ilk cümlesini, son cümlesinin ne olacağını yıllarca not tutar düşünürüm.” Orhan Pamuk

˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜   Açılış cümlenizin tek ve biricik bir amacı vardır. Okurlara ikinci cümleyi okutmak, ve üçüncüyü ve diğerlerini.   Açılışınızın iyi olmaktan öte, çivi gibi olması lazım…okurlarınızı makaleye mıhlayacak. İşte size bir sonraki makalenize başlarken kullanabileceğiniz 4 pratik yöntem.

1. Empatik bir soru sorun

Evrensel bir ihtiyacı ya da problemi belirleyin. Sonra bu probleme değinen bir açıklama yapın…ve aranızda bir bağ kuracak soruyu sorun.   … fikrinden siz de nefret etmiyor musunuz? … hakkında yazmanın hiç de kolay olmadığını iyi bilirim. … olduğu zaman blog yazmak hiç kolay olmuyor, değil mi?   Burada maksat okura şunu söyletmektir: “Aman Allah’ım… ben de aynen bunu düşünüyordum.”   Şuna bir bakın:   Kararlarınızı nasıl verirsiniz? Eğer çoğu insan gibiyseniz, bu soruyu muhtemelen gururla “bir durumun artılarını ve eksilerini dikkatle tartıp, mantığa dayalı bir karar veriyorum” diye cevaplayacaksınız. Biliyorsunuz ki diğer insanların zayıf kişilikleri var ve hemen duygularını devreye sokuyorlar, fakat bu sizde nadiren oluyor… Persuasion Triggers in Web Design.

2. Mümkün olabilecek bir şeyin resmini çizin

… olduğunuzu hayal edebilir misiniz? … olsaydı ne yapardınız?   Okurlarınızdan onlara çok çekici gelecek bir senaryoyu düşünmelerini isteyin. Ne yaparlardı? Nasıl hissederlerdi?   Bu örneği inceleyebilirsiniz:   Şu andan itibaren sabit diskinizde 30 gün içinde tamamlanmış, iyi hazırlanmış, yayınlanmaya ve satılmaya hazır bir eKitap’ınız (eBook) olsa nasıl olurdu?   Bu size imkansıza yakın gibi görünebilir, ama değil… How to Write a High-Quality ebook in 30 Days. Ali Luke.

3. Onları bir hikaye ile yakalayın

Attentive business people sitting in a rowHerkes hikayeyi sever. Hikaye (veya anı) anlatarak okurlarınızı yakalayabilir ve onları içeri çekebilirsiniz. Kendinizle ilgili veya başka birine ait bir hikayeyi anlatabilirsiniz.   Güzel bir örnek:   Doktor boğazını temizledi: “Üzgünüm, ama haberlerim kötü.”   Durdu, yere bakıyordu. Tekrar kadına baktı. Bir şey söylemeye başladı ve yine durup yere bakmaya başladı.   O zaman Pat ağlamaya başladı. On Dying, Mothers, and Fighting for Your Ideas. Jon Morrow.

4. Şaşırtıcı bir açıklama yapın ya da iddiada bulunun

Bir istatistik veya alıntıyı paylaşın. Absürd ve eğlenceli olsun. Ne demek istediğimi anladınız.   Örnek:   Şimdiye kadar yaptığınızdan daha azını yaparak daha fazlasını kazanabileceğinizi söylesem?   Biraz kaçık olduğumu düşünürdünüz, değil mi?   Evet. Ben de deli olduğumu düşünürdüm. Ama yeni bir araştırmayla size daha az değer sunarak fiyatlarınızı nasıl artıracağınızı göstereceğim bu video bize cevabı bir tokat gibi yapıştırıyor… How to Raise Your Rates By Offering Less Value. Derek Halpern.   Şimdi blogunuza geri dönün ve makalenizin ilk birkaç satırını tekrar okuyun.   Ama bu kez yalnızca 2 dakikalık boş vakti olan meşgul bir insan olduğunuzu varsayın.   Giriş merakınızı tetikledi mi? Makalenin tamamını açıp neyle ilgili olduğunu görme isteği uyandırdı mı? Yoksa sadece “iyi, neyse.” mi dedirtiyor?   Bu makalenin tamamını okur muydunuz, -belki- sonra okumak üzere işaretler miydiniz, yoksa direk siler miydiniz?   Efendim?   Dürüst olun. 😉 Bu makale http://writinghappiness.com/ adlı blogdan faydalanılarak hazırlandı. Thanks to Ms. Marya Jan

Leave a Reply