Home > Kişisel Gelişim > Verimlilik > Birçok Başarılı İnsan Gibi Hayata Daha Erken Başlamanın 11 Yolu

Birçok Başarılı İnsan Gibi Hayata Daha Erken Başlamanın 11 Yolu

Evet, siz de farkına vardınız ki tüm o mutlu ve üretken erken uyananlar her zaman bir şeylerin en üstünde gibi görünüyorlar. Muhtemelen onlardan biraz nefret ediyorsunuz – çünkü onlar çok fena üretkenler! Ama saat 11 de hâlâ yataktayken, bir parçanız da muhtemelen şunu merak ediyor: Bunu nasıl yapıyorlar? Belki de kendinizi berbat hissederek uyanmamayı başarsanız daha enerjik hissedebileceğinizi düşünüyorsunuz. İşte size daha erken kalkmak ve bunu yaparken de iyi hissetmek için birkaç ipucu.

1. Yatağa daha erken girin

Genellikle erken kalkamamanın en büyük sebebi yeterince uyuyamamış olmaktır. Geç yatmadığınız sürece geç saatlere kadar uyumak zorunda kalmayacağınızı anlamak için dahi olmaya gerek yok elbette. Özellikle çalışırken, gerçekten gece yarılarına veya daha geç saatlere kadar oturmak zorunda mısınız? Bahse girebilirim ki aslında pek de faydalı ya da üretken bir şeyler yapmıyorsunuz. TV programları veya sosyal medya bekleyebilir; zamanınızı boşa harcamayı bırakın. Erken yatıp iyi uyumayı alışkanlık haline getirdiğinizde ne kadar mutlu hissettiğinize gerçekten şaşıracaksınız.

2. Tutarlı bir uyku programınız olsun

Vücudunuz alışkanlıklar üzerine gelişir. Bu yüzden belli vakitlerde acıkırsınız – çünkü vücudunuz bu beklentiye alıştırılmıştır! Düzenli bir uyku programı oluşturmanın da bundan farkı yoktur. Üstelik düzenli uyku, erken kalkmanızı da kolaylaştırır. Kötü haber şu ki ilk başlarda hep aynı saatte uyanmanız gerekiyor, hafta sonları da dâhil. Biliyorum bu belki zorlu bir mücadele olacak ama bunu yapmazsanız, vücudunuz sürekli olarak ne zaman uyanması gerektiğini karıştıracak ve erken kalkmak hepten zorlaşacaktır.

3. Yatmadan önce asla yemek yemeyin

Biliyorum, yatak öncesi bir atıştırmalık bazen bir hayli cazip olabiliyor, fakat eğer erken kalkmak ve aynı zamanda dinlenmiş hissetmek istiyorsanız, bu gerçekten kötü bir fikir. Uyku vücudunuz için iyi bir rahatlama, onarım ve yeniden şarj olma zamanıdır. Bir sindirim zamanı değildir. Öyle ki sindirim çok fazla enerji harcar, bu da uykuya dalmayı zorlaştıran nedenlerdendir. Sonunda uyumayı başardıktan sonra da, gıda hazmetme işi geri kazanmanız gereken gücü sizden çalıyor olacaktır. Sekiz saat deliksiz uyumuş olsanız bile, yorgun ve bitkin bir şekilde uyanırsınız. Kesinlikle erken kalkmış gibi hissetmezsiniz. Kısacası: O elinizdekini dolaba geri koyun.

4. Kafein alımını azaltın

Bu iyi bilinen bir şey olabilir, ama yine de değinmemiz gerekiyor. Daha az kafein en azından saat 23:30’da hala canlı olmayacaksınız manasına gelir. Ben öğleden sonraları her türlü kafeinli içecekleri kesmekle başlamanızı tavsiye ederim. Evet, belki ilk aşamada bu hayatı biraz zorlaştırabilir, ama dürtülerinize karşı koymalısınız! Eğer daha erken yatmaya başladıysanız, zaten artık bu tür yorgunluk belirtilerine önlem almanıza gerek kalmayacağını umuyorum. Eğer bir tür ayıltıcıya ihtiyaç hissederseniz kahve, kola ya da demli çaylar yerine enerji verici bir aperatif deneyin.

5. Alkol kullanmayın!

Sağlıklı bir yaşam ve verimli bir çalışma hayatı için gündüz alkol almanın saçmalığından bahsetmeye gerek görmüyorum. Bunun yanında, sanılanın aksine – özellikle geceleri – alkol almak sizin iyi uyumanızı sağlamaz; olsa olsa sızmanıza sebep olur. Bu da derin uyku döngünüzü artırır ve REM uykunuzdan çalar. Bu yüzden alarmınız çaldığında kendinizi çok yorgun hissedersiniz ve “ertele” düğmesine basmak daha da cazip hale gelir. Bir yan not olarak, REM uykusu ayrıca uygun öğrenme ve hafıza fonksiyonu için de gereklidir. Yani buna fazlasıyla ihtiyacınız vardır.

6. Erken kalkmak için iyi bir sebebiniz olsun

Erken kalkmak, en azından başlangıçta, motivasyon gerektirir. Kendinize bunu yapmak için iyi bir sebep verin. Bu yapılacak belli başlı görevler belirlemek de olabilir, almak için sabırsızlanacağınız herhangi bir şey de… Ben her ikisinden de oluşan bir birleşimi öneririm. Bir şeyleri yapmanız gerektiği için uyanın, ama kendinize isteklendirici ufak tefek ödüller vermeyi de unutmayın; sevdiğiniz bir tv programını izlemek veya güzel bir tempolu yürüyüş gibi.

7. Sebebinizi Kamçılayıcı Bir Dürtüye Dönüştürün

Şimdi ayağa kalkmak için bir sebebiniz var, bunu bir meydan okumaya dönüştürün! Bu rutini bozmanıza izin vermeyin. Kendinize bu görevleri yerine getirmek için erken kalkabileceğinizi ve de bunu yapacağınızı söyleyin. Zihninizi bu durumu bir alışkanlığa dönüştürme yeteneğine sahip olduğunuza inandırın. Çünkü sizi durdurabilecek olan tek şey aslında kendinizsiniz.

8. Harekete başlayın

Egzersizler erken uyanmak için harika bir araçtır, evvela öğleden sonra ya da akşamları iyi bir çalışma vücudunuzu rahatlatır ve erken bir uyku için hazırlar. İkinci olarak, sabah erken saatlerdeki bir egzersiz ise kendinizi enerjik hissetmenizi ve günün geri kalanını fethetme isteğiyle dolmanızı sağlar. Bu iki fikir birbirine zıtmış gibi görünebilir, fakat sizi temin ederim ki her iki koşulda da egzersizler aynı olumlu sonuçları verecektir. Siz dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

9. Çalar saatinizin erişim alanınızdan uzak olmasını sağlayın

Bazen bir kitaptaki en eski numara en etkilisi olabiliyor. O sinir bozucu çalar saati odanın en uzak köşesine koyarak kendinizi yataktan kalkmaya zorlayın. İlave bir teşvik için, size akıllı telefonunuza indirebileceğiniz ilginç bir uygulamayı tavsiye etmek istiyorum. BetterMe (www.bettermeapp.co) adlı uygulama “ertele” butonuna bastığınız anda Facebook duvarınıza “yataktan kalkma konusunda çok zayıf olduğunuzu” söyleyen alaycı bir gönderi yapıştırıyor. Yeterince utandırıcı gelmedi mi? Bir de Aherk’i deneyin (aherk.com). Bu uygulama da, eğer hedeflerinize ulaşmazsanız sizin utandırıcı resimlerinizi tüm sosyal medya hesaplarınızda yayınlıyor. Bunun gibi “self-blackmail” (kendi kendini şantaj) uygulamaları giderek popülerleşiyor. Tabi, uygulamayı indirmek gibi onu iptal etmek de kolay olur diye düşünüyorsanız söyleyeyim; bu uygulamada bir hedefi bir kez belirlediğiniz zaman artık ondan kurtulamıyorsunuz. 😉

10. Yatağa sakin ve rahatlamış olarak girin

Yatağa ağrılı ve stresli girmek, ne kadar yorgun olursanız olun huzurlu bir uykuya dalmanızı zorlaştırır. Yatağa sakin ve rahat bir şekilde girmeye çalışın. Bu konuda bir yardıma ihtiyacınız olursa sakinleştirici özelliği olan chamomile çayını deneyebilirsiniz.

11. Keyifli bir kahvaltı planlayın

Herşey başarısız olduğunda, çare yemektedir. Cidden, ben kahvaltıda yiyeceğim lezzetli bir şeyler olduğunu biliyorsam, yorgun bedenimi yataktan kaldırmak konusunda çok daha fazla motive oluyorum. Tabi, sırf ‘keyifli’ ve ‘lezzetli’ dedim diye bu karmaşık olması anlamına gelmez. Şahsen, ben meyveli ve sodalı yoğurt karışımım ile taze sıkılmış portakal suyundan oldukça keyif alıyorum. Ayrıca kendi yaban mersinlerini yetiştiren garip bir hatunum ve onlara bayılıyorum. Eğer siz kahvaltınızı bu kadar ‘sulu’ sevmiyorsanız, basit bir sucuklu yumurta veya meyveli çıtır müsli de işinizi görebilir. Önemli olan her ne yiyecekseniz bunun çok sevdiğiniz bir şey olması ve kahvaltıyı iple çekmenizi, dolayısıyla erken kalkmanızı sağlaması. Tabi sağlığımız için, kahvaltı da olsa, yemek konusunda hiçbir zaman aşırıya kaçmamak gerektiğini de unutmamalıyız. Dolu mide uyku getirir, rehaveti artırır, verimli çalışmayı ve sağlıklı düşünmeyi engeller. Sizin de kullandığınız veya önerebileceğiniz herhangi bir yöntem var mı? Aşağıdaki bölümden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Herkese başarılar ve kucak dolusu sevgiler 🙂

Leave a Reply