Danışman, Psikolog, Eğitmen, Sanatçı (Fotoğrafçı, Ressam..) Tasarımcı veya Grafiker misiniz? Uzmanlığınızla ilgili yeteneklerinizi, bilgilerinizi, tecrübelerinizi, ürün veya hizmetlerinizi internette kazanca dönüştürmek istiyorsanız.. Buyurun Kişisel uzmanlık alanınıza bağlı yeteneklerinizi, ürün veya hizmetlerinizi, bilgi ve tecrübelerinizi internet üzerinden paylaşarak satışa ve kazanca dönüştürmek için bugünün -ve sanırım daha uzunca bir sürenin- koşullarında en iyi yol nedir? Cevabı çok basit: Blog yazmak. Blog yazmak size yapmayı istediğiniz şu dört şeyi yapabilmeniz için büyük kolaylık sağlar: İnternette kendinizi tanıtmak, insanlarla etkileşim kurmak, hedef kitlenize ulaşmak, yeni ilişkiler geliştirmek ve bu sayede tekliflerinizle ilgilenecek insanları bulmak. Yaşamdaki günlük tecrübelerinizi ve fikirlerinizi dünyayla paylaşmayı kolaylaştıran Facebook ve Twitter gibi kullanması kolay sosyal medya araçlarının yaygınlaşmasıyla, bir zamanlar blogların yok olacağı varsayılmıştı. Bunu varsayanlar şimdi yok oldular sanırım. Bloglar kaybolacak ve işlevsiz kalacak diye düşünülmüş ve bloglar ölüyor denmişti. Mark Twain meşhur bir sözünde şöyle der: “Ölüm haberim çok abartıldı” 🙂 Blog yazarlığı ve bloglar ölmüyor, sadece gelişiyor. Kendini açıklamanın yeni bir ‘eğlence türü’ olduğunu anlamak için sadece Tumblr’ın başarısına ve son 2 yıldaki trafik seviyelerine bakmanız yeterli. Aylık 90 milyon ziyaretçi (2 yıl önce aylık sadece 10 milyondu). Bloglar çok daha sosyal ve görsel hale geliyor ve kendi içinde tam bir yayın türüne dönüşüyor. Üç Tip Blogcu ya da Blogger Bloggerlar farklı türlere, boyutlara ve tatlara sahipler. Temel olarak üç tip blogger var. 1. Kişisel, Rahat Blogger Bazıları günlük yaşamları ve tecrübeleri hakkında blog yazarlar – kişisel düzensiz bloggerlar. Tumblr.com veya blogger.com gibi blog platformları kişisel bloggerlar için başlamayı ve sürdürmeyi kolaylaştırır. Facebook veya Google+ da bir seçenektir bu tip blogger için. (Kişisel bir profil açmanın tam tersi olarak) Google+’da veya Facebook’ta bir sayfa oluşturmak tek ihtiyaçları olan şeydir. 2. “Ciddi” Profesyonel Blogger Diğerleri konuşma, stratejik iş ortaklıkları ve fırsatları, e-kitaplar ve online seminerler (webinarlar) satma gibi yollarla dünya çapında bir pazara ulaşmak ve içeriklerini ve trafiklerini paraya dönüştürmek için blog yazarlar. Ülkemizden Webrazzi buna iyi bir örnektir. Bu tür bir blog, açık bir vizyona sahip, odaklı ve pazarlama anlayışlı olan bir blogdur. Böyle bir blog için 3 temel öğe gereklidir:

  • * WordPress gibi bir blog yazılımı (size blogunuz üzerinde tam bir hakimiyet imkanı sağlar)
  • * Kendinden barındırılan (self hosted) bir internet servis sağlayıcısı (ISS / ISP)
  • * Kendi alan adınız (domain: isteveyap.com gibi)

Bu 3 unsur blogunuz için sağlam bir temel sağlar. Ve geldik son blog türüne: 3. İş İçin Blog Yazmak – İş Blogları (Business Blogging) İş blogları markaların etkisini yaymak, potansiyel müşterileri çekmek ve satışları artırmak ile ilgilidir. Buradaki faydalar ayrıca arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirme, işletmeyi sektörde bir kanaat önderi ve pazarda bir uzman olarak konumlandırmayı da içerir. Peki Nasıl Başlayacaksınız? Birçok insan için web gibi global bir ortamda ‘ortaya atılma’ ve fikirlerini yazmakla ilgili çekinceler caydırıcı olabiliyor, ancak “başlamak” ile ilgili problemin tek bir çözümü vardır. Sadece İste ve “Yap” Gerçek tutkumun ne olduğunu sezdiğim anda benim için en önemli adım, işi zorlaştırmadan sadece maceraya başlamaktı. Hepimizin farklı hedefleri ve beklentileri var ve başladığınız ya da başlatmayı istediğiniz blog macerası her ne olursa olsun, kendinize şunu hatırlatmanızda fayda var: Ne kadar üstüne koyarsanız, o kadar işi çözeceksiniz. Eğer biraz kararsızsanız “sadece başlayın” – her geçen gün kendinizi ve diğer insanları daha fazla keşfedeceksiniz ve yolunuz biraz daha açık, kafanızdaki fikirler biraz daha net olacak. Bazılarımız kendimizi dünyaya ve kendimize özel bir kitleye sunmaktan korkuyor veya tedirgin oluyoruz. Ancak unutmayın ki “kader cesurlardan yanadır” (vaaay, güzel söz değil mi?) 😉 Blog macerasına başladıktan sonra neyin önemli, neyin önemsiz olduğunu keşfetmeye başladım. Etkili Bir Blog Oluşturmak İçin 13 Altın Anahtar Var Şimdi size bunların ilk 5 tanesini başlıklarıyla özetleyeceğim…

  1. 1. Güçlü Bir Temel ile Başlayın

Blog yazmaya başlarken hiç kimsenin dikkatini çekemeyeceğinizi ve pek fazla insanın gelmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ama emin olun ki zamanla işler değişecek. Ve değişiklikler yapması kolay olan, ölçeklenebilir bir platforma sahip olarak gelişime hazırlıklı olmakta fayda vardır. Bu yüzden kendinden barındırmalı bir platform olan WordPress ve “size ait” olan bir alan adıyla yola çıkmak en iyi tercihtir.

  1. 2. “Kiminle” Konuşacağınızı Bilin

Hedef kitlenizin kim olacağını iyi bilmelisiniz. Problemleri nelerdir, hangi sözcükleri kullanırlar, hangi kitap ve dergileri okurlar, hangi medya araçlarını tercih ederler (videolar, makaleler ve görseller) iyi anlayın ki onlarla iletişim kurabilesiniz.

  1. 3. Etkileyici İçerik Oluşturun

Blogunuz için hedef pazarınızın kim olduğunu iyi anlarsanız, kitlenizle etkileşim kurabilen, okurlarınızı tekrar getirebilen ve blogunuza abone olmalarını sağlayan içerikleri üretmeniz daha kolay olur.

  1. 4. Çeşitli Medya Araçlarıyla İçerik Oluşturun

Hepimiz farklıyız ve bazı insanlar bir makaleyi okumayı tercih ederken bazıları da bir video izlemeyi sever. Olabilecek en geniş kitleye ulaşabilmek için zamanınız ve kaynaklarınız el verdiği ölçüde bunların karışımından oluşan içerik üretmeye çaba harcayın.

  1. 5. Başlık Atma Sanatını Öğrenin

Kimi uzmanlar bir insanın dikkatini bir başlık ile çekebilmek için sadece 3 saniyeniz olduğunu söylerken, kimileri de bu sürenin sadece bir buçuk saniye olduğunu belirtiyorlar! Bu süre her ne kadar ise, sonuçta “kısa” olduğu aşikar, değil mi? Öyleyse okurları dürtükleyecek ve blog makalenizi tıklamaya özendirecek başlıklar yazmayı öğrenmek, hızla zaman fakiri olan şu dünyada çok çok önemli. Evet 13 altın anahtar demiştim. Diğer 8 başlıkta; * diğer bloggerlarla ve otorite sahipleriyle nasıl etkileşime girileceği, * blogunuzu nasıl pazarlayacağınızı, * sosyal medya ile blogunuzu nasıl entegre etmeniz gerektiğini, * abonelik ve üyelik mantığını, * izleyici kitlenizle kuracağınız ilişkiyi ve çok daha fazlasını açıklayacağım. Burada devam edersem uzun sürebilir ve ben sizi sıkmak istemiyorum. Mail bültenime abone olun ve bir blog ile işlerinizi nasıl farklı bir boyuta taşıyabileceğiniz, daha geniş kitlelere ve daha önemlisi doğru hedef kitlesine nasıl ulaşabileceğiniz, sektörünüzde kendinizi nasıl bir otorite olarak konumlandırabileceğinizden bahsedelim. Orada görüşmek üzere… Sevgiler [yks-mailchimp-list id=”37a9f02a18″ submit_text=”Kaydol”] iste ve Yap! Niş Bloglar

Leave a Reply