Home > Uncategorized > Ziyaretçilerinize Kur Yapma ve Onları Kazanmak İçin 10 Pazarlama İpucu

Ziyaretçilerinize Kur Yapma ve Onları Kazanmak İçin 10 Pazarlama İpucu

Bir web siteniz olması yetersizdir. Bir site açıp ücretli birkaç ürün ya da hizmet sunarak para kazanmayı garantilediğinizi söyleyemeyiz. Teklifiniz çok iyi olsa bile, hala bir gelir akışı oluşturabileceğinizin garantisi yoktur.   İnanılmaz hızla artan sayıdaki web sitelerini göz önüne aldığınızda, rakipleriniz olacağı bir gerçek. Ziyaretçilerinize kur yapmak ve onları kazanmak adına kendinizi kalabalıklardan ayırmanız gerekiyor.   İşte size bunu yapabilmeniz için 10 pazarlama ipucu:

Bir Blog ile Ziyaretçilerinize Nasıl Kur Yapabilirsiniz

Bildiğiniz gibi içerik pazarlaması işe yarıyor. Bana inanmak için içerik pazarlaması ile yüzbinleri çeken web sitelerine bakmanız yeterli. Fakat işinize, işletmenizin web sitesine bir blog eklemeniz yeterli değil. Eğer bunu doğru sebeplerle yapmazsanız, blogunuz ziyaretçilerinizi kazanmanıza yardım etmez.

1. Yardım etmek için blog yazın, satmak için değil

Birçok insan ziyaretçiler kazanmak ve onları müşterilere dönüştürmek için blog yazar. İnsanlar saf değil, aksine akıllıdır, merak etmeyin, bunu görebiliyorlar. Ziyaretçilerinizi bilgilendirmek, eğitmek üzere blog yazın. Sonunda siz onlardan istemeden onlar size para vermek isteyeceklerdir.   Bugün aldığım şu e-postaya bir baksanıza: “Selam, Ben Aylin, bir sanat ve kültür sitesi ve blogu [XXX . COM] ‘un kurucusuyum. İste ve Yap!’la harika bir iş çıkarmışsınız ve yolumuzun başında bize müthiş yardımcı oldunuz. Değerli tavsiyeleriniz ve bize sağladığınız ilhamlar için size çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki adımlarımız için de yeni bir projemiz var ve eğer sizin için de uygunsa bu projede sizinle birlikte çalışmak isteriz.”

2. Kılavuzlar verin

Webde pazarlama adına kullandığım en güzel ve güçlü araçlardan birisi de ücretsiz kılavuzlardır. 3 ila 5 bin kelimeden oluşurlar, çekicidirler, güzel gözükürler ve “bedava”dırlar. Bu yüzden de çok popülerdirler. Bunu kullanın!

3. Okurlarınızı önemseyin

Tüm yorumları ve mesajları mutlaka cevapladığıma dikkat ettiniz mi? Çünkü sizi önemsiyorum. Gerçekten önemsiyorum! İlk blog yazmaya başladığımda, tüm yorumlara derhal cevap vermenin öneminin farkına varamamıştım. Şu anda ise biliyorum ki bu bana okurlarımla güçlü ilişkiler kurma imkânı veriyor. Ve onları sadık birer ziyaretçiye, hatta müşteriye dönüştürüyor.

4. İzleyici kitlenizi tanıyın

Birçok bloggerların yaptığını gördüğüm büyük hatalardan birisi de izleyici kitlelerini gerçekten tanımamaları. Örneğin, iste ve yapın okur kitlesi çoğunlukla girişimcilik hayatlarına ve kariyerlerine yeni başlayanlardır. Trafiklerini ve gelirlerini inşa etmeye çalışıyorlar. Bu sebepten dolayı ben makalelerimi yazarken, onlara büyük marka ve şirketlere karşı faydalanabilecekleri bilgiler sunmaya odaklanıyorum. Hedef kitlenizi tanımanın basit yollarından birisi de onlara anket sunmaktır.

5. Blog yazmak konusunda tutkulu olun

Eğer hakkında yazdığınız şeylere aşık değilseniz, okurlarınız bunu kısa zaman sonra anlayabilecekler. İçeriğiniz harika olmaz ve çok az insan onları okumayı ister. Bu yüzden bunu altın harflerle bir yere yazın lütfen: Blog yazmaya başlamadan önce “tutkunuzu keşfedin” ve onunla ilgili yazın.

6. Başlıklara odaklanın

Blog yazılarınızın ne kadar iyi ya da kötü olduğunun bir önemi yok, inanın; eğer başlıklarınız kötüyse emin olun kimse onları okumaz! İlgi çekici başlıklar üretmeye odaklanın.

7. Fikirler verilerle desteklenmelidir

İnsanlar ne düşündüğünüzü duymak isterler, bu da blogunuzu okuyor olmalarının bir sebebi zaten öyle değil mi? Fikirlerinizi istatistiklerle desteklemek daha fazla trafik oluşturmak için harika bir yoldur. Ne zaman istatistikler ve verilerle bir makale yazsam bu mutlaka daha çok ilgi çekiyor ve geri bildirim alıyor.

8. Tutarlı olun

Blogundan ayda 40.000 dolardan fazla gelir elde eden John Chow, blog yazmanın en önemli unsurlarından birinin tutarlılık olduğunu açıklıyor. Haklı da! Topu elinizden bıraktığınız anda, trafiğiniz de aşağıya doğru meyledecektir.

9. Akıllı ‘görünmeye’ çalışmayın

Teknik jargon kullanmak kulağa “cool” gelebilir, ama bu birçok insan için mesajınızı anlamayı zorlaştırır. Ve eğer SİZİ ANLAMIYORLARSA, OKUMAYI DA BIRAKIRLAR. Bu kadar basit!..

10. Kendiniz olun

Blog yazmanın çekici taraflarından birisi de yazılarınızda kişiliğinizin parlayabilecek olmasıdır. Kendiniz olun, kendinizle barışık olun. Mesela tartışmalı yazılar yazdığımda bundan genelde hoşlanmıyorsunuz, neden? Çünkü bu ben değilim. Ben yumuşak mizaçlı, insanlara yardım etmeyi seven bir adam olarak biliniyorum.

Leave a Reply