Home > Kişisel Gelişim > Verimlilik > Yarını Daha Verimli Kılmak İçin Bugün Ne Yapabilirsiniz?

Yarını Daha Verimli Kılmak İçin Bugün Ne Yapabilirsiniz?

Daha büyük düşünmek doğanızda var ve bir girişimci olarak daha fazlasını yapmak için tasarlanmışsınız. Ama istediğiniz başarıya ulaşmak için, zamanınızı, enerjinizi kullanmalı ve akıllıca odaklanmalısınız.

ZAMAN BLOKLARI

Bir gün içinde 15 dakikalık 96 adet zaman diliminiz var, fakat e-postalar ve sosyal medyada “bir dakikanız var mı?” sorularıyla başlayan derin dalışlara karşı dikkatli olmalısınız. Zamanınızı özenle koruyun. Sabahleyin şunu aklınızda bulundurun ki önümüzdeki 5 ila 10 saatte yaptıklarınız yarınki enerjinizi olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek. Bu ne yediğinizle, ne kadar su içtiğinizle ve çalışıyorsanız bu gece ne kadar geç saatte yattığınızla ilgilidir ve bunların hepsi yarın ne tür bir gün geçireceğinizi belirler. Her halükarda enerjinizi dengede tutmanız gerektiğini hatırlayın. En büyük oyalanma kaynağınızın kendiniz olduğunu da unutmayın. Çoğu zamanlar, kendinizi hata yapmaya ayarlıyorsunuz. Hiç mobil telefonunuzdan uzun bir email yazmaya çalıştınız mı? Doğru şeyleri yapmak, gerekli işleri bitirmek yani vaktinizi etkin kullanmak istiyorsanız onu bloklara ayırmalısınız. Dikkat dağıtıcı olaylardan arınmış bloklara. Odaklanmak için bilinçli bir çaba harcayacaksanız, zamanınızı en iyi nasıl kullanacağınıza önceden karar vermeniz gerekiyor. Bir günün sonunda, ertesi günkü toplantıları, çalışma oturumlarınızı ya da programınızdaki randevuları düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Ve kafanızda bunları öncelik sırasına göre yeniden düzenleyin. Erteleyebileceğiniz bir şey var mı? İptal edebileceğiniz bir şey var mı? Önceden hazırlık yapmanız gereken bir şey var mı? Eğer programlanmış birden fazla toplantınız varsa, bunları tek bir toplantıya dönüştürecek şekilde birleştirebilir misiniz? Neye odaklanmak istediğinize karar verin ve her şeyi ayarladığınızdan emin olun ki mental ve fiziksel olarak olmanız gereken yerde olabilin.

BAŞARINIZI SORGULAMAK

Başarıyı sorgulamak ne anlama geliyor? Ben müşterilerimi haftada bir kez ‘zamanlarını kullanma ve odaklanma konularında son birkaç gündür kendilerini ne kadar ve nasıl geliştirdiklerini değerlendirmeleri’ yönünde teşvik ediyorum. Bunu yapmak için, takviminizde bugünden itibaren diğer Çarşambaya kadar bir haftalık bir süre belirleyin. Haftaya Çarşamba bu tarz bir sorgulama ve değerlendirme yapmak, size henüz hafta sonu gelmeden önce belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için hâlâ bir şeyler yapabilecek zaman olması açısından motivasyon sağlar. Ayrıca hafta sonu tatilinize başlamadan evvel, hâllolması gereken herhangi bir şeyi organize etmek için de size zaman verir. Zamanınızı nasıl kullandığınızla ilgili ne kadar stratejik davranır, yani (kendi koyduğunuz) kurallara uyarsanız, verimliliğinizi o kadar kolay artırırsınız. Böylece halletmek istediğiniz şeyleri başarmak için gerekli olan zaman ve enerjiyi maksimize edebilirsiniz. (Maksimize etmek dememden hoşlanmayacaklar bazıları, biliyorum, ben de hoşlanmıyorum ama bu ifadeyi daha iyi sağlayabilecek ikâme bir Türkçe terim bulanlar varsa tavsiye etsinler, ben de değiştireyim..) Son söz olarak; sizi rahatlatmak istiyorum ki zaman aleyhinize işlemiyor.. ve onun hiçbir da suçu yok, tek yaptığı akıp gitmek.. asıl suç onun ellerinin arasından boş ve faydasız işlerle akıp gitmesine izin veren bizlerde. “Zaman ne çabuk geçiyor” demek yerine, ‘şu kısıtlı zamana ne kadar faydalı ve olumlu işler sığdırabilirim acaba’ diye sürekli bir kaygı, arayış ve heyecan içerisinde olmalıyız diye inanıyorum.

Leave a Reply