Home > Online İşler > Web Sitesi Tüyoları > Siteniz, Arama Motorları ve Webde İçeriğin Önemi

Siteniz, Arama Motorları ve Webde İçeriğin Önemi

İnternet.. Arama Motorları.. Yarışan Siteler.. ve Webde İçeriğin Önemi

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının getirileri, hayatlarımızı hiç şüphesiz çok daha kolaylaştırdı. Bir pratikleşme sürecine girilen bu dönemde insanlar sanal dünyanın da efendisi oldu ve ondan her alanda yararlanma yolları buldular. Hem tüketimin hem de üretimin yaygınlaşması açısından internet oldukça büyük bir öneme sahip. İnsanları cezbedici, onlarda merak uyandırarak kendilerine bağlamayı hedefleyen kitlelerin en büyük silahı ve aynı zamanda en iyi dostu web siteleridir. Eğer web sitesi bir iskeletse, içerik de ona yaşam veren organlardır. Webde içeriğin önemi aslında tam olarak budur: İskelete hayat vermek. İçerik konusuna bakılacak olursa birtakım belirleyici faktörlere bağlı olduğu da gözlemlenebiliyor. Özellikle arama motorlarının hassasiyeti göz önüne alınırsa birkaç adımda sitenizi ön plana çıkarabilirsiniz. Google, Yandex gibi asıl amacı kullanıcıya en iyi desteği sağlamak ve en iyi çözümü önermek olan arama motorları şirket politikalarınca müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışırlar. “Peki, webde içeriğin önemini biliyorum ama bu kalabalıkta sesimi nasıl duyurabilirim?” diyorsanız işte size birkaç ipucu.

Farkınızı Ortaya Koyun

Unutmayın bir yemeği lezzetli kılan malzemeyi nasıl kullandığınızdır. Eğer diğer aşçılar arasından sıyrılmak istiyorsanız kendi püf noktalarınızı oluşturmayı denemelisiniz. Kısacası, “özgün ol ve sesini yükselt” mottosu ile ilerlemek rakipleriniz arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır. İş etiği gereğince güvenilir ve farklı olmak Google’ın aradığı ilk şartlardan. Bu nedenle zaman içinde arama motoru içerik denetleme mekanizmaları ve SEO gibi optimizasyon yöntemleri geliştirilmeye başlandı. Siteniz, yani sitenizde yazdıklarınız özgün değilse Google bunu kolayca belirleyerek sizi arama sonucu listelerinin en sonlarına atacaktır. Özgün içerik her zaman yeni bir bakış kazandırır ve arama motorları sizin bu fikirlerinizi duyurmak amacıyla sizi ön plana çıkarır. Öyleyse bu ödül – ceza mekanizmasında kazanan siz olmalısınız.

Sınır Dışı Olmamak İçin Konu Dışı Olmayın

Size bir gerçek: İnsanlar aradıkları neyse onu bulmak isterler. Arama motorları ise onları A noktasından B noktasına en kısa yoldan götürmeyi hedeflerler. Haliyle siz onların işini kolaylaştırırsanız arama motorları da sizi parlatır ve giderek en yukarılara taşır. Ama bu bir efor ister. Düzenli ve sürekli bir efor. Başlığınız ve yazınızın içeriğinin birbirini tamamlamasını sağlayın. Kullandığınız anahtar kelimeler sizi listenin başına taşıyan yapı taşlarıdır. Konunuzun bütünlüğü, ilgi alanı sizin B noktasına giden kestirme yol olduğunuzu arama motorlarına gösterir.

İçeriğe Biraz Tat Ekleyin ve Servis Edin

Özgün olmak ve uyumlu içeriğe sahip olmak size ihtiyacınız olan başarıyı sağlayacaktır. Bunlara ek olarak ise yazım ve imla kurallarının dikkatli kullanımı, emeğinize verdiğiniz değeri kanıtlamakla birlikte yazınızı daha kaliteli hale getirecektir. Her kesime hitap etmeyi bilmek ve ilgiyi üzerinizde tutabilmeniz için akıcı anlatıma sahip olmanız kitlenizi geniş tutacaktır. Yani ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de sizi başarıya götürecek olan en temel unsurlardan biridir.

Web Siteniz ve İçerik için Profesyonel Destek Alın

Kaliteyi imzanız yapmak yine sizin elinizde. Web ortamında hayatta kalmak ve kaliteli bir hizmet sunmak adına içerik kuralları size altın bir anahtar vaat etmektedir. Elbette arama motorları için değil insanlar için içerik üretiyorsunuz; hedef kitlenize hitap ediyorsunuz. Ancak burada işin tekniğini de sanatından ayırmadan, bir denge içerisinde en iyi sunabilen markalar ve web siteleri her zaman yarışta bir adım önde olabilmeyi başarmaktalar. Bu anlamda, web sitenizin başarısı için bu kadar önemli olan bir konuda dışarıdan destek almak bir ayıp değil, aksine en akıllıca eylem diyebiliriz. Zira bir işi o konunun en profesyonellerine emanet etmek tecrübeli iş insanlarının sıklıkla karşılaştığımız bir hareket tarzı. Gerek arama motorlarını kendi algoritmalarına göre tatmin edebilen, gerekse hedef kitlelerinizle en iyi iletişimi ve etkileşimi kurabilecek içerikleri üreten bir freelance yazar kadrosuyla İste ve Yap, bu noktada en sıcak yardımcılarınızdan biri konumunda. Yahya Karaoğulları ve ekibi, arama motorları için webde içeriğin önemi kadar, okurlarınızla ve potansiyel müşterilerinizle kuracağınız bağın da öneminin farkında olarak size ve firmanıza içerik için profesyonel destek sağlamaktadır.

yazar: Serfinaz TÜRK - Postiga Yayınları, Editör
image: Ionut Zamfir, thanks

Leave a Reply