Home > Blog Başarısı > Rakipsiz Bir İçerik Pazarlaması Planı Nasıl Oluşturulur

Rakipsiz Bir İçerik Pazarlaması Planı Nasıl Oluşturulur

İster içerik pazarlamasına yeni başlıyor olun ister bir süredir aynı içerik pazarlaması stratejilerini kullanıyor olun, içerik pazarlaması planınız önümüzdeki yıl için bir önceki yıldan daha iyi olmak zorunda.   Neden? Çünkü bu yıl -ve her geçen yıl, öncekinden daha da fazla rekabetiniz olacak. İçerik Pazarlaması Esntitüsü’ne göre, anket yapılan pazarlamacıların %70’i bir önceki yıldan daha fazla içerik ürettiklerini belirtiyorlar.   Rekabette bir adım öne geçebilmenin ilk adımı somut, akıllı bir içerik pazarlaması planına sahip olmaktır. Eğer önünüzdeki bir senenin planını yapmakta zorlanıyor ya da yeni bazı fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, okumaya devam edin.

İçerik Pazarlaması Planı Temelleri

Her içerik pazarlaması planı bazı temelleri içermelidir. Bunları içerik pazarlaması stratejiniz için bir binanın kolonları gibi düşünün. Ve bu temelleri pazarlama planınızın anahatları olarak belirlediğinizden emin olun:

Hedefler ya da Misyon

Bir içerik pazarlaması planı geliştirmekteki hedefiniz nedir? Neden bir içerik üretmek ve bir içerik pazarlaması planı yapmak istiyorsunuz? Planlamaya başlamadan önce hedeflerinizi bilin ki böylece gelecek yıl için stratejinizi belirlerken işiniz kolaylaşsın.   İşinize yakın bir zamanda başladıysanız amaçsızca içerik üretmeye başlamayın. Sırf web sitesi açtınız ve içerik yüklemeniz gerektiğini öğrendiniz diye sitenize bilinçsizce plansızca içerik yüklememelisiniz. Çünkü sonuç alamayacağınız bir içerik yüklemesi olabilir bu ve sizin de bununla kaybedecek zamanınız olmadığından eminim.   Bir süredir web siteniz ve bir online işiniz varsa ve belli bir içerik birikiminiz varsa bunu mutlaka geliştirmeye bakın. Yeni bir yıl için neleri daha iyi yapabileceğinizi öğrenin.

Hedef Kitlesi

Başarılı bir plan için hedef kitlenizi mutlaka çok iyi belirlemiş olmanız gerekiyor. Bu özellikle de yeni bir pazarlama stratejisiyle yola çıkacak olanlar için çok feci derecede önemli. Nedense anlaşılmaz bir şekilde hep göz ardı edilir. Gerçekten çok garip. İnsanlar hedef kitlelerini çok iyi bildiklerini zannederler ama benden istenen içeriklere baktığım zamanda hep yanlış yazılar peşinde olduklarını görürüm. Ve genellikle de işletmeler online dünyada başarısız olurlar. Ve tabi ki bunun suçunu da genellikle kendilerinde değil internette ararlar.   Tecrübeli bir pazarlamacı mısınız; peki internette de uzman olduğunuzdan emin misiniz? Hedef kitlenize yaklaşımınızda değişiklikler olabilir ya da hedef kitlenizi değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Yeni bir hedef kitleye mi hitap etmek istiyorsunuz? Yoksa mevcut kitlenizi korumak mı istiyorsunuz? Hedef kitlenizi geliştirmek ve büyütmek üzere kitlenizin parametrelerini her yıl izlemek ve değerlendirmek çok ölümcül bir öneme sahiptir.

İçerik Türleri

Birçok insan ve işletme bugün evvela blogla başlamak isteyebilir. Ama siz bugün bir parça risk alarak ve biraz girişkenlikle farklı içerik türlerini de denemek isteyebilirsiniz. Böylece sizin için en uygun içerik türünün hangisi olduğunu sektörünüzdeki herkesten önce keşfetme fırsatını elde etmiş olabilirsiniz. Biliyorsunuz ki farklılık yaratanlar en çok dikkat çekenlerdir. Örneğin geçtiğimiz sene boyunca haftada bir blog yazısı yayınladıysanız, tüm blog yazılarınızın yer aldığı bir ekitap oluşturmak insanlara ilginç bir bilgi kaynağı sunmanın yollarından biri olabilir. Size daha farklı içerik türlerinden İste ve Yap içerisinde bahsetmeye devam edeceğim.

İçerik Yönetimi

İçeriğinizi yöneteceğiniz bir siteminiz olmasında fayda var. içerik yönetiminin birkaç hayati parçası içerik oluşturma, içerik yayınlama ve içerik analizleridir. Daha sonra içerik pazarlaması stratejinize ekleyebileceğiniz çeşitli araçlar kullanmaya başlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Planınız için İçerik Fikirleri

Hedef kitlenize istikrarlı bir şekilde farklı ve eğlenceli bir içerik sağlamak işin en can alıcı kısmı ve rekabeti kazandıran püf noktasıdır. Fakat bunun için gerekli olan büyük ölçüde bir yaratıcılık (ve içerik uzmanlarından -tamam, kendimi kastediyorum :)- alınacak bir parça yardım) ile, sadece pazarınız için değerli değil, aynı zamanda sizi uçsuz bucaksız bilgi denizinde diğerlerinden ayırıp öne çıkaracak bir içerik oluşturabilirsiniz. İnsanlar gerçekten reklam ve içerik bombardımanında sıkıldılar. Tüm web içerikleri birbirine o kadar benziyor ki..! O yüzden lütfen öne çıkmanın ve farklı olmanın önemini anlayın ve bana inanın.

Sonuç

İçerik pazarlaması planınızın temelini inşa etmekten içeriğinizi daha iyi yönetmek için araçlar eklemeye kadar birçok önemli ve hassas konu web sitenizin başarısını ve satışlarınızı olumlu yönde etkileyecek çalışmalardır. İste ve Yap!’ta size bu konularda her zaman olduğu gibi yardım etmeye çalışacağım. Burada çeşitli rehberler, ekitaplar, çalışma listeleri, planlama araçları ve daha pek çok çeşitli kaynaklar bulabileceksiniz. Hem de tamamı ücretsiz olarak! Gerçekten manyağım ben!.. 🙂   Ayrıca içerik pazarlaması ve içerik planlaması çalışmalarınızla ilgili danışmanlığımdan da faydalanmayı tercih edebilirsiniz (e yok artık o da ücretsiz değil). Lütfen aşağıya yorum bırakın ve bana işinizden, işletmenizden ve ne tür içerikleri tercih ettiğinizden bahsedin. Ya da şimdiye kadar sitenizde hangi içeriklerin işe yaradığından. Varsa sorularınızı sorun. Tüm yorumları tek tek okuyacak ve hepsine cevap vereceğim. Ayrıca -sınırlı bir süreliğine- yorum yazanlara telefon veya skype üzerinden ücretsiz danışmanlık desteği vereceğim.

Leave a Reply