Home > Kişisel Gelişim > Başarı ve Motivasyon > 25 Yaşındaki Herkesin Bilmesi Gereken 5 Şey

25 Yaşındaki Herkesin Bilmesi Gereken 5 Şey

25 yaşındakilere tavsiyeler

25 yaş çok ‘cevher’ bir yaştır. Heyecanlar, tutkular, hayaller, hedefler… Özellikle de girişimci olmak isteyen gençler için adeta bir dönüm noktası yaşıdır. Tabi ne çok fazla kaygıyla dolup kendini kitlemek lazım ne de “yaparız birşeyler yeaa” modunda rahat tarhat takılmak.. Hayat hep bir denge üzeredir ve bizim de daima dengeli olmamız gerekiyor.

Bazı gençler soruyorlar ara ara; “ee hocam, kendi 25 yaşındaki haline neler tavsiye ederdin?”. Bu da 41 yaşındaki bir girişimciden tavisye istemenin güzel bir yolu.. 😉 Akıllı gençleri seviyorum. Kim sevmez!

25 yaş kendine tavsiyeler vermek için gerçeknte efsane bir dönem. Tabi anlatabilirsen!.. Keşke şimdiki halim 25 yaşımda karşıma çıkıp benimle bir güzel konuşsaydı. Vay be, neleri değiştirmezdim o zaman!.. Yine aynı şeyi yapacağım bazı durumlar var. Lakin tamamen farklı davranacağım durumlar çok daha fazla olurdu.

Yalnız emin olun güzel konuşurdum kendimle. Nasıl olurdu tam emin değilim, senaryo detaylarına inmeye gerek yok ama… Valla iki tokat atarak da olsa bir şekilde dikkatini çekip kendimle konuşacaklarımı dinlemesini sağlar ve aşağıdakileri anlatırdım.

Tek tek olayları anlatmam yasak olsa bile dolaylı olarak gereken tüm mesajları verebilirdim. Çünkü bu mesajlar herkes için geçerli. Sonuçta kimsenin hayatındaki ayrıntıları bilemem, geleceği göremeyiz ama akıllı bir genç için aşağıdaki 5 mesaj kesinlikle yeterli ve ziyadesiyle faydalı olacaktır. Haydi dikkatle okuyun ve tadını çıkarın; işte 25 yaşındaki herkesin bilmesi gereken 5 şey:

1. Gençleşmiyorsun ve kesinlikle genç kalmayacaksın!

25 yaşında bilmen gereken ilk şey hayatının önemli bir bölümünü yaşamış ve tüketmiş olduğundur. Yani geleceğin hakkında ciddileşmek için bundan daha iyi bir zaman yok. Şimdi önemsemediğin, hafife aldığın o 25 yaş, aslında çılgınca bir zaman dilimi ve ömrünün belki de 3’te 1’i. Çok sağlıklı bir 50 yıl daha yaşayacağını düşünsek bile!.. Kaldı ki geleceğinle ilgili hiçbir şeyin garantisinin olmadığını biliyorsun, ne para ne sağlık… O yüzden artık ayakların biraz daha sağlam yere basmalı.

Stres yap ya da panikle demiyorum. Ama oyun ve eğlence hatta öğrencilik dönemleri sona ermiş olmalı, ayakların yere basmalı. Zaten hayatınla ilgili artık epeyce bir keşif yapmış olmalısın; neleri sevip neleri sevmediğini öğrendin, hatta belki bazı kötü tercihler yapıp bir şeyleri feda/heba ettin.. Artık işleri daha ciddiye alma vakti, çünkü hiç kimse senin için bunu yapmayacak.

2. Kararlar önemlidir; üç düşün bir karar ver.

Hepimiz seçimlerimizin ve kararlarımızın ürünüyüz. Tercihlerini yaparken iyi düşünmek, belki iki kere, üç kere düşünmek ve kararları dikkatlice vermek gerekiyor. Ama hata yapmaktan da korkmanın hiçbir anlamı yok. Yanlış bir seçim mi yapacağım acaba diye kaygılanıp da hiçbir şeye karar verememektense en kötü tercihi yapmayı tercih et.

Ama yeter ki harekete geç. Tecrübe eder ve baktın sana göre değil hemen yolunu değiştirirsin. Ama ne yapacağına bir türlü karar veremeden geçirdiğin, daldan dala hobiler ve ilgi alanları arasında atladığın yıllar sana daha büyük pişmanlıklar olarak dönecektir. İyice düşün, bir karar ver, seçimini yap ve UYGULAMAYA başla.

3. Yeniden başlamak için asla geç değildir.

Dediğim gibi yanlış bir adım atmış, belki birkaç kötü karar vermiş, hoşuna gideceğini sandığın bir fikre kapılıp bir süre sonra bunun sana göre olmadığını anlayarak pişman olmuş olabilirsin (hepimizin başına gelen şeyler). Kariyer tercihinde dahi bir sapma olabilir. Unutma, hayat senin hayatın; böyle bir durumda sıfırlama düğmesine basmak, seçimlerini yeniden değerlendirmek, gerekirse yenilerini yapmak ve yeniden işe koyulmak için asla geç değildir.

Ayrıca senin için en iyi kararın ne olduğuyla ve tercihlerinle ilgili hiç kimseye bir açıklama yapmak zorunda değilsin. Sevdiklerine kendini izah etmek başka bir şey. Ama kiğimseye hesap vermek zorunda hissetmemelisin. Utanıp sıkılacak hiçbir şeyin yok. Başkaları ne der, ne düşünür diye asla çekinmemelisin.

O başkaları bugün ufak bir başarısızlığınla dalga geçer hatta içten içe sevinirken, yarın büyük bir başarını takdir edip etmeyecekleri belli olmayanlardır. O yüzden seni eleştirirken veya sana akıl verirken senin hayatındaki dertleri umursamazlar. Sana akıl verip sonra dönüp kendi boktan hayatlarına ve dertlerine doğru çekip giderler.

Bunu bilmen sana yeter, yetmeli. Hayat senin, tercihler senin, kararlar senin.

İlginizi Çekebilir: Yeni Bir Şey Denemek için Çok mu Geç

4. Yardım istemeyi bil.

“1” çok büyük bir sayıya (hedefe) ulaşma yolunda çok küçük bir sayıdır. Her şeyi kendin yapmak zorunda değilsin. Etrafını ‘senin gibi düşünen’, seninkiyle benzer hedefleri ve tutkuları taşıyan insanlarla çevrelemeye bak. Bu tür insanlarla işbirliği yapmak, hedeflerine daha hızlı ulaşmanı sağlayacak. Hepimizin öyle veya böyle yardıma ihtiyacı var ve ne zaman yardım isteyeceğini bilmek iyi bir özelliktir.

Sağlam bir ekip kurmak başarılı her iş için hayati öneme sahip bir eylemdir. Önemli işler güçlü ekiplerle başarılır. Sadece bir “iş” değil, bir “sistem” kurmaya odaklanmalısın. Sonuçlar çok daha hızlı gelecek, şaşıracaksın.

5. Şunu kabul et: Sende gereken her şey var.

25 yaş duygularını iyi hatırlıyorum. Bir yanda enerji ve umut, diğer yanda kaygılar… Şu an için hayatınla ilgili kafan ne kadar karışmış olursa olsun, gelecek ne kadar belirsizmiş gibi görünürse görünsün şunu bilmeni isterim: Mental olarak da, yetenekler olarak da temelde ihtiyacın olan her şeye sahipsin. Sen yeterlisin, aslında fazlasıyla yeterlisin. ‘Özgüven’, ‘disiplin’ ve ‘adanmışlık’ gibi “doğru araçlarla” kesinlikle istediğin harika sonuçlara ve büyüklüğe ulaşabileceksin. Bundan hiç şüphen olmasın.

Gençliğinin baharındasın arkadaşım. Pırıl pırıl bir ömür seni bekliyor. Bırak hatalarla dolsun ömrün, o hataların toplamı harika bir kariyere dönüşecek. Yeter ki hata yapmaktan korkacak kadar çekingen olup, yapabileceklerinden geri durma. Unutma; kaybetmekten korkan, zaten çok fena kaybetmiştir.

Yahya Karaoğulları

Girişimci, Dijital Pazarlama Danışmanı, Marka İletişimi Uzmanı, İçerik Yazarı,

Karaoğulları Medya Kurucusu

Leave a Reply