Home > Blog Başarısı > Niş Site / Niş Blog Nedir? Kazançlı Bir Niş Nasıl Seçilir

Niş Site / Niş Blog Nedir? Kazançlı Bir Niş Nasıl Seçilir

Anahtar Kelime Analizi - Yahya KaraoğullarıOndan hep bahsediliyor, değil mi?   Evet arkadaşlar bir niştir tutturmuş gidiyoruz online hayatta, peki nedir bu niş, neye yarar, ne’iştir? 😉 Hemen bakalım; basitçe açıklamaya çalışalım.

Öncelikle Niş Pazar Kavramı – Niş Pazarlama Nedir

Bir niş pazar özel bir ürüne odaklanılmış alt pazardır. Bu konuya Blogunuzun İlk Yılında Ayakta Kalmak adlı makalemde şöyle yer vermişim:

“Niş nedir? Pazarlamada niş, genel pazarın içinde özel bir konuya odaklanmış pazardır, yani pazarı daraltmaktır. Ve bir nişin talipleri, takipçileri ya da müşterileri o niş hakkında daha derin bilgilere sahip olmak isterler.”

Peki bunu blog yazmakla ve online kazançla nasıl ilişkilendireceğiz?..   “Yazdıklarımı kimse okuyacak mı?”   Bu, yola çıkarken sorulan ve hepimizi korkutan bir sorudur, fakat aynı zamanda önemli de bir sorudur. Eğer popüler ve gelir getirici bir web sitesi ya da blog ortaya çıkarmaya kendinizi adadıysanız, önünüzdeki birkaç yıl boyunca her gün sitenizin konusuyla, yani nişinizle ilgili yazmak, okumak ve konuşmak zorundasınız demektir. Binlerce saatinizi ayıracak, bir anlamda zamanınızla yatırım yapacaksınız.   Ve buradaki asıl mesele şu; nasıl bir yaklaşım izleyeceksiniz? Yazmaya başlayıp birilerinin dikkatini çekmeyi mi bekleyeceksiniz? Yoksa dikkatle nişinizi araştırıp hassas açıyı yakalayarak içeriklerinizin karşı konulamaz olmasını mı sağlayacaksınız?   Ben her ikisini de denedim.. ve ikincisini tavsiye ediyorum.   İçeriğinizi oluşturmadan önce insanların onu beğenip beğenmeyeceklerini asla bilemezsiniz, ama anahtar kelime araştırması size yardımcı olur. Arama motorlarında ne kadar insanın sizin konunuzu araştırdığını görebilirsiniz ve bunu farklı konuları birbiriyle karşılaştırmak ve konuların popülaritelerini ölçmek için kullanabilirsiniz.

Gerçek Hayattan Bir Örnek – Bir Yelkenli Eğitimi Blogu

Denizcilik ve su sporları ile ilgili bir arkadaşım Yelkenli Eğitimi ile ilgili bir blog açmayı düşünüyordu. O bu nişte bir uzman ve bu spor / hobi her geçen gün yaygınlaşırken arkadaşım insanların bununla ilgili online araştırma yapıp yapmadığını merak ediyordu.   Böylece ben de O‘nun için bir anahtar kelime analizi yapmaya karar verdim. Anahtar Kelime Analiz Aracını kullanarak “yelkenli sporu” ile alakalı terimleri araştırdım. Arama sorgusu sonuçlarından “bedava, oyun, oyunu, oyunları” terimlerini (aman Allahım bizim millet oyun oynamaya ne kadar meraklıymış! İnsanlar bu kadar boş vakti nereden buluyorlar merak ediyorum..) çıkarttım ve işte aylık arama ortalamalarına göre karşıma çıkan ilk 10 arama sorgusu:   Arama Sorgusu Aylık Arama Ortalaması

yelkenli sporu 30
yelken 2400
yelkenli 2400
yelkenli kiralama 1900
yelken federasyonu 720
yat malzemeleri 480
yelken sporu 320
yelken kursu 320
sahibinden yelkenli 320
istanbul yelken 320

Bir parça şaşırmıştım:   Arkadaşımın nişi olan yelkenli sporu ve yelken sporu sorgularının sayısı bana çok düşük gelmişti; bunca hızlı bir popülerleşmeye rağmen 30 + 320 çok azdı, daha fazlasını bekliyordum.   Araştırmaya devam ettim ve daha popüler sorgular olan “yelkenli” ve “yelkenli kursu” terimlerini biraz daha kurcaladım. Bu kez Yelken Okulu, Yelken Eğitimi, Yelken Dersleri gibi sonuçlar çıktı karşıma ki bu da insanların sadece bu sporu seyretmek ya da tek seferlik turist olmak değil, eğitimini alıp öğrenmek ve sürekli yapmak istedikleri sonucunu çıkarmamızı sağladı. Bu da zaten arkadaşımın dilediği şeydi.   Aramaya devam ederken bu kez bir başka ilginç konu çıktı karşıma; yelkenliye meraklı insanların araştırdıkları başka bir alakalı terim vardı: Mavi Yolculuk!   Üstelik aylık tam 9.900 arama sorgusuyla. İşin rengi değişmişti. Bu rakam müthiş bir trafik kaynağı demekti. Ve arkadaşım harika bir içerik konusu bulmuştu: Mavi Yolculuk ve Yelkenli Eğitimi   Mavi yolculuk hakkında bilgi verecek ve ziyaretçilerine yelkenli eğitimlerinden bahsedecekti…

Niş Kavramı ve Niş Blogun Faydaları

Pazarlamada atabileceğiniz en önemli adımlardan biri izleyici kitlenizi segmentlere, yani kategorilere ayırmaktır. Eğer onları ilgilerine göre bölebilirseniz, o zaman tam olarak yakalamak istediğiniz grubu hedefleyen bir mesaj üretebilirsiniz. Bu onların dikkatini üzerinize çekmenizi çok çok kolaylaştırır.   Arkadaşımın durumunda, O sadece yelkenli sporuna meraklı olan, bunun eğitimini almak isteyen kişilerle ilgileniyordu. Diğer yüzlerce sitede verilen bazı turistik bilgileri tekrarlayan birisi olmak istemiyordu. Blogunu açmaktaki amacı, yelkenli konusundaki bilgi ve birikimini kullanarak bir otorite oluşturmak ve insanları eğiterek bundan geçimini sağladığı bir sürekli gelir elde etmekti.   Açıkça görülüyordu ki “Mavi Yolculuk” konusu amacına ulaşma yolunda O’na trafik kaynağı olacak ve önemli bir izleyici kitlesi kazandıracaktı. Buna ulaşmak arkadaşımı blogunda yelkenliyle ilgili çok genel bir çerçevede yazmaktan ya da onlarca konu arasında dolaşıp durmaktan kurtarmış oldu. Gulet, Kaptanlık, Yat Kaptanlığı, Su Sporları, Denizcilik Eğitimleri, Yatçılık, Motor Yat, Fiber Tekne ve Katamaran Kullanımı gibi… Niş SeçimiBu konuların her biri kesinlikle O’nun hedef kitlesiyle alakalı ve gelir getirici birer konu. Fakat O, bir nişe   odaklanamayarak ziyaretçi sayısını artırmakta zorlanacak ve içerikleri belli bir konuda yoğunlaşmadığı için muhtemelen izleyici kitlesinin dikkatini de uzun süreli olarak yakalayamayacaktı.   Burada kullandığım data ve yaptığım analiz O’na sadece belli bir nişe odaklanma imkanı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda hangi konuda yazması gerektiğini de göstermiş oldu.   Yeni bir blog için niş belirlemenize ve konu seçiminize yardımcı olacak 55 farklı fikir tavsiyesi ile çok özel taktikler içeren aşağıdaki e-kitabımı ücretsiz indirmek isterseniz mail bültenime kaydolabilirsiniz. Görselin altındaki forma adınızı ve email adresinizi yazarak “kaydol” butonuna tıklamanız yeterli.. Sevgiler..

Leave a Reply