Home > Blog Başarısı > Ne Demek Ticari Blogum Yok!?..

Ne Demek Ticari Blogum Yok!?..

Ticari Blog, İşletme Blogu ya da Sadece Blog

Adına ne derseniz deyin… ama hemen bir tane açın! Bir internet ve alışveriş bağımlısı olarak markaların kesinlikle blog yazması gerektiğini düşünüyorum. Bir siteye girdiğimde ilk yaptığım iş blogları var mı ona bakmaktır. İşletme blogu işinizi daha çok büyütmek demektir. Çünkü ticari blogun faydaları sandığınızdan çok daha fazladır. Lakin ben burada sadece temel faktörlerini açıklamak istiyorum.

Güven ve Samimyet – Olmazsa Olmaz

Blogun faydaları içerisinde en önemli olanların başında size sağladığı güven ve samimiyettir.

Müşteriler size neden güvensin?

Sonuç olarak kazanç sağlayacaksınız ve evet ürünlerinizi hizmetlerinizi satmak istiyorsunuz. Ama çok acele ediyorsunuz. Web sitenize baktığımızda markanızı, ürün ve hizmetlerinizi öven bir-iki sayfadan başka birşey bulamıyoruz. Genellikle siteler çok soğuk ve itici bir görünüme sahiptir. Müşterileriniz sizin iyi niyetli olup olmadığınızı nereden bilebilir? İşte ticari bloglar bunu başarıyor! Bir işletme blogu ile müşterilerinizi ne kadar önemsediğinizi onlara gösterebilirsiniz. Hatta bunun hakkında yazı yazabilirsiniz. Markanızı kullanmış olan müşterilerin yazılarını ya da markanızla alakalı yazı yazılmış ise onu paylaşabilirsiniz. Ticari blogda başka konular hakkında da paylaşım yapabiliyorsunuz. Mesela çevre, eğlence, yarışma, etkinlik, bir öneri veya doğayla ilgili paylaşım yapabilirsiniz. Tabi ki bunları markanızla bağlantılı olarak yapacak veya değindiğiniz konuyu özenle seçerek sonucu markanıza, ürün veya hizmetlerinize bağlayacaksınız. Günlük paylaşımlarınız sayesinde müşterilerle iç içe oluyorsunuz ve resmi bir dil yerine daha samimi bir dil kullanıyorsunuz. Böyle bir işletme blogu markanızı daha sıcak kanlı ve insancıl gösterir. Samimiyet blogun size sağladığı fırsatlardan biridir. İnsanlar samimi bulduğu markaya doğal olarak güvenir.

Bilgi Küpü Ticari Blog

Eğer bir işletme blogunuz yoksa müşterileriniz tam bilgi alamadıkları için ürünü almaktan vazgeçebilirler. Detaylı bilgi Blogun faydalarından bir diğeri ise müşterilerin istediği bilgileri vermesidir. Ürünlerinizle ilgili bütün detayları sitenizde ürün açıklamalarında yazabilirsiniz. Fakat o ürün açıklamalarında insanlara ‘bu ürünü alın’ diyemezsiniz. Bunu web sitenizin bloguyla yapabilirsiniz. Kullanıcılarınızı ürünlerinizi almaya teşvik etmek için en etkili aracınız blogdur. Ürünle ilgili ilginç gerçeklere ve ayrıntılara yer verebileceğiniz, ürünle ilgili hikayelerinizi anlattığınız yer olan blog postlar yani blog yazılarınız potansiyel müşterilerinizle bağ kurabilmeniz için eşsiz bir fırsattır. Ya da örneğin her ürün herkese uygun olmayabilir ve bu yüzden müşteri daha detaylı bilgi ister. Kendine en uygun ürünlerle ilgili fikir edinebilmek ve o ürünü tercih edebilmek için cesaretlendirilmek ister. Ticari blogda en gözde ürünlerinizden bazılarını veya öne çıkarmak istediğiniz bir ürünü bütün detaylarıyla tanıtabilirsiniz. Mesela bir fondötenin hangi cilde iyi geldiği, tam olarak hangi renk tonunda olduğu, kimlerin kullanabileceği ve nasıl kullanılması gerektiği gibi bilgilerle okurlarınızı / ziyaretçilerinizi yönlendirebilirsiniz. Kullanıcı bilgileri Blogların en iyi taraflarından birisi de okur yorumlarına açık olmasıdır. Ticari blogunuz da sizin müşterilerinizin altın değerindeki yorumları ve geri bildirimlerini toplamanız için çok güzel bir fırsat ortamıdır. Web sitenizin blog bölümündeki yazılarınız aracılığıyla müşterilerinize sorular sorabilirsiniz. Bu yolla hangi ürünü kullandıklarını, neden kullandıklarını, hangisini daha çok sevdiklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sayede potansiyel müşterileriniz de diğer kullanıcıların yorumlarından ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir. Benim bloglarla ilgili en sevdiğim bölüm şudur: Bazı markalar ünlü blog sahiplerine bedava ürün yollarlar. Bu da ürünü denemeleri ve daha sonra kullandıkları ürün hakkında bloglarında bir yazı yazmaları içindir. Böylece marka hem müşterisine ne kadar çok değer verdiğini gösterir, hem de onların ‘doğal reklam’ gücünden faydalanır. Çünkü bilir ki kullanıcıların yazısı potansiyel müşteriler için her zaman daha inandırıcıdır. Kendi ticari blogunuzda bu yazılara göndermeler yapmanız da mümkündür.

Dikkat! Önünüze Bir Kitle Düşebilir

Blogun faydalarını yazmakla bitiremeyeceğim galiba. Ama bu yazının elbet bir sonu gelecek, sabredin. 🙂 Tabi ki ziyaretçi kitlesinden bashediyorum. Yerde ararken gökte bulsunlar Blogun faydalarından biri de siteden daha kolay bulunabilir olmasıdır. Bir ticari blogda geniş bir içerik yazılabildiği için arama motorlarında çok daha çabuk bulunabilirler. Böylece Google’da herhangi bir konuda arama yapan ziyaretçiler işletme blogunuza daha kolay ulaşarak markanızı duyacaklardır. Onlara ulaşın Hani başta işinizi büyütebilirsiniz demiştim ya, işte bunun nedeni sitenizin ticari blog aracığıyla ziyaretçi yağmuruna tutulacak olmasıdır. Çünkü blogun faydalarından biri de kolayca ulaşılabilir olmasıdır. İşletme blogunuzu takip eden ve beğenen herkes sosyal medyada paylaşacaktır. Böylece bitmez tükenmez bir ziyaretçi trafiği oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Başta dediğim gibi blogun faydaları öylesine çoktur ki size bir yirmi tane daha sayabilirim. Şunu diyebilirim ki eğer bir web siteniz varsa, ona bir blog eklemeseniz de olur. Ama o zaman arkada kalmaya ve daha az görünür olmaya da razı olmalısınız. Elde edeceğiniz faydaları ve hatta kârı düşünürsek, ticari blog için ayıracağınız ufak bir meblağın da aklınızı kurcalamasına hakkı yok. Bir marka olarak yıldızınızı parlatmak istiyorsanız süratle bir işletme blogu açmalı ve onunla ilgilenmelisiniz. Ya da Yahya Karaoğulları gibi usta kalemlere ve İste ve Yap! gibi emin ellere emanet etmeyi de düşünebilirsiniz. Sevgiler ve başarılar.. 🙂

Leave a Reply