Home > Online İşler > Freelance Çalışmak > Nasıl Freelance Yazar Olunur

Nasıl Freelance Yazar Olunur

Bugün online işler ararken, içinde “freelance” (friilens) kelimesi geçen ilanlara rastlamamanız mümkün değil. Peki freelance ne demek? Bir freelance çalışan olarak elde edeceğiniz faydalar nelerdir? Gelin bir freelance (serbest) çalışan olmanın temellerine bakalım ve nasıl freelance yazar olunur sorusunun cevabını bulalım.

İlk Olarak, Freelance Çalışmak Nedir?

Freelance çalışmak basitçe (yazmak, konuşmak vb) becerilerini işverenlere ve talep eden diğer ihtiyaç sahiplerine sunmak veya satmak anlamına gelir. Bunun için de uzun vadeli tahhütlere ve sözleşmelere ihtiyacınız yoktur. Freelance iş yaptığınızda, iş sunan kişilere ve kurumlara bir becerinizi veya becerilerinizden oluşan bir iş setini belli bir süre için temin edersiniz. Ayrıca bir freelancer olarak “tam zamanlı” çalışma seçeneğiniz de vardır çünkü haftada 40 saatlik çalışma gerektiren bir sürü işler bulunuyor.

Nasıl Freelance Yazar Olunur

Freelance yazarlık evden para kazanma yolları arasında en üretken seçeneklerden birisi olabilir. Birçok kişisel ve kurumsal web sitesi içerik oluşturmak için kaynaklar ararken, alaka düzeyi yüksek, etkili içerik üretebilmek için tecrübesi ve zamanı olan bağımsız yazarlara bir ihtiyaç söz konusu. Evde çocuklarınıza bakmanız gerekiyorsa ama bir yandan da para kazanmak ve ekonomik özgürlük elde etmek istiyorsanız freelance yazarlık tam size göre. Freelance yazarlık sizden süper bir özgeçmiş ve çok büyük yazarlık tecrübeleri istemez. Kelimelerle ve cümlelerle aranız iyiyse ve zarflar, isimler, fiiller vb hakkında da yeterince bilgiye sahipseniz tamamdır. Bir freelance yazar olarak sizden beklenen esnek ve çok yönlü olabilmenizdir. Ki böylece iş verenlerin size vereceği aşina olmadığınız konular hakkında dahi metinler üretebilesiniz. İyi bir araştırma ile hemen her konuda yazı yazabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamalı ki, teknik bir yazarın her zaman artısı vardır. Projeleriniz özgeçmişler, web sitesi içerikleri, e-postalar, blog makaleleri, e-kitaplar, denemeler, reklam metinleri ve öyküler yazmak ve yayınlamak gibi geniş bir yelpazeye yayılabilir.

İlk Adım: Bir Portfolyo (Portföy) Oluşturun

Potansiyel müşterilerinize veya iş verenlerinize göstermek üzere bir portföy oluşturmanız çok önemlidir. İlgi çekici metinler yazabildiğiniz sürece sıfır tecrübeniz olmasının pek bir önemi yoktur. On tane makale yazıp, bunları talep eden herkese gönderebileceğiniz şekilde hazır tutarak işe başlayın. Ücretsiz (ör. blogger) veya kendinden barındırmalı (ör. wordpress) bir blog açarak kendi makalelerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Böylece sizden örnek yazılarınızı isteyecek kişileri blogunuza yönlendirebilirsiniz.

İkinci Adım: Adınızı Duyurmaya Başlayın

Online iş ilanlarının yayınlandığı tüm önemli platformlara ve freelance işlerin sunulduğu sitelere birer birer kaydolarak profilinizi oluşturun. Uygulanan testler varsa profilinizi ön plana çıkarmak adına bunları tamamlamayı ihmal etmeyin. Sabırlı olun. Elbette adım adım yükselmek biraz zaman alacak, ama çok değil. Birazcık zaman geçtikçe tek tek işler almaya başlayacaksınız. Bu işleri de başarıyla teslim ettikçe freelance yazar piyasasında adınızı duyurmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Freelance Yazar Olmanın Avantajları

* Özgürsünüz. Müşterilerinizin taleplerini anlaştığınız süreler içerisinde karşıladığınız sürece, dilediğiniz gibi çalışma ve kendi koşullarınızı belirleme özgürlüğünüz var. İş saatlerinizi ve programınızı kendiniz belirlersiniz. * Patron – müdür derdiniz yok. Memnun etmeniz gereken tek kişi kendinizsiniz. Tepenizde durup sizi sıkıştıran, azarlayan ve daha fazla ya da daha iyi çalışmanız gerektiğini söyleyen birileri olmaz. * Tutkuyla yükselmek. Yapmayı sevdiğiniz şeyi yaparak para kazanırsınız. Kendi çabalarınızla profesyonelliğe koşmak, işinizde parlamak ve yükselmek gibi bir şansa sahipsiniz. Bu tadı aldığınızda duyacağınız hazzı tarif etmek sizin için zor olacak. Eğer zaten severek yazıyorsanız, bu “iş” sizin için gerçek bir ödül.

Freelance Yazar Olmanın Dezavantajları

* Tatil yok. Hasta olmak yok. İzin günü yok. Elbette boşluklarınız olabilir ama arkadaşlarınız maaşlarını alarak tatil yaparken siz bilgisayarınızın başında yazmaya devam etmek zorundasınız. * Ödemeleriniz ve kazançlarınız kesin değildir. Bugün zenginken, diğer gün beş kuruş kazanamayabilirsiniz. Bu yüzden dara düşmemek için işlerinizi düzenli, kazançlarınızı sürekli kılmaya çalışmanız ve gelir akışınızı dengelemeniz gerekmektedir. * Sizi sıkıştıran teslim süreleri ve ailevi sorumluluğunuz. Yazı teslimatlarınızı yetiştirebilmek adına bazı gezme – tozma işlerini ertelemek zorunda kalacaksınız. Ev işlerinin biraz beklemesi gerekebilecek.

Sonuç

Gördüğünüz gibi freelance makale yazarlığının harika ve berbat zamanları olabiliyor. Bu kesinlikle yaptığınız şeyi severek yapıyor olmanızı ve biraz da sabırlı olmanızı gerektiren bir iş. Eğer karlı bir online iş bulmak, internetten para kazanmak ve kendi gelirlerinizle heyecanlanmak için gerçekten istekliyseniz, belki de freelance yazarlık işi tam size göredir.

Leave a Reply