Home > Online İşler > İnternetten Satış > 2017 Yılında Hızla Satış Yapmak İsteyen Küçük İşletmeler için 3 Perakende Pazarlama İpucu

2017 Yılında Hızla Satış Yapmak İsteyen Küçük İşletmeler için 3 Perakende Pazarlama İpucu

2017 Yılı Pazarlama Planınızda Öncelik Vermeniz Gerekenler
Küçük işletmesiniz; yeni yılda hızla satış yapmak ve kazanmak istiyorsunuz. Haklısınız. Sınırlı bilgi, zaman ve para dikkate alındığında, küçük perakende işletmesi sahiplerinin ve pazarlamacılarının yeni yıl için hangi reklam biçimlerinin ve promosyonların yatırıma değer olduğuna karar vermeleri gerekiyor. Büyümeniz iyi seçimler yapmanıza bağlı. Ama önceliklerimiz neler olmalı? En önemli pazarlama taktikleri hangileri? Ne yazık ki küçük perakende işletmeleri ve e-ticaret pazarlaması için öncelikleri belirlemek söz konusu olduğunda dışarıdan tavsiyeler vermek her zaman çok da faydalı olmayabiliyor. Bazen –dikkate almayanlar için- hariçten gazel okumaktan öteye gitmiş olamayız, bunu kabul ederek başlıyorum yazıma. Ama dikkate almayacak olanlar bu satıra kadar ulaşamadılar bile. O yüzden gelin ben size müjdemi vereyim: Sizinle gelişigüzel derlenmiş yavan bilgiler değil, 2017 yılı pazarlama planınız için dikkate almanız gereken üç önemli ve pratik pazarlama taktiği ile öneriler paylaşacağım. Tüm bu somut önerileri kendi işletmenizin filtresinden geçirerek kullanmanız gerektiğini hatırlatayım. Ayrıca çoğu şirket, önlerindeki bir yılın pazarlama planını şimdiden yaparlar; bu yüzden siz de 2017 yılının planlamasını 2016’nın Eylül veya Ekim aylarından itibaren değerlendirmeniz gerektiğini unutmayınız.
1. Müşteri Deneyimine Öncelik Verin
Geçtiğimiz aylarda bir potansiyel müşteri benden sitesinin Google’daki belli arama sorgularında yükselmesine yardımcı olmamı istemişti. Ancak bu müşteri “daha yeni başladıkları bu iş için açtıkları şablon tabanlı web sitelerini kendi hostlarında barındırdıklarını” da ekledi. Sitelerini incelediğimde ilk izlenimlerim şöyle olmuştu: Site sadece üç sayfaya yayılmış toplam yedi paragraflık bir içerikten oluşuyor… Oldukça amatör görünüyor. Potansiyel müşterileri bu siteyi bulsalar bile ilk izlenimleri muhtemelen olumlu olmayacaktır. “Tabi ki, yardımcı olalım” deyip SEO için yok yere paralarını almak yerine, onlara önce web sitelerini güçleri yettiği ölçüde güncellemelerini, bunun için iyi bir tasarımcı ile çalışabileceklerini tavsiye ettim. Ardından bu tasarıma paralel bir şekilde belli oranda bir içerik tedarik etmeleri gerektiğini belirttim. Bu örnek bize pazarlama önceliklerimizle alakalı bir ışık tutabilir. İşte web siteniz için müşteri deneyimi hususunda dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar:

Siteniz yavaş yükleniyorsa, bu performansı iyileştirmek için yatırım yapmalısınız.
Siteniz mobil uyumlu değilse, bir an önce ‘responsive’ hale getirmelisiniz.
Ödeme sayfanız karmaşıksa, onu daha sade ve ‘temiz’ bir sayfaya dönüştürmelisiniz.
Ürün görselleriniz küçükse ya da yeterince net değilse, daha iyi resimler ayarlamalısınız.
Ürün açıklamalarınız ilginç ve kolay anlaşılır değilse, yenilerini yazmalısınız.

Web sitenizde alışveriş yapmayı kolay ve keyifli hale getirebilmek için ne yapabiliyorsanız yapmalısınız yani.
2. E-posta Pazarlamasına Öncelik Verin
E-posta pazarlama (e-mail marketing dedikleri şey işte) online ya da offline olsun tüm perakendecilerin kullanabileceği en güçlü promosyon araçlarından biridir. Sağlıklı, iyi yönetilen bir e-posta listeniz varsa, bunun satışlarınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Pazarlamada listenize bir e-posta mesajı gönderdikten sonra, online mağaza yönetimi sayfanızı açmak ve bu e-posta mesajının doğrudan bir sonucu olarak karşınıza çıkan yeni siparişleri görmek kadar keyif verici neredeyse başka hiçbir şey yoktur. E-posta pazarlamasını işletmeniz için bir öncelik haline getirin. Ve şunları hedefleyin:

E-posta listenizi büyütmek
Listenizi segmentlere ayırmak –ki böylece daha kişiselleştirilmiş mesajlar gönderebilirsiniz
E-posta pazarlamanızın performansını artırabilmek için otomasyon kullanmak
Müşterilerinizi elde tutmak adına çalışmak

3. İçeriğe ve İçerik Pazarlamasına Öncelik Verin
İçerik pazarlaması müşterileri elde etmek, onlarla etkileşime geçmek ve onları elde tutmak amaçlarıyla içerik üretme, yayınlama ve dağıtma eylemidir. İçerik pazarlaması en çok bir müşteriye yardım etmeyi amaçladığı zaman işe yarar. Bu yüzden mutlaka ‘faydalı’ olmalıdır. Çünkü öyle olduğu zaman, size satış yaptırır ve para kazandırır. Örneğin, içerik alanında öncü sitelerden olan NewsCred’in 2014 yılında sunduğu bir rapora göre, planlı ve organize bir içerik pazarlama stratejisi, pazarlamada içeriği kullanmayan şirketlere göre iki kat daha fazla ziyaretçi – müşteri dönüşümü sağlıyor. Bu konuyu ciddiye alarak başlangıç yapmak isteyenler için Jay Baer’in Youtility adlı kitabını şiddetle tavsiye ediyorum: Youtility: Why Smart Marketing Is about Help Not Hype Bayılacaksınız. İster kitabı okuduktan sonra isterseniz hemen, 2017 içerik pazarlama planınız için bir takvim hazırlayın. Ve şu taktikleri dikkate alın:

Ürün açıklaması sayfalarını daha yararlı ve ilginç hale getirmek için içerik kullanın.
Müşterilerinize herhangi bir şeyi nasıl yapacaklarını anlatan / gösteren bir veya birkaç video planlayın.
Müşteri adaylarınızı sitenize çekmek ve onların dikkatini yakalamak adına arı gibi çalışacak bir blog oluşturun.

Özetleyecek olursak;
2017 pazarlama planınızı hazırlarken öncelik vermeyi düşünmeniz gereken alanlar müşteri deneyimi, eposta pazarlama ve içerik pazarlaması konuları olmalıdır. Her bir taktik için de bir hedef belirleyin ve bu taktiğin ortaya koyduğu sonuçları ölçmeyi ihmal etmeyin. Bir de vermeniz gereken reklamlarla ilgili tavsiyem var ama bu yazıyı daha fazla uzatırsam hiç okurum kalmayacağından korkuyorum. Onu da bir başka yazıda okumak isterim diyenler el kaldırsın.

Leave a Reply