Home > Uncategorized > Blogunuza Sadık Takipçiler Kazandırmanın Yolu

Blogunuza Sadık Takipçiler Kazandırmanın Yolu

Eğer bunu okuyorsanız muhtemelen siz bir ‘blogger’sınız. Ve yine muhtemelen bir izleyici kitlesi oluşturmak konusuna büyük ilgi duyuyorsunuz. Ama öyle herhangi bir izleyici kitlesi değil – sadık ve gerçek okurlardan oluşan bir kalabalık oluşturmak.   Bu yazımda sizinle kendi takipçilerimi bina etmek üzere gerekli gördüğüm iki büyük adımı paylaşmak istiyorum.   Dünyanın en büyük kitlesi olmamakla beraber, ben harikulade bir izleyici kitlesine sahibim. Ve bilmeniz gereken önemli bir şey de izleyici kitlenizin kalitesinin (örn. sizinle ne kadar yakından ilgili oldukları gibi) onların sayısından çok daha önemli olduğudur.   Yani blogunuza ve içeriğinize ne istediğini bilen, hedefi olan, nitelikli ve sadık bir kitle oluşturmak işin kazanca götüren anahtarı. Peki blogunuza sadık takipçiler kazandırmanın yolu nereden geçer. Ana hatlarıyla bakmaya başlayalım; diğer yazılarımda devam edeceğiz.

1. Adım: Bir Kişiliğe Sahip Olun

Lütfen yanlış anlamaya kalkmayın; kişiliğiniz yok demiyorum tabi ki 😉 Kastımız şu: Blogunuza özgü bir tarz, bir karakter oluşturun. Ne hakkında yazdığınızın hiç önemi yok – ne olursa olsun cana yakın olmak zorundasınız. Okurlarınızın sözcüklerin arkasındaki kişiliği görebilmeleri gerekiyor, aksi halde sizinle bir bağ kurmak için ellerinde somut hiçbir şey olmaz. Hislerinizle yazın.   Okurlarınıza sizinle bir bağ kurabilmeleri için fırsat vermeli, samimi bir hava oluşturmalısınız.

2. Adım: Konuk Yazarlık

Türk blog camiasında gördüğüm kadarıyla insanlar hala konuk yazarlık meselesinde çekingen ve isteksizler. Çünkü bunun kendilerine sağlayacağı kazanımların farkında değiller. Oysa ki konuk yazarlıkla harcanan çabanın karşılığı sadece belli bir trafik elde etmenin ötesindedir.   Bir kere bir marka pozu ve duruşu elde ediyorsunuz. Sizi daha fazla insan gördükçe ve adınızı okudukça sizinle daha fazla ilgilenecek ve nihayet bloğunuzu en azından şöyle bir kontrol etmekten başka seçenekleri olmadığını hissedecekler. Aynı niş hakkında yayın yapan farklı yerlerde ve birbirine yakın zamanlarda birden fazla makaleniz yayınlandıkça bu etki katlanacaktır.   İkinci olarak blogger ile geliştirebileceğin bir ilişkin oluyor. Çünkü size şunu söyleyeyim ki blog yazma işi tamamen ilişkilerle ilgilidir. Diğer bloggerlar ile ne kadar sıkı ilişkileriniz olursa o kadar hızlı büyürsünüz. Net!   Son olarak, “practise makes perfect” demişler. Daha fazla konuk yazıları yazdıkça bu konuda daha iyi olmaya başlayacak ve daha fazla ziyaretçi ve daha fazla dönüşüm alacaksınız (abone, satış, üyelik vs. eylem çağrınız her ne ise)..

Durulayın ve Tekrarlayın

İşte bu kadar! Elbette sadık bir izleyici kitlesi geliştirmek için daha birçok başka faktörler de var (örneğin harika içerik sunmak ve iyi bir tasarıma sahip olmak gibi) ama ben size yukarıda saydığım iki yaklaşımı mutlaka öncelikli olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.   Özetle, insanların evvela sizi bulabilmeleri gerekiyor, sonra da sizi tanımaları gerekiyor. Gerisi bunları takip eder. Konuk Yazarlık ve faydaları üzerine birkaç satır okumak isterseniz Blogunuza Güvenilirlik Kazandırmak ve Ziyaretçi Sayınızı Artırmak ve Kendinizi Tanıtmak ve İşinizi Geliştirmek adlı bu makalelere bir göz atabilirsiniz. Keyifli haftalar 😉

Leave a Reply