Home > Uncategorized > BLOGUNUZ YÜKSELİYOR!..

BLOGUNUZ YÜKSELİYOR!..

Blogunuzun İlk Yılında Ayakta Kalmak başlığı ile yazdığım ilk makaleye devam ediyorum. İlk makalemde özetle diğer bloglara abone olmanın ve kendimize özel bir niş seçmenin öneminden bahsetmiştim. Ayrıca zorlamadan ve dilediğimiz zaman yazmak gerektiğini, blogumuzu geliştirirken adımlarımızı birer birer atmanın işimizi kolaylaştıracağını söylemiş, yazarken nasıl keyif alacağımıza ve bunun okurlarımız için nasıl bir etkisi olacağına değinmiştim.

İÇERİK HALA KRALDIR AMA…

Yine de şuna akılda tutalım arkadaşlar; blogumuzu üç temel ayakta tutar: İçerik, Tasarım ve Pazarlama.

  • Gayet aktif bir şekilde blogunuzu tanıtmak ve insanların onu bulabilmelerini sağlamak,
  • İlk ziyaretleri için onlarda en iyi “ilk etki”yi oluşturmak ve
  • Gerçekten değer üreten doyurucu bir içerik sunmak zorundasınız.

Gördüğünüz gibi içerik bu denklemin yalnızca bir parçası. Yani temanızın estetiği, kullanışlılığı ve trafik kaynaklarınız gibi ilgilenmeniz gereken başka konular da var. Tabi işin iyi tarafı “görsellik” ile sadece bir kereye mahsus ilgilenmek zorunda olmanız. İlerleyen zamanlarda gerekirse bu işi profesyonellere de yaptırabilirsiniz. Trafik ise pazarlama çalışmalarınızın ve etkili içeriğinizin bir sonucu olarak oluşacaktır. SEO optimizasyonu, anahtar sözcükler ve link oluşturma konularında obsesif (takıntılı) olmak ya da zamanınızı size organik trafik sağlayacak müthiş derecede “yararlı içerik” üretmeye ayırmak size kalmış. Ve tabi ki konuk yazarlığını da unutmayın ki hep söylediğim gibi bu size önemli bağlantılar kurma imkanı sağlar ve kaliteli bloglardan sitenize trafik çeker.

GELİŞME

Projelerinde önemli ölçüde emek ve gayret sarfeden herkes yükselir – siz de öyle. Makalelerinizin kalitesi emin olun ki ilk başladığınız günlerden onlarca kere daha iyi olacaktır. Aslında başlarken de çok iyi bir yazar olabilirsiniz; öyle olsanız bile, zaman içinde makalelerinizi popüler bir sitede yayınlatmaya değer kılacak teknikleri öğreneceksiniz. Başka neler geliştirilebilir? Bunları devam eden blog yazma sürecinde kendiniz belirleyeceksiniz zaten..

MARKANIZI YAVAŞ YAVAŞ OLUŞTURUN

Evet, bir şirket olsanız da olmasanız da sizin de bir markanız olacak. Markanız güçlü yanlarınızın, hedeflerinizin, tutkularınızın, değerlerinizin ve kişiliğinizin bir karışımıdır. Okur kitlenize sürekli ve ısrarlı biçimde sizin ne için orada olduğunuzu ve ne sunduğunuzu belirtin. Hiç birşey göz açıp kapayıncaya kadar olmuyor [tamam, nadiren oluyor 🙂 ]… ve elbette biraz zaman alacak arkadaşlar, ama bunu yaptığınız sürece anlaşılacaksınız. Sonunda bir değer oluşacak; işte bu sizin markanız – sizin adınız, sitenizin veya blogunuzun adı, ya da gerçekten işletmenizin adı…farketmez. Bu sizsiniz! O yüzden acele etmeyin. İnsanların blogunuz hakkında ne demelerini istediğinize karar verin ve sonra bu mesajı onlara aktarmak için elinizden geleni yapın – sürekli olarak ve tüm kanalları kullanarak.

BÜYÜME

Daha çok yazdıkça bazı konulardan sıkılmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Başka bazı konularsa birdenbire daha ilginç hale gelmeye başlayacaktır. Lakin bu durumun ilerleme sürecinizi engellemesine izin vermeyin. Uygun gördüğünüz biçimde gerekli değişiklikleri yapmanız yeterli. Blogunuz durgun, cansız olmamalı. En başarılı bloglar sahipleriyle beraber büyür.

BAŞARILARINIZI KUTLAYIN

Büyük ya da küçük, her minik başarı başarıdır. Bir tweet mi aldınız? Harika! Cevaplamayı ve o kişiye teşekkür etmeyi unutmayın. Facebook beğenmesi mi? Mükemmel. Bir yorum mu geldi? Yorumlara her zaman ve mutlaka cevap verin ve insanlara onları ne kadar önemsediğinizi gösterin. Asla kimseyi hafife almayın. Okurlarınızı beslemezseniz bir izleyici kitlesi oluşturamazsınız. Onlara değerli olduklarını belli edin. Abone sayınız artıyor mu? İşte şimdi keyiflenebilirsiniz! 😉

EGLENİN

İnatçı olun ve pes etmeyin arkadaşlar! O zaman gerçekten iyi vakit geçireceksiniz, göreceksiniz! Bir yılını doldurmuş olan blogger arkadaşlar! Sizler blogunuzun ilk yılını nasıl geçirdiniz? Nasıl ayakta kaldığınızı bizimle paylaşır mısınız? Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin, beni ve okurlarımı etkileyin. İste ve Yap! ‘ta yeni misiniz? Blogumuza abone olun ve email gelen kutunuzu haftada bir – iki kez neşelendirelim. Sağ tarafa bakın. Hemen şimdi, ne dersiniz? 😉 Sevgiler.

Leave a Reply