Home > Online İşler > Web Sitesi Tüyoları > 2 Saatte Web Sitenize Trafik Çekmek İçin Kullanacağınız 6 Basit Yöntem

2 Saatte Web Sitenize Trafik Çekmek İçin Kullanacağınız 6 Basit Yöntem

Saatler içinde web sitenize akın akın ziyaretçi trafiği sağlayabilir misiniz? Evet! İşte web sitenize trafik çekmek için en basit yöntemler…

 

Blog saltanatınızı kurmaya hazır mısınız? Saltanat kurmak için insanlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız haklısınız.. ve bu insanlar web sitenize ziyaretçiler olarak gelecekler. Öyleyse hadi gelin web sitenize 2 saatte nasıl trafik çekebilirsiniz, konuşalım. Bu kadar hızlı mı? Evet, önümüzdeki birkaç saat içerisinde hemen sitenize ve blogunuza ilgi oluşturmaya ve trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Burada bahsedeceğim taktiklerin bazıları gerçekten çok basit ve birçok insanın dikkatlerinden kaçıyor.

 

Aşağıdaki yöntemlerin her biri web sitenize trafik çekmek konusunda büyük ölçüde etkilidir. Bunları uyguladığınızda web sitenize trafik çekmenin yanı sıra siteniz için bir sinerji de elde edersiniz.

 

Ayrıca bu yöntemlerin hiçbiri uygulaması zor yöntemler değildir; sadece biraz zaman ayırmanızı gerektirir. Haydi, başlayalım.

 

1. E-posta İmzası

 

Web sitesi ve blog sahipleri çoğu zaman sadece eposta imzalarına basitçe bir link eklemek yoluyla ne kadar çok web sitesi trafiği elde ettiklerine şaşırmaktadırlar. Büyük eposta servislerinin (gmail, hotmail gibi) hepsi eposta mesajlarınızın sonunda görünen imza kısmını özelleştirebilme imkanı sunar. Nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Google’a “_____ email imza oluşturma” yazıp arayın (boşluğa kendi kullandığınız eposta servisinin adını yazın).

 

Ekstra bir şeyler de deneyebilirsiniz. Örneğin özel teklif, kampanya vs. bilgilerinizi kısaca eposta imzanızda paylaşabilirsiniz: “Bu hafta sonuna özel xxx hizmetimde %25 indirimden faydalanın” gibi.. 😉 Tabi bu cümlenin tamamını bir link ile web sitenizin bu hizmetinizi anlatan sayfasına yönlendirmeyi unutmayın.

 

2. Email Listesi

 

Tüm kontak listenize eposta göndererek web sitenizi ziyaret etmelerini isteyin. Ya da daha iyisi, onlara arkadaşınız, aileniz, akrabalarınız olmaları sebebiyle sunduğunuz özel bir teklif yapın. SPAM yapmayın; sadece size eposta adreslerini veren kişilere mesaj gönderin. Ve sürekli ürün ve hizmetlerinden bahseden rahatsız edici satıcılar gibi olmayın. Doğal olun.

 

3. Sosyal Medya

 

İnsanları web sitenizde ve blogunuzda yaptığınız değişiklik ve yeniliklerden haberdar etmek üzere Facebook, Twitter ve LinkedIn’den faydalanın. Bu arada herkesin “bunun bana ne faydası var?” zihniyetini taşıdığını unutmayın. Sitenizi ziyaret etmenin onlara ne faydası olacağını kısaca anlatıverin. Uygun paylaşımlarla sosyal medyadan web sitenize ne kadar çok trafik çektiğinize şaşırabilirsiniz.

 

4. Başkalarından Faydalanın

 

Web sitesi olan bir arkadaşınız mı var? Peki ya email listesi geniş olan bir arkadaş? Harika! Web sitesinde ziyaretçilerine ya da email listesindeki kişi listesine web sitenizden bahsetmesi (veya sitesinden sizin sitenize bir link vermesi) için ona bir yemek ısmarlamaya ne dersiniz? Yine hatırlatmalıyım ki ne siz spam yapın, ne de onların sizin için spam yapmasına izin verin. Tek istediğiniz dostane bir paylaşım olmalı.

 

5. İyi Bir Misafir Olun

 

Bildiğiniz, bulduğunuz bloggerlara, onların blogları için konuk makalesi yazmayı teklif edin. Başkalarını bloglarında konuk yazar olarak ağırlamak ve konuk makalesi yazdırmak her blogger için kolay değildir. İnsanlar seçici olabilirler. İşte size kendinizi konuk yazar olarak kabul ettirmek için ipuçları:

 

  • İlgili konu – Sizin blogunuzun içeriği ya da onlara yazmayı teklif ettiğiniz makale konusu, onların içeriğiyle alakalı olmalı.
  • Satmayın – Konuk makalenizi hemen reklam ve satış amacıyla kullanmayın. Sadece web sitenize trafik çekmek için yazıyorsunuz, unutmayın. Konuk olduğunuz blogun okur kitlesine hitap etmeye ve komşu bloggerı bu yolla memnun etmeye bakın. Sonunda sitenize bir link verdiğiniz “biyonuz (yazar hakkında kutusu)” ile web sitenize trafik çekeceksiniz zaten.
  • İyiliği geri döndürün – Siz de kendi kitlenizi komşu blog arkadaşınıza açın. Okur kitlenize onların bloglarını, ürün / hizmetlerini sunmayı teklif edin.

 

6. Tıklama Başına Ödeme (Pay Per Click – PPC)

 

Tıklama Başına Ödeme ile sadece reklamlarınıza birisi tıkladığı ve sitenize gittiği zaman ödeme yaparsınız. PPC yani tıklama başına ödeme türü verdiğiniz reklamlar haliyle biraz para harcadığınızdan web sitenize trafik çekmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Etkili olmasının sebebi de dediğim gibi sadece web sitenizin ana sayfasından veya bir başka sayfasından sonlanan bir trafik için ödeme yapmanızdır.

 

Google AdWords ve Facebook reklamları PPC reklamları için uygun ve son derece faydalı araçlardır. Ayarlamaları da çok zor değildir; profesyonel bir yardım alarak da reklamlarınızın daha etkili sonuçlar vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Sonuç

 

Dürüst olmam gerekirse, yazdığım bir makaleyi sonuna kadar okumuş olmanızdan dolayı gurur duyuyorum. Ama eğer bir de eyleme geçer ve web sitenize trafik çekmek için yukarıda saydığım yöntemleri uygulamaya başlarsanız mest olurum! 🙂

 

Beklemeyin; “daha sonra”, “ilk fırsatta” ve benzerleri hiçbir zaman “hemen, şimdi” kadar doğru bir zaman olmayacaktır. Yukarı tekrar çıkın, bu beş maddeyi gözden geçirin ve hemen uygulamaya başlayın.

4 Responses

Leave a Reply