Home > Blog Başarısı > İşletme Blogu Nedir?

İşletme Blogu Nedir?

İşletme blogu işletmenize daha fazla online görünürlük kazandırmak için blogu kullanan bir pazarlama taktiğidir. Bu tanıma karşılık bazılarınız şu iki soruyu soruyor olabilir:

  1. Peki ya işletme blogu nedir? Ben hala blogun tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyorum!
  2. “Online görünürlükle” ne kastediyorsun?

Hemen ilk soruyla başlayalım.

Web Sitesi ile Blogun Farkı

Web siteniz işletmeniz hakkında genel bilgiler veren, birbirine bağlı birkaç sayfadan veya tek bir sayfadan oluşan bir platformdur. Belki sadece tanıtımınızı yapan kartvizitiniz ya da kataloğunuz, belki aynı zamanda satış da yaptığınız online mağazanızdır. Yenilenen ürünleriniz haricinde içeriği sabittir.   Blog ise mecmuanızdır. Bülteniniz, radyonuz, broşürleriniz gibi -onlardan daha iyi- çalışır; üstelik onlar gibi bir maliyeti olmadan!   Blog yazmak kısa biçimli içerik üretme eylemidir. Bir blog yazısı web sitenizin “blogunda” yayınlanır; işte tüm bu yayınları biriktirdiğiniz yere blog denir. Örneğin, şu anda bir blog yazısı okuyorsunuz; kısa formatta bir içeriğin yayınlandığı bir blogda. Genel alışkanlıkla buna makale de deniyor – aslında tanım olarak makale çok farklı bir şey olsa da..   İşletme blogu yazdığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bir şey daha vardır: Blog yazılarınız sektörünüz, işiniz ve işletmenizle bir şekilde alakalı, belirli bazı konular hakkında olmalıdır.   Örneğin İste ve Yap bir kaliteli blog, kaliteli içerik ve içerik pazarlaması platformudur, o yüzden benim blogum içerik pazarlaması, içerik planlaması, işletme blogları, ticari bloglar, iş ve daha fazla satış için blog başarısı vb. konulardan bahseder. Sizin işletme blogunuz da sizin işinizle alakalı konulardan bahsedecektir.   Şimdi ikinci soruya gelecek olursam, online görünürlük lafını açıklamam gerekiyor. Online görünürlük tıpkı adından da tahmin edebileceğiniz gibi, internette daha kolay ve daha fazla bulunabilmek ve görülebilmektir.   Bu işletmenizin arama motorlarında, sosyal medyada, başkalarının bloglarında konuk yazar vs. olarak insanların karşısına daha fazla çıkması anlamına geliyor. İşletme blogu yazmak da zaten işletmenizi internette sizin ürün ve hizmetlerinizi arayan insanların önüne getirmeyi sağlamanın bir yoludur.

İşletme Blogunun Diğer Normal Bloglardan Farkı Nedir?

Bugün birçok insanın kendi kişisel blogları var ve hatta bloglarında reklam alanlarının satışıyla para bile kazananlar epey fazla. Fakat işletme blogu tüm bunlardan daha farklı bir mecradır. Çünkü sizin blogunuz

  • ne çoğu insanın kişisel blogları gibi bir hobi
  • ne de işletmenizin para kazandıran öncelikli yoludur.

Aslında bu noktada blogunuz işinizin tamamıdır. Evet ciddiyim, internette blogunuz işinizin ta kendisidir!   Bir işletme blogu işinizin büyümesini destekleyen (tıpkı sosyal medya, doğrudan posta, e-posta pazarlama vs. gibi) bir pazarlama kanalıdır. Bu büyümeyi web sitenize trafik çekerek ve bu trafiği bir şekilde dönüştürmek için fırsatlar sunarak sağlar.   Çeşitli işler için ziyaretçi trafiği farklı şekillerde dönüşür; bazı web siteleri trafiği önce potansiyel müşterilere dönüştürmek üzere kayıtlar alırken, bazıları da bir online işlem yoluyla doğrudan satış işlemlerine yönlendirebilirler. Ama sonuç olarak işletme blogu yazmak daha çok satış ve kazanç sağlayacak dönüşümleri başlatır.

Neden İşletmelerin Blogu Olmalı?

Bu tek başına bir blog yazısı konusu olabilir, ama ben şimdilik sadece işletme blogu nedir sorusuna cevap olabilecek bir tanımlamayla bunu kısa tutmaya çalışacağım.   Web sitenizi değerli bir pazarlama varlığı yapmak için, onu görecek insanlara ihtiyacınız vardır. Web tarayıcısına doğrudan web sitenizin URL’sini yazarak gelecek olan (ki çoğu işletme için bu çok küçük bir orandır) ziyaretçiler haricinde, web sitenizin asıl ziyaretçi kitlesini sağlayan şey arama motorları ve arama sonuçlarıdır.   Web sitenizin ne kadar çok sayfası olursa, arama motorlarında o kadar yüksek derece elde edeceksiniz demektir. Sorun şu ki, web sitenizin her tarafına rastgele sayfalar açıp koyamazsınız. bu berbat bir kullanıcı deneyimi olacaktır ve siteniz kısa süre içinde bir çöplüğe döner.   İşte işletme blogunuz bu bilmecenin çözümüdür. Web sitenizin bloguna eklediğiniz her bir blog yazısı ile sitenize yeni bir sayfa eklemiş oluyorsunuz. Ve üstelik bu sayfaların hepsini blog başlığı altında bir arada tutmuş oluyor ve böylece web sitenizi de orada burada sayfalarla darmadağın olmaktan kurtarmış oluyorsunuz.   Bu sayede web sitenizin blogu için yeni bir blog yazısı yayınlayarak oluşturmuş olduğunuz her bir yeni sayfa ile sitenize bir derece daha kazandırmış ve arama motorlarında sorgulama yapan insanların karşısına arama sonuçlarında çıkmak için bir şans daha vermiş oluyorsunuz.   Bu yüzden birileri Google’a “blog başarısı“, “internette mutluluk, başarı ve kazanç” ya da “internette ürünlerimi nasıl satabilirim” gibi sorular sorduğunda umuyorum ki İste ve Yap blog yazılarından en az biri görünecektir! Üstelik bu arama sorgularında genellikle ilk 3 sırada mutlaka yer almayı başarıyorum.   Bu mantığı diğer dijital kanallar için de uygulayabilirsiniz. Örneğin, her yeni bir blog yazısı yayınladığınızda, bu aynı zamanda birilerinin bunu sosyal medyada paylaşması için de bir fırsattır. Bu da blog yazılarınızın yeni bir kitleye daha ulaşması demektir. Ayrıca yine bir başka sitenin yazınıza link vermesi için de bir fırsattır, ki bu da SEO çalışmalarınıza sunulmuş bir lokum ikramı gibidir. 😉   Kısacası, işletme blogu yazmak web sitenizin sizin ulaşmak istediğiniz insanlar tarafından bulunması için düşük maliyetli fırsatlar oluşturur. Böylece siz de işiniz için potansiyel müşterilerinize çok daha hızlı ve kolay erişirsiniz.

Leave a Reply