Home > Blog Başarısı > 25 Soruda Mükemmel İçerik Pazarlaması – Bir Sonraki Blog Yazınızı Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

25 Soruda Mükemmel İçerik Pazarlaması – Bir Sonraki Blog Yazınızı Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçerik pazarlamasının güzel tarafı size binlerce sosyal paylaşım, yeni email aboneleri ve birçok yorumlar getirebilme gücüdür. Ancak bunun için blog yazılarınızın birer başyapıt olması ve sizin de içerik pazarlamasını en doğru biçimde yapmış olmanız gerekir.

Ne var ki mükemmel içerik pazarlaması için dikkate alınması gereken pek çok unsuru vardır; haliyle bazıları gözden kaçırılabiliyor.

Başarılı olabilmeniz için size bir kontrol listesi sunuyorum. Bu listedekilerin en azından belli bir çoğunluğuna dikkat ederseniz, içeriğiniz gayet iyi sonuçlar verir.

Başlık Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşte bir başlık hazırlarken kendinize sorabileceğiniz sorular:

1. Bu başlık Google’da aranır mı? – Eğer insanların Google’da arama yaparken kullanacakları bir başlık seçerseniz daha yüksek arama sonucu trafiği elde etme şansınız artar.

2. Başlığım ilgi ve merak uyandırıyor mu? – İlgiyi tetikleyici başlıklar elbette daha fazla tıklanıyorlar.

3. Başlığım yeterince kısa ve konuya odaklı mı? – Genellikle 57 ila 70 karakterden uzun başlıklar arama sonuçlarında tam olarak görüntülenemiyorlar.

4. Başlığım açık ve anlaşılır mı? – Netlik önemlidir. İnsanlar bir başlığı gördüklerinde ne hakkında bir yazı okuyacaklarını hemen anlıyorlarsa tıklıyorlar; yoksa onları kaçırma şansınız yüksek.

5. Başlığım popüler bir anahtar kelime ya da arama terimini içeriyor mu? – Google’da belli terimlerde yükselmek istiyorsanız içermesi gerekir.

Giriş Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Blog yazılarınızda okunma oranını yükseltecek girişler hazırlamanız gerekir. İşte makalenizin girişini yazarken kendinize sorabileceğiniz sorular:

6. Okurların dikkatini yakalıyor muyum? – Giriş paragrafınızda soracağınız bir soru veya iddialı bir cümleyle bunu başarabilirsiniz.

7. Yeterince kısa mı? – Yazınızda anlatmak istediklerinize bir an önce geçiş yapmayı istemelisiniz. Bu yüzden en fazla iki kısa paragraf ile giriş kısmını tamamlamanızı tavsiye ediyorum.

8. Ana fikri verebiliyor muyum? – Okurlarınız giriş kısmını okuduklarında yazınızın okunmaya değer olup olmadığına hemen karar verirler.

9. İyi bir görsel buldum mu? – Blog yazılarınızın başında konuyu çağrıştıran veya ilgi uyandıran bir resim ya da video benzeri bir görsel olmalı ki okurlarınızın tıklamasını kolaylaştırsın.

Makalenizi Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bunlar da blog yazınızın ana hattını oluştururken kendinize sormanız gereken sorular:

10. Alt başlıklar kullandım mı? – Alt başlıklar yazı içinde ilgiyi diri tutar ve okurlara yazıyı okumaya devam etmek için kolaylık sağlarlar.

11. Paragraflarım yeterince kısa mı? – Beş veya altı satırdan daha uzun paragraflar kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Aksi takdirde okurların gözleri yorulacak ve sıkılacaklardır. Ve sıkıldıklarında ne yapacaklarını artık biliyorsunuz!

12. Bir sohbet havası oluşturabiliyor muyum? – Samimi ve günlük konuşma (dikkat: argo değil) diline yakın bir dil kullanmak okurlarınızda bir karşılıklı konuşma algısı oluşturur.

13. Bir hikaye anlatıyor muyum? – Okurlarınız ilgileri canlı tuıtulmadıkları sürece sıkılacaklardır; hele ki ülkemiz insanının pek yüksek olmayan okuma oranını düşünürsek… İlgiyi canlı tutmanın en iyi yolu onlara bir hikaye ya da hikayeler anlatmaktır.

14. Görsel medya araçları kullandım mı? – Resimler, fotoğraflar, grafikler, videolar ve ses dosyaları gibi görsel medya araçları blog yazınızı canlandırır.

15. Yazım özlü mü? – Hiç kimse kendini tekrarlayan, haddinden fazla bilgilerle veya gereksiz detaylarla dolu bir yazıyı okumak istemez.

16. Akıllı görünmeye çalışıyor muyum? – Okurlarınıza yukarıdan bakan bir tarzda ve süslü kelimelerle yazmak, onları kaybetmeniz için çok iyi bir yoldur. Bir konuda çok bilgili olabilirsiniz, ama lütfen bilgece yazmaya çalışmayın. Sade olun, basit olun; böylece ‘ukala biri’ gibi algılanmaktan kurtulursunuz.

17. Hangi duyguya odaklanıyorum? – Yazılarınızda okurlarınızın bir duygusunu uyarmaya odaklanmanızın faydaları vardır. Tutku, neşe veya kızgınlık… her ne olursa; içeriğinizle ilişkili bir duyguyu seçip bunu kullanabilirsiniz.

18. Dışarıya link verdim mi? – Uygun olduğu zamanlarda başka web sitelerine ve bloglara link vermeyi ihmal etmeyin. Böylece bu yazınızı yayınladığınızda onlara email yoluyla haber verip yazınızı paylaşmalarını isteyebilirsiniz de.

19. Herhangi bir uzmandan bahsettim mi? – Diğer insanların fikirlerine ve sözlerine blog yazılarınızda yer vermek, blogunuza daha fazla itibar kazandırmanıza yardımcı olur. Ve yine bu kişilere haber vererek blog yazınızı kendi sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

20. İddialarımı destekledim mi? – Yazılarınızda bahsettiğiniz açıklamaları, bilgi ve iddiaları çeşitli verilerle desteklerseniz, ardınızda sorular bırakmamış olursunuz. İstatistikler ve kaynaklarla içeriğinizi desteklemek okurlarınıza karşı güvenilirliğinizi artırırken, aynı zamanda sizi konunuzda bir uzman olarak da gösterir.

Kapanışı Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konuyu bağlarken ve yazınızın kapanışını yaparken kendinize sorabileceğiniz sorular da şunlardır:

21. Yazımı bir soru ile bitirdim mi? – Blog yazılarınızın altına yorumlar yazılmasını istiyorsanız, yazılarınızı okurlarınıza bir soru sorarak bitirebilirsiniz. Soruyu kalın veya italik yazarak belirginleştirmeyi unutmayın.

22. Yazımı kısaca özetleyebildim mi? – Özet kısmı kısa ve tam konuya odaklı olmalı, yazınızın ana fikrini okurlarınıza verebilmelidir. 100 – 150 kelimelik özetler ideal olandır.

23. Konuyu açık bıraktım mı? – Yazınız bir konuda nihai kararı vermiş gibi kapanmamalı. Bunun yerine okurlarınızı bu konu hakkında tartışmaya teşvik eder nitelikte bir kapanış daha iyi olur.

24. Kapanışım insanları yazıyı okumaya teşvik ediyor mu? – İşte size altın bir nokta! Bazı insanların içeriğinizi okumadan önce ekranı en aşağıya, yazınızın kapanışına kaydırma alışkanlığı vardır. Eğer kapanış ilgi çekiciyse, tekrar yukarı kaydırıp yazınızı baştan sona okurlar.

25. Biçimlendirme ve son kontrolleri iyi yaptım mı? – Yazınızı bitirdiniz, tebrikler! Ama ne olursa olsun onu yayına almadan önce mutlaka baştan sonra bir kez daha okumanız ve hatta mümkünse bir başkasına okutmanız lazımdır. İnanın bu çok faydalı oluyor; insan ne kadar dikkatli olursa olsun basit hatalar yapabiliyor. Yazım yanlışları, anlatım bozuklukları, düşük cümleler… Hatalar elbette olabilir ancak son bir kontrol ile bunları da ortadan kaldırma ve yazınızı baştan sona mükemmel kılma şansına sahip olursunuz.

Bir sonraki blog yazınızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler genel olarak bu 25 soruda saklı. İçeriklerinizi hazırlarken kendinize bu soruları sorarak ilerlediğinizde, ihtiyacınız olan mükemmel içerik pazarlaması için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Elbette her bir maddeyi tek tek uygulamak zorunda değilsiniz… ben de her seferinde hepsini uygulamıyorum. Ancak şu bir gerçek ki, bu taktikleri ne kadar çok uygularsanız web siteniz için o kadar başarılı bir içerik pazarlaması sağlamış olursunuz.

Sizin de mükemmel içerik pazarlaması açısından, bir ‘blog yazısı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler’ listeniz var mı? Ya da benim listemde olmayıp da buraya ekleyebileceğiniz taktikleri bizimle paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply