Home > Online İşler > İnternetten Satış > İnternette İlk Satışınızı Yapmak için 23 Etkili Yol

İnternette İlk Satışınızı Yapmak için 23 Etkili Yol

Online bir işe başladıysanız ya da mevcut fiziksel işinizi internete taşımak istiyorsanız, ilk satışınızı yapmak çok önemli. O ilk satış sembolik olduğu kadar da hayati bir şey.   Gerçekten ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz. Çünkü ‘ilk satışı yapmak‘ kulağa pek basit bir işlem gibi gelebilir. Ne var ki size sağladığı iyimserlik havası, moral ve güven var ya.. işte bu açıdan bakınca iş hayatınızdaki gerçek bir dönüm noktası olabilir.   Bu yüzden de kesinlikle hafife alınmaması gereken bir noktadır bu ilk satış. Bazen ilk müşteriyi bulmak, o ilk satışınızı size sağlayacak anlaşmayı elde etmek hayal edemeyeceğiniz kadar zorlu ve uzun bir savaşı da gerektirebilir.   İşte bu savaşı kazanmanızı kolaylaştırmak için şimdi size internette ilk satışınızı yapmak için 23 etkili yoldan bahsedeceğim -hatta ilk satışınız ve üstüne biraz daha fazla satışlar eklemeniz için de demeliyim.

1. Etkili kişilere ücretsiz örnekler – numuneler gönderin

İnternet ortamı artık etkili blog yazarları (bloggerlar), YouTuberlar (vloggerlar), gazeteciler ve sizin gibi girişimcilerle dolu bir ortam. Ve unutmayın ki bu etkili kişiler çok farklı sektörler ve niş alanlarla ilgili geniş çevrelere hitap edebilen ‘yayıncılar’dır aslında.   Pek çoğu web sitelerinde ve sosyal medya kanallarında geniş bir izlenmeye ve sadık takipçilere / hayranlara sahiptirler. Sizin sektörünüzden veya benzer bir sektörden olan bu tür kişilere ürününüzün bir örneğini hediye olarak göndermek onlara ‘yaptıkları işi takdir ettiğinizi’ göstermenin bir yoludur ve iyi bir ilişki geliştirme fırsatıdır. Ayrıca umulur ki sitelerinde veya etkin oldukları platformlarından birinde sizden, işinizden ve/veya ürününüzden bahsederler.   ‘Mention’ mı aldınız? Bravo, gerçekten harika bir başlangıç! Bunun kıymetini bilin. Bu size sadece trafik ve yeni sosyal medya takipçileri kazandırmayacak, ayrıca sektörünüzün uzmanlarından birinden bir ‘onaylanma’ da elde etmiş olacaksınız… ki bu artı puan demek! Çünkü bu tür etkili kişilerin beğenisini ve onayını almak potansiyel müşterilerinizin gözündeki konumunuzda ve ürününüzün değerinde bir yükselme anlamına geliyor.

2. Blog yazmaya başlayın

Hala bir bloga başlamadınız mı? Hadi canım!.. Tık tık tık, sizi uyarmalıyım: Geç kalıyorsunuz!…   Mağazanızla ya da ürününüzle ilişkili bir blog yürütmüyorsanız, içerik pazarlaması ile elde edebileceğiniz akıl almaz bir iş potansiyelini kaçırıyorsunuz demektir.   Blog yürütmek demek, değerli, faydalı içerik üretmek ve bunu insanlara ücretsiz sunmak demektir. Peki işinize faydası ne?   Aslında ‘saymakla bitmez’ desem yeridir ama düzenli içerik ürettiğiniz bir blog ile en temel olarak ve hızlıca şu faydaları elde edersiniz:

  • Google -ve sair arama motorlarının- arama sonuçlarında siteniz daha fazla görüntülenmeye başlar. Böylece insanları web sitenize çekersiniz.
  • Kaliteli içerik sunduğunuz için markanıza ve adınıza karşı güven inşa etmeye başlarsınız.
  • Kendinizi sektörde giderek bir ‘uzman’ kategorisinde konumlandırmaya başlarsınız.
  • Blog yazmak size sosyal medyada paylaşacak bir şeyler vermiş olur ve insanlar da bunları beğenir, beğendikçe paylaşır, paylaştıkça size daha fazla trafik ve dönüşüm elde etme şansı doğar.
  • Elbette arama motorlarındaki sıralamanız her geçen gün yükselir.

Bu aslında çok ‘doğurgan bir döngü’; her bir fayda bir diğerini tetikliyor ve böyle devam edip gidiyor. Samimi söylüyorum sitenizde hala bir blog yoksa, en azından daha fazla geç kalmayın!.. (İkna mı olmak istiyorsunuz? Bunu da okuyunuz: Neden Blog Yazmalıyız? İşiniz ve Pazarlama için Blogun Faydaları)   Ve içerik pazarlaması diye bir şey söyledim az önce. Bunu bazılarınız pek çok kereler duymuş olabilir, bazılarınız da ilk defa duyuyor olabilir. İçerik pazarlaması için türlü türlü tanımlar var, ben de İste ve Yap’ta bunlardan bahsettim; ama şimdi size burada en özet tabirle okurlarınıza ve hedef kitlenize hikaye anlatmaktır diyebilirim. En doğru hikayeyi, en etkili şekilde anlatmak ve ilgilerini üzerinize çekmek.   İşletmeniz (ya da küçük kişisel işiniz) için içerik pazarlamasına başlamanın en basit ama en etkili yollarından biri, potansiyel müşterilerinizin, ürünleriniz hakkında akıllarına gelebilecek tüm soruları önceden düşünmek ve blogunuz kanalıyla bu soruları tek tek etkili makaleler ile cevaplamaktır.   Mesela size canlı bir örnek olarak, Royal Eğitim Kurumları’nın blogu estetisyenlikkursum.com’u ziyaret edenler elbette en çok doğru bir eğitim kurumunu seçmekle ilgileniyorlar. Bu sebeple biz de sektöre ilişkin çeşitli konular hakkında bilgiler paylaşan makalelerle de süslenmek üzere “en iyi estetisyenlik kursları” ve “iyi bir estetisyenlik okulunun özellikleri” gibi arama terimleri için içerik oluşturduk. İşte kısa bir süre sonra ortaya çıkan sonuçları:   en iyi estetisyenlik okulu   Ayrıca içerik pazarlaması çalışmalarınızın bir parçası olarak ürünlerinizle ilgili, ürünlerinize yönelik yaşam tarzıyla ilgili faydalı bilgileri anlatmak, okurlarınızla çeşitli ipuçlarını ve pratik tavsiyeleri paylaşmak, onları eğitmek ve kaynaklar sunmak üzere de blogunuz kullanılabilir… kullanılması işiniz için faydalı ve gereklidir.

3. Bir email listesi oluşturun

İnternette ilk satış veya her gün satış için -fark etmez-, pazarlama yapmak ve pazarlama çalışmalarınızı sürdürmek amacıyla bir email listesi oluşturmak artık olmazsa olmaz kuraldır diyebilirim.   Mevcut ve eski müşterilerinizin birer eposta adresinden oluşan bir listeye sahip olmanız ne demek biliyor musunuz? Yeni bilgilendirmeleri, yeni ürünlerinizi, kampanyalar ile indirimlerinizi ve web sitenizdeki güncel içerikleri doğrudan onların ‘gelen kutularına’ atabiliyorsunuz demek. Bu ise Facebook sayfanız ile ya da mesela bir twitter hesabınız ile asla tam anlamıyla yapamayacağınız bir şeydir. Çünkü zaman farklılıkları vb. çeşitli sebepler yüzünden güncellemeleriniz asla tüm takipçi listenize ulaşamaz.   Hiç korkmayın öyle çok zor, karışık bir şey değil. Bir abonelik formu ayarlayacaksınız ve hemen bugün email listenizi oluşturmaya başlayacaksınız. Tabi ki formu sitenizde gözle görülür ve dikkat çeker bir yerlere iliştirmeniz gerekiyor. Bir de yeterince fazla abone için insanları size (mail listenize) abone olmak üzere bir tür teşvik ile özendirmeniz de gerekiyor. Öyle kuru kuru “mail listemize abone olun” demekle olmuyor artık o işler. İnsanların eposta gelen kutusu istemedikleri postalarla dolup taşıyor. Bir de sizin güncellemelerinizi neden almaya başlamak istesinler ki? Eh işte, ‘isteteceksiniz’.   İndirim olabilir, hediye çeki olabilir, bir ekitap vb. türden yayın olabilir… artık hedef kitlenize ve ürününüzün türüne bağlı olarak karar verilebilecek bir şey.   Deichmann mail listesine katılanlara hediye çeki kazanma şansı sunuyor örneğin ve insanlara teşvik olarak bunu kullanıyorlar:   hediye çeki   Benim ne yaptığıma bakın; izleyici kitlemin dikkatini çekmek üzere bir değil birçok yöntem kullanıyorum. Etkili içerik pazarlaması kılavuzu, web sitesi tasarım ipuçları, blog trafiğinizi ve satışları artırmak vs. üzerine çok çeşitli kaynaklar sunuyor ve fırsatını buldukça kaynaklarımı da güncelliyorum… Kitlem ile sürekli etkin bir iletişim içinde kalmaya çabalıyor ve onların her türlü sorularını sabırla ve ilgiyle cevaplıyorum.   Online işinizdeki ilk satışınızı yapmak için 23 etkili yol ile ilgili sizinle konuşmaya devam edeceğim. Bugün ilk 3 önemli maddeye değindik. İlk satışı gerçekleştirmek ve devamında satışları artırarak sürdürmek adına tüm bu maddeler altın değerinde bilgilerdir inanın bana. İster ilk satış olsun ister son, doğru iletişimi kurduğunuzda aslında satış yapmak zor değildir. Nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmeniz veya ‘iletişim ve ikna’ konularında uzman birileriyle işbirliği yapmanız gerekiyor.   İnternette ilk satışınızı yapmak için 23 etkili yol serisi için devam edecek yazılarımda görüşmek üzere.


DAHA FAZLASINI MI İSTİYORSUNUZ? AŞAĞIDAN TERCİHİNİZİ YAPIN VE DEVAM EDİN

Leave a Reply