Home > Kişisel Gelişim > Yabancı Dil Öğrenme > Hızlı İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

Hızlı İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

Devam Yazısı:

İngilizce Konuşarak Öğrenilir

(Birinci Yazı için tıklayınız: İngilizce Konuşma ve İngilizce Öğrenme Yöntemleri) ingilizce öğren Evet, İngilizce konuşmak demek İngilizce öğrenmenin yolundasınız demektir. Türkçe konuşmaktan hiç bıkmadınız, sıkılmadınız. Hergün konuşuyorsunuz. Çünkü hayatınızı onunla yaşıyorsunuz. Türkçe konuşmaya hem mecbursunuz, hem de seviyorsunuz. O yüzden Türkçe sizinle birlikte yaşayan bir dildir. İngilizce de öyle! Özne yüklem, gramer yapısı, “tense”ler falan derken işin içinde kaybolup duruyor insanlar çoğu zaman.   Biraz gülümsemeniz için argo konuşacağım affedin lütfen: Bir Amerikalı duysa sizin bütün “tense”leri bildiğinizi “oha” der! 🙂 Çünkü kendisi bilmez; hatta hiç işi olmaz. Ya da İngiltere sokaklarından herhangi birilerini alsanız sorsanız İngilizce dilbilgisinden birçok kuralı bilmez. Benim ‘abartmak’ kelimesinin İngilizcede nasıl yazıldığını bilmeyen İngiliz arkadaşlarım vardı, düşünün. Hem de cahil değil, okumuş ve meslek sahibi kişiler. Yani şunu söylemek istiyorum; bu olabilir, ayıplanacak bir şey sayılmaz. Ama bizim kadar İngilizce dilbilgisini – grameri bilmeyen o insanlar hepinizin konuşmak istediği gibi bir İngilizce konuşuyor. Çünkü “konuşuyorlar”. İngilizceyi yaşıyorlar.   Misal; Kardeşim susamışsın ve su isteyeceksin; gramerle ilgilenir misin? “I wonder if you could give me some water please?” diyemesen bile “water, please?” der kurtulursun en azından. Haksız mıyım?   Gramer öğrenmeyin demiyorum. Gramer elbette bu işin temeli ve de gerekli. Ancak gramer tek başına sizi İngilizce konuşturmaz diyorum. Kuralların içinde boğulmayın diyorum. Türkiye’de çok iyi gramer bilen, İngilizce ders notları gayet güzel olan ama yabancı biriyle 2 dakika sohbet edemeyecek durumda olan belki de binlerce insan var.   Tamam, buraya kadar anlaştık sanıyorum. Konuşacağız, konuşarak öğreneceğiz. Peki, nasıl konuşacağız, neler yapacağız?

İşte Size Hızlı ve Etkili İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

 

1. Okuyun

Hem de çok okuyun. Elinize ne geçerse okuyun. İngilizce kitaplar, gazeteler, dergiler okuyun. Hiç zorunuza gitmeden çocuk hikayeleri anlatan öykü kitaplarından alın. Bu tür kitaplar çocukların anlayacağı türden basit ve anlaşılır cümlelerle yazıldığından size çok yardımcı olacaktır. Çok okumak birçok kelimeyi defalarca görmek demektir. Bu da sizin kelime dağarcığınızı geliştirir.

2. Sözlük Kullanın

Ama hangi sözlük? Çift dilli (Türkçe – İngilizce ve İngilizce – Türkçe) sözlüklerden vazgeçin. Onlar sizin çok fazla işinize yaramaz ve tembelliğe yol açar. İngilizce öğrenenler için basit açıklamalı İngilizce – İngilizce sözlükler var. Onları kullanın.

3. Dinleyin

Ben geceleri yatarken bile uyuyuncaya kadar walkmanimle (bizim zamanlardan kalma bir cihaz 🙂 ) BBC London ve V.O.A. (Voice of America) radyolarını dinlerdim. Evet, hiç anlamadan! Aylarca hiçbirşey anlamadan da olsa dinledim. Arada tanıdık bazı kelimeler yakaladığım zaman sevinçle gülümsüyordum kendi kendime. CNN ve BBC kanallarını ve bulabildiğim tüm yabancı kanalları sürekli takip ediyordum.   Siz de öyle yapın. Anlamasanız dahi sürekli dinleyin. Bu kulak aşinalığı sağlar ve telaffuzunuzu geliştirmeye çok yardımcı olur. Tekrar tekrar duyduğunuz kelimeleri giderek tanımaya başladığınızı fark edersiniz.

4. Yazışın

İngilizce içerikli forumlarda dolaşın, yorumlar yazın, sorular sorun. Hatta arkadaşlar edinin ve messenger veya facebook üzerinden sohbet edin. Karşılıklı konuşmaya göre yazışarak konuşmak çok daha rahattır. Cümlelerinizi düşünerek kurarsınız ve utanmazsınız. Harika pratikler de yapmış olursunuz.

5. Ve Konuşun

İnsanlarla İngilizce konuşmaktan çekinmeyin. Sokağa çıkıp karşınıza gelen ilk turistle geyik muhabbetine başlayın demiyorum. Arkadaşlarınızla, ailenizle denemeler yaparak işe başlayabilirsiniz. Msn den görüştüğünüz yabancı arkadaşlarınızla kameralı sohbetlere geçiş yapabilirsiniz. Başlarda biraz utanabilecek olsanız da giderek rahatlayacaksınızdır ve diliniz de çözülmeye başlayacaktır.   Ne olursa olsun konuşmak gerekiyor. Konuşmaktan asla çekinmeyin. Kimse sizden “perfect” ingilizce beklemiyor; sonuçta yabancı bir dil konuşuyorsunuz. Elbette konuşarak öğreneceksiniz ve ilerlemenizi fark ettikçe sevineceksiniz. Bu da seviyenizi daha da ilerletmek için size müthiş bir moral – motivasyon sağlayacak..   Dilediğiniz konuda bana soru sorabilir ve danışabilirsiniz. Memnuniyetle ilgilenir, cevap veririm (bugüne kadar yüzlerce soruya cevap verdim mailler yoluyla). Şimdi sizden yapmanızı istediğim bir şey var. Önümüzdeki ay (Mayıs 2017) içinde tam ihtiyaçlarınıza göre, sizin eksik noktalarınıza değindiğim bir yazı veya video serisi hazırlayacağım. Bu yüzden size küçük ve basit bir ödev veriyorum: Aşağıya bir yorum bırakın ve şunları bana sadece 2-3 cümle ile açıklayın; 1- İngilizce’yi ne için öğrenmek istiyorsunuz – işiniz için mi, kendinizi geliştirmek mi, yeni insanlarla tanışabilmek için mi, yoksa sadece eğitiminizi tamamlamak için mi… iş için ise mesleğiniz nedir, işinizi yapmak için İngilizce bir ön koşul mu, gereklilik mi yoksa terfi mi istiyorsunuz?   2- İngilizce öğrenirken en büyük zorluğunuz nedir – konuşmak?.. konuşulanları anlamak?.. kelimeleri hatırlamak?.. gramer öğrenmek (şu kuralı anlamıyorum)?.. Cevaplarınız çok önemli çünkü size faydalı bir geri dönüş sağlayacak; o yüzden hemen adım atın ve yorum yazmayı ihmal etmeyin. Dürüst ve rahat bir şekilde yazmanızı ve durumunuz neyse onu söylemenizi istiyorum.   Bu yazıdan memnun kaldıysanız aşağıdaki Facebook, Twitter, Google+ vb paylaşım butonlarından tek bir tıkla paylaşarak memnuniyetinizi gösterebilir misiniz lütfen? Katkı sağladığınız için çok teşekkürler 🙂

Leave a Reply