Home > Online İşler > Girişimcilik > Onlinde Dünyada Kendinizi Tanıtmak ve İşinizi Geliştirmek

Onlinde Dünyada Kendinizi Tanıtmak ve İşinizi Geliştirmek

evden çalışan adamFinansal Özgürlük Serisi II. Bölüm   …Şimdilik işinizi geliştirmek için şu yolları kullanabilirsiniz:

Blog ile Tanınmak

Blogunuz sizin için mükemmel bir pazarlama aracıdır çünkü o izleyici kitlenizi büyütmek için gereken her şeyi yapar.

  • Email listenizi oluşturur. Sadece promosyon nitelikli emailler göndermek yerine faydalı ve konunuzla ilgili içerikler yayınlarsanız, insanlar listenize abone olmaya daha eğilimli olurlar.
  • Blog içeriklerinizi teşvik etmek, ürünlerinizi teşvik etmekten çok daha kolaydır.
  • Markanızı oluşturur.
  • Doğru kitleye hitap eder.
  • Size arama motoru trafiği kazandırır.
  • Bir blogunuz olduğunda, konuk yazarlık sayesinde trafiğiniz daha iyi dönüşüm alır.

İşte bu yüzden ne satacağınız ya da işinizi ne üzerine kurabileceğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmadan bir bloga başlayabilirsiniz elbette. Ama blogunuz aracılığıyla insanlarla doğru etkileşim kurarak fikirlerini alın, sıkıntılarını öğrenin ve bir an önce satışını yapabileceğiniz bir niş konu üzerine yoğunlaşmaya başlayın. (Tamamen hobi olarak blog yazıyorsanız o başka tabi; o zaman bu yazıdan çok da fazla keyif almayabilirsiniz.)   Bir tür iş fikriniz olmadığı zaman, izleyici kitlenizin ilgisini çekerek satışlar yapmanızı sağlayacak bir içerik planı oluşturmak gerçekten zor olur.

Konuk Yazarlık Yapın

Konuk yazarlığı blog yazmaktan farklıdır çünkü sektörünüzde lider olan bloglarda konuk makaleleri yazmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsinizdir (birçok insan bunu fark etmiyor).   Ülkemizde büyük bir çoğunluk zaten konuk yazarlığından tamamen habersiz. Geri kalanların çoğu da konuk makaleleri yazmak için önce kendinin bir blogu olması gerektiğini düşünüyorlar.   Bu doğru değil.   Konuk makalesi yazarak sitenize trafik çekebilirsiniz. Ancak dikkat edin, bloglara takılan insanlar bunu öncelikle içerik için yapıyorlar. Eğer sitenizde ilgili içerik varsa, bu gelenler size abone olmaya çok daha meyilli olurlar. Konuk yazarlık çabalarınızın ve makalelerinizin dönüşüm oranı bu şekilde daha da yükselecektir.   Yani:   Bir web siteniz var, satılık bir ürününüz ya da hizmetiniz var, ama bir blogunuz yok. Sektörünüzle ilgili popüler bloglarda konuk makaleleri yazarak buralardan sitenize bir hayli yüksek ve etkili trafik çekebilirsiniz; dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Tanıtımı

Aktif bir sosyal medya kullanımı birçok küçük işletme sahibi için yorucu olabilir. Bu net dönüşüm oranları olmayan ve beklentileri karşılamayan büyük bir zaman katili gibi gözükebilir gözünüze.   Tabi ki öyle değil, bugün sosyal medyanın işletmelere, satışlara katkılarını artık çocuklar bile biliyor. O halde sosyal medya hesaplarınızı takip etmeleri için ajanslara akıtacak binlerce liranız yoksa şuna dikkat etmeye çalışın, kendinizi biraz daha rahatlatırsınız:   Sizinle hedef kitleniz arasında en çok ve en yoğun iletişimi kurma potansiyeli olan platform hangisiyse onunla başlayın. Hayran kitlenizi burada inşa edin. Diğer bütün platformlarda olmaya çalışmak ve dağılmak yerine tüm enerjinizi bir noktada toplamalı, zamanınızı ve çabalarınızı buraya odaklamalısınız.   Ama yine de unutmamak lazım ki, neticede ana hedefiniz olabildiğince çok sosyal medya platformundan kendinize yani sitenize ve blogunuza trafik çekmek ve bir email listesi oluşturarak bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmektir. (#Email Pazarlaması maddesine bakınız)

Reklamlar ve Ödemeli Trafik

İşinizde kendinize bir maaş ödeyebilecek kadar belli bir noktaya ulaştığınız zaman ya da pazarlama için harcayacak paranız olduğunda, reklamlara başlayın. Hiç durmayın.   Ben Facebook reklamlarını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü facebook reklamlarının maliyetine değer bir etkisi var. Hakikaten akıllıca kullandığınızda çok ucuza baya etkili reklamlar yapmış oluyorsunuz. Doğru hazırlandığında paranızın karşılığında size bir patlama etkisi sunabilir. Sonra kolay kurulabiliyor ve öyle bir atom mühendisliği falan da istediği yok yani. Biz de işlerimiz için her zaman facebook reklamlarından faydalanıyoruz.

Email Pazarlamasını Sakın Unutmayın

Artık şunu kafamıza kazıyalım lütfen – işini kurmak ve kişisel bir marka oluşturmak isteyen herkes için geçerlidir: Bir email listesi oluşturmak!   Email adreslerini toplayabilmek için bir mekanizmaya ihtiyacınız vardır. Bununla ilgili birçok servis sağlayıcılar vardır; Aweber gibi, Mailchimp, Infusionsoft ve Constant Contact gibi..   Okurlarınızın ilgisini çekecek bir abonelik kaydı teklifi sunmalısınız. Ücretsiz sunacağınız küçük ama kıymetli bir ürünle insanların gönlünü kazanarak onları kaydolmaya ikna etmelisiniz.   Bu tamamen size bağlı, dilediğiniz kadar az veya çok, küçük veya büyük hediyeler sunabilirsiniz. Belki bir ya da birkaç ebook, bir hediye seti, video eğitimleri, bir haftalık kurs vb. sizinle ve sektörünüzle ilgili olan, insanların hoşuna gidebilecek her şey olabilir.   Ortalama haftada bir göndereceğiniz epostalar ile listenizi sıcak tutmalısınız. Bu yeni bir blog yazınız olabilir, sadece bir eposta metni veya bir kampanya duyurusu olabilir. Kurumsal görünümlü bir mail bülteni yapmak zorunda değilsiniz, çünkü siz öyle koca br A.Ş. değilsiniz.. hah, ki ben A.Ş. müşterilerime bile “kurumsal görünümlü”, soğuk, uzak, itici ve hissiz iletişimleri asla önermiyorum. Zaman samimiyet ve duygu zamanı kardeşimmm!.. 🙂   İnsanların şunu en baştan anlamasını sağlayın: Sizin bir işiniz var ve insanların sizden promosyonlar ve teklifler beklemeleri normaldir.   Listenizi beslemeyi ve bir ilişki geliştirmeyi unutmayın. Takipçilerinizle sıcak bir iletişim ve yakın bir ilişki kurmanız, takipçi listenizin büyüklüğünden daha önemlidir.   Hop, dikkat: Çünkü bu sayede zaten o takipçi listesi kendisini büyütecektir.

Sonuç

Hepsi bu kadar. İnternet tabanlı bir işin nasıl göründüğü ile ilgili tüm süreç işte bunun gibi bir şey.. 😉   Bir bloga başlamak, bir gün onun çok popüler olması ve sizin de onu paraya çevireceğinizi hayal etmek, umut etmek ve dualar etmek.. 🙂 hoştur, güzeldir belki ama; bir iş planı değildir. evden çalışan kadın   İnsanlara sunmak için bir şeyiniz olduğunda, bu online iş konusunda çok daha fazla başarılı olma şansınız var demektir.. * bir izleyici kitlesine, mail listesi abonelerine istedikleri bir şeyi satmak gibi.. ödemeye hazır oldukları bir fiyattan satmak gibi..   * Öncelikle ücretsiz ve düşük maliyetli pazarlama stratejilerine yatırım yapmak..   * sonra da listeniz (ve işiniz) büyüdükçe daha fazlasına yatırım yapmak..   Şimdi her şey biraz daha fazla anlam ifade ediyor, değil mi?   Peki, sizin freelance bir işiniz veya işletmeniz var ama bir blogunuz mu yok? Yoksa blogunuz var ama kazancınız mı yok?   Her ikisi de var mı?   Siz ne yapıyorsunuz, sevgili okurlar? Aşağıya bir yorum bırakın.   Ve dilerseniz sadece adınızla eposta adresinizi bırakarak sadece abonelerimle paylaştığım güzel mailler ile yeni yazılarımdan haberdar olacağınız mail listeme abone olup, ücretsiz ekitaplarınızı almayı da unutmayın. Bu hediyeler ve mail bütenleri vesilesiyle umuyorum ki sizin için online dünyada başarıya ulaşmak daha basit ve keyifli bir macera olacak…

Leave a Reply