Söyleşİ: Şermİn Yılmaz

İşte sabırsızlıkla beklediğimiz söyleşimiz gerçekleşti. Sıcakkanlı, sevimli ve de güzel Şermin Yılmaz ile röportajımız biraz geç ama dopdolu oldu. Şermin Hanım hem başarılı, hem de alçak gönüllü olabilen insanlardan ve bu yüzden etrafına pozitif enerji saçıyor. O gerçekten samimi ve harika bir iş kadını. Dolayısıyla O’nun kitaplarını mutlaka okumalı ve ilham almalısınız. Ayrıca serminyilmaz.com ‘dan iletişime de geçebilir, biyografisini ve kitaplarını inceleyebilirsiniz.

Kendisine işinden günlük yaşamına kadar merak ettiğiniz herşeyi sorduk. O yüzden sözü fazla uzatmadan hemen bu güzel röportajı, bize hediye ederek ağzımızı kulaklarımıza vardıran harika fotoğrafıyla beraber sizinle paylaşıyoruz.

Neden turizm sektöründesiniz? Bunu siz mi tercih ettiniz yoksa koşulların bir gereği olarak mı ortaya çıktı? şermin yılmaz özel foto Bugüne kadar pek çok sektörde çalışma fırsatım oldu. Çırağan Sarayı ile yollarımız kesiştiğinde de hiç tereddüt etmeden turizm sektöründe yer aldım. Çırağan Sarayı ile el sıkıştığımızda bu sektörde uzmanlık alanlarımı kullanabileceğimi ve bu sayede motivasyonumun artacağını, yeni bir sektör deneyimleyerek yeteneklerimin de artacağına inandım. İyi ki de bu kararı vermişim.

Çırağan Sarayı’ndaki iş tanımınız nedir?

 Çırağan Sarayı’nda İnsan Gelişimi ve Eğitim Müdürü olarak çalışma alanım üç başlıkta toplanıyor: yetenek yönetimi, kariyer gelişimi ve eğitim. Elbette her bir alan kendi içinde pek çok çalışma ve uygulama içeriyor.

Okurlarımız evli ve çocuklu olup olmadığınızı merak etmişler..

 Evli değilim ve çocuğum yok.

Evli ve çocuklu ya da bekâr olmak çalışma şeklini ve saatlerini nasıl etkiler sizce?

 İş ve özel hayat doğru dengelendiğinde herşeye yetişmek mümkün. Ben evli olduğum dönemde de aynı yoğunluktaydım. İş hayatı, doktora programı ve akademik çalışmalar, kitap ve yazılar yazma, dernek çalışmaları, aile hayatı ve arkadaşlar yani sosyal hayat ve kendimize ayırdığımız kişisel zaman her zaman dengeli devam ediyorsa ve sizi yormuyorsa sağlıklı ve doğru. Eğer bunlardan birisi diğeri için bahane haline geliyorsa, o noktada aksayan başka şeyler var demektir.

Benim bu saydığım şeylerin hiçbiri hayatımın hiçbir döneminde diğerini engelleyen ya da azaltan unsurlar halini almadı. Burada önemli olan doğru planlama ve zamanı etkin kullanma becerisi.

Bir günlük mesainiz ve günlük yaşantınız nasıl geçiyor?

 Her gün birbirinden farklı geçiyor ancak az önce söylediklerimin hepsi her gün yer alıyor ve kendi temposunda her gün devam ediyor.

Kahvaltıda ne yediğiniz sorulmuş.. :)

 Genellikle tost ya da poğaça yerim, ardından mutlaka Türk kahvesi içerim.

Zinde görüntünüzü ve formunuzu neye borçlu olduğunuzu öğrenebilir miyiz?

 Çok hareketli olmam ilk etken. Spor yapıyorum ve genellikle zaten hareketli bir insanım. Yalnız akşam geç saatlerde yememeye çalışırım.

Kitaplarınızın promosyonu için imza günü vb. organizasyonlar düşünür müsünüz? Talep gelirse uzak şehirlere gidebilir misiniz? Bursa ve İzmir’den talepler var gibi..?

 Ben üniversite seminerleri için Türkiye’de her yere gidiyorum. Kitaplarım için de elbette seve seve her yere keyifle giderim. Şu an üçüncü kitabım “Her Gün Yeni Bir Ben” matbaa aşamasında ve özellikle bu yeni kitapla ilgili bazı organizasyonlar planlıyoruz. Her yerde her türlü organizasyona elbette açığım.

İş dünyasında kadının yeri gerçekten zor mu? Siz ne gibi güçlüklerle karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız / aşıyorsunuz?

 Kadının yeri zor olduğuna inanılırsa zor olabilir. Ben kadın olduğum için ayrıca zorluk yaşadığımı düşünmedim hiç. Zorlandığım zamanlar oldu elbette ancak bunları hiç kadın olmamla bağdaştırmadım.

Benim ortaokuldan beri gözümün önünde gördüğüm kendimle ilgili resimlerim, hayallerim var ve onlara o kadar kilitlenmiş devam ediyorum ki hayatımda, zorluklar ya da konular için kadın olmamı ya da başkalarını bahane olarak önüme koymuyorum. Çok gerçek ve net hedeflerim var ve sadece ilerliyorum; bu kararlılık sebepleri ne olursa olsun zorlukları aşmama da yardımcı oluyor.

şermin yılmaz 3Harika! Tam da bizim maceracılarımız için duymak istediğimiz sözler. Peki genel olarak hedeflerinize ulaştığınızı söyleyebilir misiniz ve bir “final hedef” iniz var mı?

 Hedeflerimin çoğuna ulaştım. Kitaplarımı yazmaya ve seminerler vermeye devam ediyorum. İş yaşamında zaten istediğim noktadayım. Son hedefim ise uluslararası büyük kitlelere seminerler vermek.

Online girişimcilik ve web business konuları hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bunun günümüz iş dünyasına ve “girişimci ruh”lara etkisi nasıl oluyor?

 Kesinlikle geleceğin iş yapma şekli. Aslında günümüzün de iş yapma şekli ancak henüz hepimiz bu konulara aşina ve yatkın olmadığımız için, biraz daha zaman alacak gibi. Ben kendi açımdan baktığımda, örneğin gelecekte kitaplarımın sadece online satılacağını ve sadece online formatta olacağını öngörüyorum. Haliyle her geçen gün kitapçılar yerini online kitapçılara, kitaplar ise online kitaplara bırakacak. Buna da tüm sektörlerin ve bireylerin şimdiden hazırlanması gerektiğine inanıyorum.

Türkiye’de gençlik ve onların kişisel başarıları adına gelecekten umutlu musunuz? Neler bekliyorsunuz?

 Ben hem Türkiye’de hem de tüm dünyada gençlikten çok umutluyum. Ben bugün birşey merak ettiğimde ya da bir bilgiye ihtiyaç duyduğumda ya da bir konuda yaratıcı bir fikir bulmam gerektiğinde yeğenlerime ve onların arkadaşlarına ve çevremdeki lise ve üniversite öğrencilerine soruyorum. Bana öyle fikirler verip beni öyle yerlere sürüklüyorlar ki.. Onlar sayesinde ruhum ve vizyonum şermin yılmaz 2her daim yenileniyor ve ileriye gitme arzum artıyor.

Haliyle ben yeni nesile çok inanıyorum ve onlarla olmaktan inanılmaz keyif alıyorum ve fayda sağlıyorum. Onları hayranlıkla izliyorum. Ne istediğini bilen ve çok yetenekli bir yeni nesil var. Sadece durup onları olduğu gibi dinlemeyi başarabilen yetişkinler, gençlerin ne kadar iyi olduklarını fark edebilirler.

İste ve Yap okurlarına mesajınız… ;)

 Fikir Satıcısı kitabımın son cümlesini tekrar yazmak isterim. “Kendinizi atıl bırakmayın. Harekete geçin, herşey sizin elinizde.” Teşekkürler.

Basılmış Kitapları: İçimdeki Yolculuk, Fikir Satıcısı.

You may also like