Devam Yazısı:

İngilizce Konuşarak Öğrenilir

(Birinci Yazı için tıklayınız: İngilizce Konuşma ve İngilizce Öğrenme Yöntemleri)
ingilizce öğren

Evet, İngilizce konuşmak demek İngilizce öğrenmenin yolundasınız demektir. Türkçe konuşmaktan hiç bıkmadınız, sıkılmadınız. Hergün konuşuyorsunuz. Çünkü hayatınızı onunla yaşıyorsunuz. Türkçe konuşmaya hem mecbursunuz, hem de seviyorsunuz. O yüzden Türkçe sizinle birlikte yaşayan bir dildir. İngilizce de öyle! Özne yüklem, gramer yapısı, “tense”ler falan derken işin içinde kaybolup duruyor insanlar çoğu zaman.

 

Biraz gülümsemeniz için argo konuşacağım affedin lütfen: Bir Amerikalı duysa sizin bütün “tense”leri bildiğinizi “oha” der! :) Çünkü kendisi bilmez; hatta hiç işi olmaz. Ya da İngiltere sokaklarından herhangi birilerini alsanız sorsanız İngilizce dilbilgisinden birçok kuralı bilmez. Benim ‘abartmak’ kelimesinin İngilizcede nasıl yazıldığını bilmeyen İngiliz arkadaşlarım vardı, düşünün. Hem de cahil değil, okumuş ve meslek sahibi kişiler. Yani şunu söylemek istiyorum; bu olabilir, ayıplanacak bir şey sayılmaz. Ama bizim kadar İngilizce dilbilgisini – grameri bilmeyen o insanlar hepinizin konuşmak istediği gibi bir İngilizce konuşuyor. Çünkü “konuşuyorlar”. İngilizceyi yaşıyorlar.

 

Misal; Kardeşim susamışsın ve su isteyeceksin; gramerle ilgilenir misin? “I wonder if you could give me some water please?” diyemesen bile “water, please?” der kurtulursun en azından. Haksız mıyım?

 

Gramer öğrenmeyin demiyorum. Gramer elbette bu işin temeli ve de gerekli. Ancak gramer tek başına sizi İngilizce konuşturmaz diyorum. Kuralların içinde boğulmayın diyorum. Türkiye’de çok iyi gramer bilen, İngilizce ders notları gayet güzel olan ama yabancı biriyle 2 dakika sohbet edemeyecek durumda olan belki de binlerce insan var.

 

Tamam, buraya kadar anlaştık sanıyorum. Konuşacağız, konuşarak öğreneceğiz. Peki, nasıl konuşacağız, neler yapacağız? 

İşte Size Hızlı ve Etkili İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

 

1. Okuyun

 

Hem de çok okuyun. Elinize ne geçerse okuyun. İngilizce kitaplar, gazeteler, dergiler okuyun. Hiç zorunuza gitmeden çocuk hikayeleri anlatan öykü kitaplarından alın. Bu tür kitaplar çocukların anlayacağı türden basit ve anlaşılır cümlelerle yazıldığından size çok yardımcı olacaktır. Çok okumak birçok kelimeyi defalarca görmek demektir. Bu da sizin kelime dağarcığınızı geliştirir.

 

2. Sözlük Kullanın

 

Ama hangi sözlük? Çift dilli (Türkçe – İngilizce ve İngilizce – Türkçe) sözlüklerden vazgeçin. Onlar sizin çok fazla işinize yaramaz ve tembelliğe yol açar. İngilizce öğrenenler için basit açıklamalı İngilizce – İngilizce sözlükler var. Onları kullanın.

 

3. Dinleyin

 

Ben geceleri yatarken bile uyuyuncaya kadar walkmanimle (bizim zamanlardan kalma bir cihaz :) ) BBC London ve V.O.A. (Voice of America) radyolarını dinlerdim. Evet, hiç anlamadan! Aylarca hiçbirşey anlamadan da olsa dinledim. Arada tanıdık bazı kelimeler yakaladığım zaman sevinçle gülümsüyordum kendi kendime. CNN ve BBC kanallarını ve bulabildiğim tüm yabancı kanalları sürekli takip ediyordum.

 

Siz de öyle yapın. Anlamasanız dahi sürekli dinleyin. Bu kulak aşinalığı sağlar ve telaffuzunuzu geliştirmeye çok yardımcı olur. Tekrar tekrar duyduğunuz kelimeleri giderek tanımaya başladığınızı fark edersiniz.

 

4. Yazışın

 

İngilizce içerikli forumlarda dolaşın, yorumlar yazın, sorular sorun. Hatta arkadaşlar edinin ve messenger veya facebook üzerinden sohbet edin. Karşılıklı konuşmaya göre yazışarak konuşmak çok daha rahattır. Cümlelerinizi düşünerek kurarsınız ve utanmazsınız. Harika pratikler de yapmış olursunuz.

 

5. Ve Konuşun

 

İnsanlarla İngilizce konuşmaktan çekinmeyin. Sokağa çıkıp karşınıza gelen ilk turistle geyik muhabbetine başlayın demiyorum. Arkadaşlarınızla, ailenizle denemeler yaparak işe başlayabilirsiniz. Msn den görüştüğünüz yabancı arkadaşlarınızla kameralı sohbetlere geçiş yapabilirsiniz. Başlarda biraz utanabilecek olsanız da giderek rahatlayacaksınızdır ve diliniz de çözülmeye başlayacaktır.

 

Ne olursa olsun konuşmak gerekiyor. Konuşmaktan asla çekinmeyin. Kimse sizden “perfect” ingilizce beklemiyor; sonuçta yabancı bir dil konuşuyorsunuz. Elbette konuşarak öğreneceksiniz ve ilerlemenizi fark ettikçe sevineceksiniz. Bu da seviyenizi daha da ilerletmek için size müthiş bir moral – motivasyon sağlayacak..

 

Dilediğiniz konuda bana soru sorabilir ve danışabilirsiniz. Memnuniyetle ilgilenir, cevap veririm (bugüne kadar yüzlerce soruya cevap verdim mailler yoluyla). Şimdi sizden yapmanızı istediğim bir şey var.

Önümüzdeki ay (Mayıs 2017) içinde tam ihtiyaçlarınıza göre, sizin eksik noktalarınıza değindiğim bir yazı veya video serisi hazırlayacağım. Bu yüzden size küçük ve basit bir ödev veriyorum:

Aşağıya bir yorum bırakın ve şunları bana sadece 2-3 cümle ile açıklayın;

1- İngilizce’yi ne için öğrenmek istiyorsunuz – işiniz için mi, kendinizi geliştirmek mi, yeni insanlarla tanışabilmek için mi, yoksa sadece eğitiminizi tamamlamak için mi… iş için ise mesleğiniz nedir, işinizi yapmak için İngilizce bir ön koşul mu, gereklilik mi yoksa terfi mi istiyorsunuz?

 

2- İngilizce öğrenirken en büyük zorluğunuz nedir – konuşmak?.. konuşulanları anlamak?.. kelimeleri hatırlamak?.. gramer öğrenmek (şu kuralı anlamıyorum)?.. Cevaplarınız çok önemli çünkü size faydalı bir geri dönüş sağlayacak; o yüzden hemen adım atın ve yorum yazmayı ihmal etmeyin. Dürüst ve rahat bir şekilde yazmanızı ve durumunuz neyse onu söylemenizi istiyorum. 

 

Bu yazıdan memnun kaldıysanız aşağıdaki Facebook, Twitter, Google+ vb paylaşım butonlarından tek bir tıkla paylaşarak memnuniyetinizi gösterebilir misiniz lütfen? Katkı sağladığınız için çok teşekkürler :)

You may also like

32 comments

 • Gülşen 02/12/2015  

  Ben çok İngilizce konuşmak istiyorum ama çok az biliyorum :(

 • Ziya genc 31/12/2015  

  Konuşabilir miyiz biraz sizinle lütfen beni arayın 0533…

  • Yahya 31/12/2015  

   Numaranızı aldım, sizi arayacağım.. :)
   Sevgiler, Yahya.

 • fethullah 14/02/2016  

  İngilizce öğreniyorum.Aşırı isteğim var.Çok çabalıyorum ve olacağına inanıyorum.Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

 • mustafa 30/04/2016  

  Malezya’dayım ama inglizcem sıfır insallah bu dediklerini yaparak ögrenirim.

 • sevda 02/06/2016  

  evet belki konuşurum her şey için sağolun

  • Kadir 07/09/2016  

   Sevda birlikte konuşup pratik yapabilirmiyiz

 • bilal 11/06/2016  

  tavsiyeleriniz için teşekkürler…

 • Murat Köksal 23/06/2016  

  Çok güzel bir yazı bana cesaret verdiniz
  thank you very much!

 • hasan kürkçü 31/08/2016  

  Kelime öğrenmenin yanı sıra idiom dedikleri deyimleri de öğrenmek çok önemli bence. facebook’ta bir sürü sayfa var, günlük olarak böyle deyimleri paylaşıyorlar. ben facebookta thesozluk diye bir sayfayı takip ediyorum. filmlerde sık sık duyduğumuz ifadelerin anlamlarını buradan kaptım. çok eğlenceli.

 • Büşra ünlü 06/09/2016  

  Birkaç soru sormak istiyorum bana dönüş yapar misiniz

 • hegel 12/09/2016  

  bnde ing konuşmak istiyom ama daha çok bölümüm için istiyom ilerde zorluk çekmiğim die

  • Forestieri 09/02/2017  

   Senin ilk önce Türkçe konuşabilmek gerek.

  • Belim 21/02/2017  

   Sen once turkce konuşmayı ogren

 • Paylaşım için teşekkürler. Vidobu English olarak Türkiye’ye getirdiğimiz yeni sistem ile ingilizceyi hızlı ve pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hemen ücretsiz denemek için sitemizi ziyaret etmeniz yeterli.

 • Buro 11/10/2016  

  Arkadaşlar eğer ingilizceyi gerçekten öğrenmek istiyenlere önerim bu öyle 2 cd ile falan çok zor. Ben bu seti 6 aydr kullanyorum çok iyi tavsiye ederim.

  http://www.xticaret.com/xticaret/?1312_79864_=&ref=Buro55

 • sinan 31/10/2016  

  harika…Emeğiniz için teşekkürler….

 • Ayhan 25/01/2017  

  Merhaba 40 yaşındayım ve ticaretle uğraşıyorum. Lise ingilizcesi biliyorum Ayhan 05322614259 İstanbul (aile babası)

 • Talip Akcay 09/02/2017  

  Taktik güzel turizmde çalışıyorum ilk başlarda yanlış bi kelime söylerim diye düşünüyordum fakat az bilmek daha eğlenceli bi hal bile alıyor, bilmediğiniz yerlerde eğlenceye vurun. Taktikler güzel bu 5 taktiği de öğrenin hiç ders almadan. tek eksiğim kelimeleri hafızamda tutamamam.

 • ferit 07/03/2017  

  Değerli hocam merhaba, emeğinize sağlık. Bu kadar güzel ifade edilebilirdi. yazdıklarınız ciddi anlamda motivasyonumu arttırdı. teşekkürler.

 • as angel girl 24/03/2017  

  Herkese Slm ben dil öğrencisiyim ingilizce nsl kolayca öğrenebilirim

 • Metehan Kemal 30/03/2017  

  İngilizce öğrenmek sanıldığı kadar zor değil aslında. Zorlaştıran temel şey, süreklilik istiyor oluşu. Atıyorum günde 15 dakika ingilizce video seyretmek ve 15 dakika konuşmak; Türk insanına zor geliyor. Bu yüzden de İngilizce öğrenemiyoruz sanki :)

 • Yavuz 27/04/2017  

  Merhaba ingilizce ozelliklede teknik ingilizce diyorlar bana iş yerinde çok gerekli. Mesleğim Endüstriyel Elektrik Teknikeriyim. Yurtdışı seyahatlerim oluyor ve çok fazla vaktim de yok malesef bana yardımcı olursanız. Size çok teşekkür ederim dua ederim . Şimdiden teşekkürler. Numaramı veriyorum umarım görüşme imkanımız olur . Kolay gelsin . İyi çalışmalar

 • feridan kavak 28/04/2017  

  ben 59 yaşında bir bayanım amerikaya kızımın yanına geldim ingilizce ögrenmeye çalışıyorum bilgisayardan çalışıyorum benim tek sorunum yanlış konuşurum diye vede çok kelime bilmiyorum diye konuşamamak aslında konuşabilsem çok güzel dosluklar ve arkadaşlıklar kurabilecegim artık burada kalacagım için buna zorunluyum başarmayı çok arzu ediyorum tüm ögrenmeye çalışan arkadaşlara başarılar diliyorum

 • Ali 30/04/2017  

  Merhabalar ben Mersin’de yaşıyorum ve lise 1 öğrencisiyim ilerde (doğmamış çocuğa mektup gibi gelebilir) yabancı dil bölümünü seçmek istiyorum ve şimdiden çalışmaya başladım çünkü biraz eksiğim var gibi hissediyorum bunun yanında aklımda ciddi soru işaretleri var.
  Ben ingilizceyi hem ilerideki işim için hem kendimi geliştirmek için hemde diğer insanlarla iletişim kurabilmek için öğrenmeye çalışıyorum. İngilizce öğrenirken iyi çalışmamış, iyi öğrenmemiş veya hiç öğrenmeye çalışmamış olabilirim hiçbir fikrim yok ama şu an en büyük eksiğim ve zorlandığım şey hangi cümlede neleri kullanacağım ve cümleyi nasıl toplayacağım şu anlık sorun burda bunları nasıl geliştirebileceğim hakkında bir tavsiyeniz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler

 • Kamil Koç 02/05/2017  

  Çok Harika.

 • Nur 03/05/2017  

  Kendimi geliştirmek için çok öğrenmek istiyorum yurtdışını gezmek istiyorum. Konuşmaktan daha çok başkalarının konuştuğunu dediğini anlamamak en büyük korkum 🙄 Ama istiyorum ve yazdıklarınızı okudum daha çok heveslendirdi beni. Teşekkürler 🌹

 • cansu 06/05/2017  

  Ben henüz öğrenciyim. Grammere orta düzeyde hakimim ancak konuşamıyorum. İngilizcemi de staj için geliştirmek istiyorum. Konuşacak pek kimsem yok ingilize.

 • Feyza 13/05/2017  

  İlk olarak ingilizceyi ögrenmek istiyorum cünkü hem ülke gezmek hemde yeni insanlarla konusup onları anlamak benı mutlu edıyor fakat gramer bilgisinde sorun yasıyorum

 • furkan 15/05/2017  

  Merhaba ingilizcenin eksikliğini işim nedeniyle yabancılarla karşılaşmaya başlayıp tarzanca anlaşmaya çalışınca anladım .
  İki insan karşı karşıya fakat iletişim kuramıyorlar ikisinden biri dilsiz olsa eminim daha rahat anlaşır bu bende çok büyük bi utanca sebep oldu her dili öğrenmek imkansıza yakın olsada diğer dillerden hoşlanmasamda yabancı bi insanla sohbet edebilmek için bişeyler yapmam lazım .
  Dünyanın genelinde keninizi ifade edebilecek olan dil nasıl oluyosa dünyada çok az bir yer kaplayan fakat dili evrene hakim olan ingiltere ‘ nin dili .
  Azmedip öğrenicem inşallah. Tabi yeteri kadar.
  Yöntem ve verdiğiniz tavsiyeler çok mantıklı ve bende bu yolda yöntemlerinizi deneyeceğim.
  Saygılarımla.

 • Lutfi 16/05/2017  

  Makina muhendisiyim Sudi Arabistanda bir Turk firmasinda calisiyorum cok kelime biliyorum ama konusamiyorum taseron firmalarimiz ve ana yuklenici firma yabanci oldugu icin biraz sikinti cekiyorum ama bu gunlerde yavas yavas konusmaya basladim bunu nasil gelistirmem gerekiyor.
  Bu benim kariyerim icin cok onemli bi konu
  Saygilar

 • mustafa öner 17/05/2017  

  Ben her şey için ingilizce öğrenmek istiyorum iş yeni insanlarla tanışmak için birde sınava girip yurtdışına fitmek istiyorum biras gramer çalıştım murat kurt un englush grammer today kitabını bitirmek üzereyim yimdi ne yapmalıyım