Kendinizi Tanıtmak ve İşinizi Geliştirmek

evden çalışan adamFinansal Özgürlük Serisi II. Bölüm

…Şimdilik işinizi geliştirmek için şu yolları kullanabilirsiniz:

BLOG

Blogunuz sizin için mükemmel bir pazarlama aracıdır çünkü o izleyici kitlenizi büyütmek için gereken her şeyi yapar.

  •  Email listenizi oluşturur. Sadece promosyon nitelikli emailler göndermek yerine faydalı ve konunuzla ilgili içerikler yayınlarsanız, insanlar listenize abone olmaya daha eğilimli olurlar.
  •  Blog içeriklerinizi teşvik etmek (ön satış), ürünlerinizi teşvik etmekten (promosyon) çok daha kolaydır.
  •  Markanızı oluşturur.
  •  Doğru kitleye hitap eder.
  •  Size arama motoru trafiği kazandırır.
  •  Bir blogunuz olduğunda konuk yazarlığı sayesinde trafiğiniz daha iyi dönüşüm alır.

İşte bu yüzden ne satacağınız ya da işinizi ne üzerine kurabileceğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmadan bir bloga başlamanın iyi bir fikir olmadığını söylüyorum. (Tamamen hobi olarak blog yazıyorsanız o başka tabi..)

Bir tür iş fikriniz olmadığı zaman, izleyici kitlenizin ilgisini çekerek satışlar yapmanızı sağlayacak bir içerik planı oluşturmak gerçekten zor olur.

KONUK YAZARLIĞI

Konuk yazarlığı blog yazmaktan farklıdır çünkü sektörünüzde lider olan bloglarda konuk makaleleri yazmak için bir blog sahibi olmak zorunda değilsinizdir (birçok insan bunu farketmiyor).

Ülkemizde büyük bir çoğunluk zaten konuk yazarlığından tamamen habersiz. Geri kalanların çoğu da konuk makaleleri yazmak için önce kendinin bir blogu olması gerektiğini düşünüyorlar.

Bu doğru değil.

Konuk makalesi yazarak sitenize trafik çekebilirsiniz. Ancak dikkat edin, bloglara takılan insanlar bunu öncelikle içerik için yapmaktalar. Eğer sitenizde ilgili içerik varsa, bu gelenler size abone olmaya çok daha meyilli olurlar. Konuk yazarlık çabalarınızın ve makalelerinizin dönüşüm oranı bu şekilde daha da yükselecektir.

Yani:

Bir web siteniz var, satılık bir ürün / ürünleriniz  ya da  hizmetiniz var, ama bir blogunuz yok. Sektörünüzle ilgili popüler bloglarda konuk makaleleri yazarak buralardan sitenize bir hayli yüksek ve etkili trafik çekebilirsiniz; dönüşüm sağlayabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA TANITIMI

Sosyal medya tanıtımı birçok küçük işletme sahipleri için yorucu olabilir. Bu net dönüşüm oranları ve beklentileri olmayan büyük bir zaman tüketicisi gibi gözükebilir.

Dikkat etmeniz gereken şey şu ki, sizinle ve izleyici kitlenizle en çok ilişiki üreten ve yankı uyandıran platform hangisiyse onunla başlamalı, hayran kitlenizi burada inşa etmelisiniz. Diğer bütün platformlarda olmaya çalışmak ve dağılmak yerine tüm enerjinizi bir noktada toplamalı, zamanınızı ve çabalarınızı buraya odaklamalısınız.

Fakat yine de unutmayın ki, neticede, ana hedefiniz olabildiğince çok sosyal medya platformlarından kendinize yani sitenize/blogunuza trafik çekmek ve bir email listesi oluşturarak bu ziyaretçileri takipçilere dönüştürmektir. (#Email Pazarlaması maddesine bakınız)

REKLAMLAR – ÖDEMELİ TRAFİK

İşinizde kendinize bir maaş ödeyebilecek kadar belli bir noktaya ulaştığınız zaman, ya da pazarlama için harcayacak paranız olduğunda, reklamlara başlayın.

Ben Facebook reklamlarını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü facebook reklamları “maliyet etkili”dir, kolay kurulabilir ve doğru hazırlandığında paranızın karşılığında size bir patlama etkisi sunabilir. Biz de facebook reklamlarından faydalanıyoruz.

EMAİL PAZARLAMASI

İşini kurmak ve bir kişisel marka oluşturmak isteyen herkes için geçerlidir: Bir email listesi oluşturmak!

Email adreslerini toplayabilmek için bir mekanizmaya ihtiyacınız vardır. Bununla ilgili birçok servis sağlayıcılar vardır; Aweber gibi, Mailchimp, Infusionsoft ve Constant Contact gibi..

Okurlarınızın ilgisini çekecek bir kayıt teklifi sunmalısınız. Ücretsiz sunacağınız küçük ama kıymetli bir ürünle insanların gönlünü kazanarak onları kaydolmaya ikna etmelisiniz. Bu tamamen size bağlı, dilediğiniz kadar verebilirsiniz. Belki bir ya da birkaç ebook, bir hediye seti, video eğitimleri, bir haftalık kurs vb sizinle ve sektörünüzle ilgili olan insanların hoşuna gidebilecek herşey olabilir.

En az haftada bir göndereceğiniz emaillerle listenizi sıcak tutmalısınız. Bu bir blog makalesi olabilir, bir email veya bir promosyon olabilir. Kurumsal görünümlü bir mail bülteni yapmak zorunda değilsiniz, çünkü siz öyle değilsiniz.

İnsanların şunu en baştan anlamasını sağlayın: Siz bir işletmesiniz ve insanların sizden promosyonlar ve teklifler beklemeleri normaldir.

Listenizi beslemeyi ve bir ilişki geliştirmeyi unutmayın. Takipçilerinizle sıcak bir iletişim ve yakın bir ilişki kurmanız, takipçi listenizin büyüklüğünden daha önemlidir. Çünkü bu sayede zaten o takipçi listesi kendisini büyütecektir.

Hepsi bu kadar. İnternet tabanlı bir işin nasıl göründüğü ile ilgili tüm süreç işte böyle bir şey.

Bir bloga başlamak, bir gün onun çok popüler olması ve sizin de onu paraya çevireceğinizi hayal etmek, umut etmek ve dualar etmek.. :) hoştur, güzeldir belki ama; bir iş planı değildir.

evden çalışan kadınİnsanlara sunmak için bir şeyiniz olduğunda bu online iş konusunda çok daha fazla başarılı olma şansınız vardır.. bir izleyici kitlesine istedikleri bir şeyi satmak gibi.. ödemeye hazır oldukları bir fiyattan satmak gibi..

Öncelikle ücretsiz ve düşük maliyetli pazarlama stratejilerine yatırım yapmak.. sonra da listeniz (ve işiniz) büyüdükçe daha fazlasına yatırım yapmak..

Şimdi herşey biraz daha fazla anlam ifade ediyor, değil mi?

Peki, sizin bir işiniz / işletmeniz var ama bir blogunuz mu yok? Yoksa blogunuz var ama işiniz / kazancınız mı yok?

Her ikisi de var mı?

Siz ne yapıyorsunuz, sevgili okurlarımız? Aşağıya bir yorum bırakın.

Ve dilerseniz sadece adınızla eposta adresinizi bırakarak sadece abonelerimle paylaştığım güzel mailler ile yeni yazılarımdan haberdar olacağınız mail listeme abone olup, ücretsiz ekitaplarınızı almayı da unutmayın. Bu hediyeler ve mail bütenleri vesilesiyle umuyorum ki sizin için online dünyada başarıya ulaşmak daha basit ve keyifli bir macera olacak…

Bunlar da tam okumalık