Baba Olmak

Baba Olmak - Yahya Karaoğulları

Baba olmak gariptir her erkek için ilk başta.. Hiç birşey anlamazsın, eline tutuşturdukları, gözleri yumuk, heryeri kırışık, ağzı açık incecik sesiyle bağırıp duran minik varlığa bakarken.. Gerçekten gariptir hani; bu kez de ‘neden hiç birşey hissetmiyorum’ diye tuhaf hissedersin. Aylardır hazırlanıyordun oysa, bu anı bekliyordun belki de hep. Ama öyledir işte baba olmak.. Yabancı birisi çıkagelmiştir ortaya ve sen ona gerçekten herkesten daha yabancısındır..

Bilmiyorum, belki de kendi adıma konuşmalıyım; ama adım gibi de eminim ki ekserisi böyle hisseder taze babaların. Ama yine de tadı başkadır yaşadığın duyguların. Zaten tuhaf hissetmen de bu duyguları ilk defa tadıyor olmandan, daha önce hiç böyle bir şeye yakınlaşmamış olmandandır.

Artık “hadi baba oldun, baba!” takılmaları “nasılmış bakalım baba olmak?” geyiklerine dönüşür durur, sen olayı kavramaya çalışırken.. Anne ile yavrusu çoktan derin duyguların denizinde yüzüyor ve yeni hayatlarının tadını çıkarıyorlarken sen bazı geceyarılarını balkonda sigara tüttürürerek geçirmektesindir, biraz mutlu biraz şaşkın en çok da heyecanlı..

Bebek ağlaması değildir ama seni uyutmayan, daha ziyade senin aklında ve kalbinde esen rüzgarlardır baba olmak ile ilgili. Öyle ya artık yepyeni biri vardır hayatınızda, eşini seninle paylaşan, omuzlarına yepyeni sorumluluklar yükleyen.. ve nasıl geçtiğini anlamadığın yıllar boyunca da sana “babalık” yaptıracak olan..

Orada içeride mışıl mışıl uyuyordur işte, annesinin yanı başındaki beşiğinde.. Nasıl da güzeldir masum yüzü.. minik minik elleri, ufacık parmakları.. “Benim mi bu şimdi? Ne kadar sevimli..” dersin kendi kendine sessizce gülümseyerek ve Rabbine şükredersin bu muhteşem hediye için. Kafanda çok başka düşünceler, hayaller ve kalbindeki yeni heyecanlarla gözlerini tavana dikmişsindir, kafanı yastığa koyarken bu kez..

baba olmak iste ve yapBelki birkaç gün, belki birkaç hafta sürer bu evin yeni üyesiyle karşılaşmanın şaşkınlık hali.. Ama bir erkek ne zaman ilk kez baba olur bilir misiniz? Aradan birkaç ay geçtikten sonra minik yavrun gelir, elleriyle burnuna dokunur, sana kocaman gülümser, ağzını sonuna kadar açarak yüzüne yaklaşır ve salyalarını bulaştıra bulaştıra yanaklarını ısırır ya.. -ki öpmüştür aslında seni. O senin kim olduğunu biliyordur artık.. “baba” manasına gelen bir kelimeyi neşeyle bağırır sana “daaddaa” diye cıvıldayarak..

İşte baba olmak budur! Şaşkınlık devresi bitmiştir evin erkeği için; herşey bitmiş, Babalık başlamıştır. Sen de bilirsin artık, söylersin kendi kendine “Ben baba oldum.. Ben babayım.. Yavrum benim, güzel evladım..”

Tüm babalara, baba adaylarına ve bu muhteşem duyguyu yaşamak isteyenlere sevgiler…

You may also like

7 comments

 • bahceperim 16/06/2014  

  Allah mutluluğunuzu daim etsin. Babalar gününüz de kutlu olsun.

  • Yahya 17/06/2014  

   Teşekkür ederim, yorumunuz çok mutlu etti.. :) (Oğlum 20 haziran’da 2 yaşında!)

 • ABDULLAH 31/07/2015  

  BU PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BİR YILLIK EVLİYİM O KADAR ÇOK ÇOCUĞUM OLSUN İSTİYORUM Kİ. SİZİN YAZMIŞ OLDUĞUNUZ BU YAZIYI OKURKEN O KADAR DUYGULANDIM Kİ ANLATAMAM.. İNŞALLAH EN KISA SUREDE RABBIM BİZE DE BİR ÇOCUK NASIP EDER.

  • Yahya 31/07/2015  

   Amin Abdullah Bey, Allah (c.c.) gönlünüze göre versin.. :)

 • Selcuk 01/04/2016  

  Bugün baba olacağımı öğrendim değişik bişi aslında ama tam olarak duygularımı ben de anlayamadım nete yazdım baba olmak Nasıl bir duygu diye sizin o güzel ellerinizden dökülen cümlelerinizi gördüm. Tesekkürler, masallah oğlunuza Allah analı babalı büyütsün, iyi günler.

  • Yahya 01/04/2016  

   Amin, çok teşekkür ederim Selçuk Bey, Allah razı olsun. Size de babalık müjdeniz hayırlı olsun :) inşallah çok güzel duygular sizi de bekliyor, hiç merak etmeyin. Rabbim hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin, hepimize.

 • Mustafa 12/10/2016  

  Rabbim analı ve babalı sağlıklı büyütsün yavrunuzu.yazınızı okudum çok duygulandım.tesekkur ederim yazinizi çok iyi anlıyorum.tam olarak miraç`imin bugun 18. Günü ben sadece ona hatta oda bana ancak şaşkın şaşkın bakıyoruz.hatta beni gormuyor bile ama çok güzel tarif etmisiniz.rabbim olmayanlara da nasip etsin boyle gunahsiz temiz varliklari :)